Zümrüt Adası Çorapları Nasıl Örülür?

Zümrüt Adası Çorapları Nasıl Örülür?

Lüks çorap ipi 50 gramlık ve 197 metrelik ve 2,25 ile 2,75 mili metrelik işleme şişlerine ihtiyacınız olacak.

Zümrüt Adası Çorapları Nasıl Örülür?

 Adım Adım Anlatım

 Bu işlemeden 2 tane hazırlayın. 2,75 mili metrelik örgü şişi ile başlayın ve 52 tane ilmek dizin.

Manşet İşlemesi

corap

corap

Sıra 1; (2 ters örün, 2 tane düz örün) x13. İlmeklerinizi 2,25 mili metrelik şişe aktarın. Örgünüzü karıştırmadan ilmekleri çevirin. Örgünüzü istediğiniz uzunlukta örebilirsiniz.

corap

Sıra 2-30; (2 ters örün, 2 tane düz örün) x13.

2,75 mili metrelik şişler ile devam edin.

Sıra 31-45; Toplamda 52 tane düz örün.

corap

Topuk Kısmına Şekil Vermek

Sıra 46’yı örmeye başlamadan önce şişten 26 tane ilmeği çıkartın, bir şişte 13 tane ilmek olmalı, diğer şişte de 13 tane ilmek olmalıdır. Topuk kısmına şekil vermek için 26 tane ilmek üzerinde çalışmanız lazım.

corap

Sıra 46; (Düz taraf) 8 tane düz örün, işaretleme yapın, 10 tane düz örün, işaretleme yapın, 7 tane düz örün, (şu anda 25 tane ilmek ördünüz) sol taraftaki şişte 26 tane ilmek bırakın, şişleri ters tarafa çevirin.

corap

Sıra 47; (Ters taraf) (şu anda sağ şişte 1 tane ilmek olmalı ve sol şişte de 25 tane ilmek olmalı) İp ön taraftayken şişi ters tarafa kaydırın, sonra da 23 tane ters örün, düz tarafta örmeye devam etmek için şişleri çevirin.

Sıra 48; (Düz taraf) (şu anda sağ taraftaki şişte 1 tane ilmek olmalı ve sol taraftaki şişte 25 tane ilmek olmalı) ip arka tarafta olacak bir şekilde ters örgü olarak şişi kaydırın, sonra da 22 tane düz örün, (örgüye son 2 ilmek kalana dek devam edin) şişlerinizi ters tarafta örmek için çevirin.

Sıra 49; (Ters taraf) (şu anda sağ şişte 2 tane ilmek olmalı ve sol şişte de 24 tane ilmek olmalı) İp ön taraftayken şişi ters tarafa kaydırın, sonra da 21 tane ters örün, düz tarafta örmeye devam etmek için şişleri çevirin.

corap

Sıra 50; (Düz taraf) (şu anda sağ taraftaki şişte 2 tane ilmek olmalı ve sol taraftaki şişte 24 tane ilmek olmalı) ip arka tarafta olacak bir şekilde ters örgü olarak şişi kaydırın, sonra da 20 tane düz örün, (örgüye son 3 ilmek kalana dek devam edin) şişlerinizi ters tarafta örmek için çevirin.

Sıra 51; (Ters taraf) (şu anda sağ şişte 3 tane ilmek olmalı ve sol şişte de 23 tane ilmek olmalı) İp ön taraftayken şişi ters tarafa kaydırın, sonra da 19 tane ters örün, düz tarafta örmeye devam etmek için şişleri çevirin.

Sıra 52; (Düz taraf) (şu anda sağ taraftaki şişte 3 tane ilmek olmalı ve sol taraftaki şişte 23 tane ilmek olmalı) ip arka tarafta olacak bir şekilde ters örgü olarak şişi kaydırın, sonra da 18 tane düz örün, (örgüye son 4 ilmek kalana dek devam edin) şişlerinizi ters tarafta örmek için çevirin.

Sıra 53; (Ters taraf) (şu anda sağ şişte 4 tane ilmek olmalı ve sol şişte de 22 tane ilmek olmalı) İp ön taraftayken şişi ters tarafa kaydırın, sonra da 17 tane ters örün, düz tarafta örmeye devam etmek için şişleri çevirin.

corap

Sıra 54; (Düz taraf) (şu anda sağ taraftaki şişte 4 tane ilmek olmalı ve sol taraftaki şişte 22 tane ilmek olmalı) ip arka tarafta olacak bir şekilde ters örgü olarak şişi kaydırın, sonra da 16 tane düz örün, (örgüye son 5 ilmek kalana dek devam edin) şişlerinizi ters tarafta örmek için çevirin.

Sıra 55; (Ters taraf) (şu anda sağ şişte 5 tane ilmek olmalı ve sol şişte de 21 tane ilmek olmalı) İp ön taraftayken şişi ters tarafa kaydırın, sonra da 15 tane ters örün, düz tarafta örmeye devam etmek için şişleri çevirin.

Sıra 56; (Düz taraf) (şu anda sağ taraftaki şişte 5 tane ilmek olmalı ve sol taraftaki şişte 21 tane ilmek olmalı) ip arka tarafta olacak bir şekilde ters örgü olarak şişi kaydırın, sonra da 14 tane düz örün, (örgüye son 6 ilmek kalana dek devam edin) şişlerinizi ters tarafta örmek için çevirin.

Sıra 57; (Ters taraf) (şu anda sağ şişte 6 tane ilmek olmalı ve sol şişte de 20 tane ilmek olmalı) İp ön taraftayken şişi ters tarafa kaydırın, sonra da 13 tane ters örün, düz tarafta örmeye devam etmek için şişleri çevirin.

corap

Sıra 58; (Düz taraf) (şu anda sağ taraftaki şişte 6 tane ilmek olmalı ve sol taraftaki şişte 20 tane ilmek olmalı) ip arka tarafta olacak bir şekilde ters örgü olarak şişi kaydırın, sonra da 12 tane düz örün, (örgüye son7 ilmek kalana dek devam edin) şişlerinizi ters tarafta örmek için çevirin.

Sıra 59; (Ters taraf) (şu anda sağ şişte 7 tane ilmek olmalı ve sol şişte de 19 tane ilmek olmalı) İp ön taraftayken şişi ters tarafa kaydırın, sonra da 11 tane ters örün, düz tarafta örmeye devam etmek için şişleri çevirin.

Şimdi her iki tarafa da ilmek ekleyerek örmeye devam edeceğiz. Yani hem düz hem de ters tarafa.

Sıra 1; (Düz taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 7 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 19 tane ilmek olmalıdır. İp arka tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 10 tane düz örün. ( son 8 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 18. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 19. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 19. ilmek ile birlikte örün ve şişleri ters tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

Sıra 2; (Ters taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 7 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 19 tane ilmek olmalıdır. İp ön tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 10 tane düz örün. ( son 8 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 18. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 19. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 19. ilmek ile birlikte örün ve şişleri düz tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

corap

Sıra 3; (Düz taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 7 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 19 tane ilmek olmalıdır. İp arka tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 11 tane düz örün. ( son 7 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 19. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 20. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 20. ilmek ile birlikte örün ve şişleri ters tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

Sıra 4; (Ters taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 6 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 20 tane ilmek olmalıdır. İp ön tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 12 tane düz örün. ( son 7 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 19. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 20. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 20. ilmek ile birlikte örün ve şişleri düz tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

Sıra 5; (Düz taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 6 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 20 tane ilmek olmalıdır. İp arka tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 13 tane düz örün. ( son 6 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 20. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 21. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 21. ilmek ile birlikte örün ve şişleri ters tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

corap

Sıra 6; (Ters taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 5 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 21 tane ilmek olmalıdır. İp ön tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 14 tane düz örün. ( son 6 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 20. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 21. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 21. ilmek ile birlikte örün ve şişleri düz tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

Sıra 7; (Düz taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 5 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 21 tane ilmek olmalıdır. İp arka tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 15 tane düz örün. ( son 5 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 21. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 22. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 22. ilmek ile birlikte örün ve şişleri ters tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

corap

Sıra 8; (Ters taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 4 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 22 tane ilmek olmalıdır. İp ön tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 16 tane düz örün. ( son 5 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 21. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 22. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 22. ilmek ile birlikte örün ve şişleri düz tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

Sıra 9; (Düz taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 4 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 22 tane ilmek olmalıdır. İp arka tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 17 tane düz örün. ( son 4 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 22. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 23. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 23. ilmek ile birlikte örün ve şişleri ters tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

Sıra 10; (Ters taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 3 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 23 tane ilmek olmalıdır. İp ön tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 18 tane düz örün. ( son 4 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 22. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 23. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 23. ilmek ile birlikte örün ve şişleri düz tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

corap

Sıra 11; (Düz taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 3 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 23 tane ilmek olmalıdır. İp arka tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 19 tane düz örün. ( son 3 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 23. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 24. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 23. ilmek ile birlikte örün ve şişleri ters tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

Sıra 12; (Ters taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 2 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 24 tane ilmek olmalıdır. İp ön tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 20 tane düz örün. ( son 3 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 23. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 24. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 24. ilmek ile birlikte örün ve şişleri düz tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

corap

 (Düz taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 2 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 24 tane ilmek olmalıdır. İp arka tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 21 tane düz örün. ( son 2 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 24. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 25. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 25. ilmek ile birlikte örün ve şişleri ters tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

corap

Sıra 14; (Ters taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 1 tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 25 tane ilmek olmalıdır. İp ön tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 22 tane düz örün. ( son 2 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 24. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 25. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 25. ilmek ile birlikte örün ve şişleri düz tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

corap

Sıra 15; (Düz taraf) şu anda sağ taraftaki şişte 1tane ilmek ve sol taraftaki şişte de 25 tane ilmek olmalıdır. İp arka tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 23 tane düz örün. ( son 1 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 25. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 26. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 26. ilmek ile birlikte örün ve şişleri ters tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

corap

Sıra 16; (Ters taraf) şişte de 26 tane ilmek olmalıdır. İp ön tarafta olacak şekilde ters örgüye şişi kaydırın, sonra 24 tane ters örün. ( son 1 ilmeğe kadar aynı şekilde örün.)

İlmek ekleyin; 25. İlmeğin arasından yatay bir şekilde ip alın (sağ şişte son ilmek olmalı) ve 26. ilmek (ilk ilmek sol şişte) ön taraftan arka tarafa doğru sol taraftaki şişe aktarın ve sonra da bu ekstra ilmeği 25. ilmek ile birlikte örün ve şişleri düz tarafta örmeye devam edebilmek için çevirin.

Taban Kısmı

Bu andan itibaren düz tarafta örmeye devam edin.

corap

Sıra 1; Ters örgü kısmından sağ şişteki ilk ilmeğe şişi kaydırın, 25 tane düz örgü yapın, 26 ile 27. İlmeklerin arasından ip alarak boşluğu kapayın, eklenmiş ilmeği 27 ilmekle birlikte düz olarak örün ve 25 tane örgü yapın.

corap

Sıra 2; Son düz örgünün arasından 1 ilmek alarak boşluğu doldurun ve eklenmiş ilmeği ilk ilmekle düz olarak örün ve 51 tane düz örgü yapın.

Sıra 3-40; Bu sıraların hepsini 52 düz örgü olarak örün.

Başparmak Kısmı

corap

Sıra 41; 2 tane düz birlikte örün, sonra 22 tane düz örgü yapın ve şişi kaydırıp düz örün. X2.

Sıra 42; Bu sırayı sadece 48 düz örgü yaparak tamamlayın.

corap

Sıra 43; 2 tane düz birlikte örün, sonra 20 tane düz örgü yapın ve şişi kaydırıp düz örün. X2.

Sıra 44; Bu sırayı sadece 44 düz örgü yaparak tamamlayın.

Sıra 45; 2 tane düz birlikte örün, sonra 18 tane düz örgü yapın ve şişi kaydırıp düz örün. X2.

corap

Sıra 46; Bu sırayı sadece 40 düz örgü yaparak tamamlayın.

Sıra 47; 2 tane düz birlikte örün, sonra 14 tane düz örgü yapın ve şişi kaydırıp düz örün. X2.

Sıra 48; Bu sırayı sadece 36 düz örgü yaparak tamamlayın.

Sıra 49; 2 tane düz birlikte örün, sonra 10 tane düz örgü yapın ve şişi kaydırıp düz örün. X2.

Sıra 50; Bu sırayı sadece 32 düz örgü yaparak tamamlayın.

Sıra 51; 2 tane düz birlikte örün, sonra 8 tane düz örgü yapın ve şişi kaydırıp düz örün. X2.

Sıra 52; Bu sırayı sadece 28 düz örgü yaparak tamamlayın.

Sıra 53; 2 tane düz birlikte örün, sonra 6 tane düz örgü yapın ve şişi kaydırıp düz örün. X2.

corap

Sıra 54; Bu sırayı sadece 24 düz örgü yaparak tamamlayın.

Sıra 55; 2 tane düz birlikte örün, sonra 4 tane düz örgü yapın ve şişi kaydırıp düz örün. X2.

corap

Sıra 56; Bu sırayı sadece 20 düz örgü yaparak tamamlayın.
İkinci şişten ilmekleri birinci şişe alın ve üçüncü şişten dördüncü şişe örgü yapın.

Zümrüt Adası Çorapları Nasıl Örülür? Bölüm 1

Zümrüt Adası Çorapları Nasıl Örülür? Bölüm 2

Zümrüt Adası Çorapları Nasıl Örülür? Bölüm 3

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder