Saç Temizliği ve Bakımının Önemi Nedir ?

Saç Temizliği ve Bakımının Önemi Nedir ?

İnsanlar sürekli bulundukları ortamı değiştirdiklerinden dolayı gün içerisinde saçlar çabuk kirlenir. Ayrıca hava kirliliği, kullanılan jöleler, saç spreyler, buhar ve is kirlenmeye sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı saçların bakımına önem vermek, saç temizliğini aksatmamak gerekir. Saçlar  her hafta 2-3 kez şampuan veya sabunla yıkanıp kurulanmalıdır.

Saçınıza uygun şampuan ve sabun seçmelisiniz. Yağlı, kuru, ince veya kepekli saçlar için ayrı ayrı şampuanlar bulunur. Saç temizliğinde kullanılan tarak, havlu gibi eşyaların kişiye ait olması yani kişisel olması gerekir. Başka bir kişiye ait eşyanın kullanılması, o kişide bulunan hastalıkların ve problemlerin size geçmesine sebep olur.

Saç temizliği ve bakımının önemli başta sağlık olmak üzere, güzel bir dış görünüşe sahip olma şeklindedir. Temiz ve sağlıklı saçlar kişinin özgüvenini arttırır.
Saçlar da baş derisinde bulunan kıl köklerinden uzayarak büyüyen kıllardır. Kıl köklerindeki bezlerden salgılanan maddeler yağlı yapıdadır.

Sağlıklı saçlara sahip olmak için düzenli biçimde yıkanmak gerekmektedir. Saçların fırçalanması dökülen saçlar, kir ve tozları uzaklaştırıcı işlev görmektedir. Normal bir saçın haftada en az bir ya da iki kez yıkanması gerekmektedir. Yağlı saçlar ise daha sık yıkanmalıdır. Saçlar temiz su ile iyice durulandıktan sonra kurutulmadan önce nazik bir biçimde taranmalıdır. Saçların kurulanmasında yumuşak bir havlu kullanılmalıdır. Kurulama işlemi de yumuşak olmalıdır. Eğer sert bir havlu kullanılır ya da çok şiddetli ovulursa saçların uçları çatallanabilir. Saçlar elektrikli kurutucularla kurutulabilir. Ancak kurutucunun saça çok yakın tutulmaması gerekmektedir. Bu durumda saçlı deri ve saçlar fazla sıcaktan olumsuz etkilenebilirler.

Saçların yıkanması için kullanılan sabunların ve şampuanların esasını kolay çözünebilir özellikteki yağ eritici bir madde oluşturur. Şampuanlara ayrıca koku, renk ve yoğunlaştırıcı maddeler eklenir. Bu ek maddeler saçlı deride tahrişe yol açabilirler. Piyasada bulunan şampuanlarda kullanılan bazı maddeler allerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle şampuan seçiminde, niteliği bilinmeyen maddelerden kaçınılmalıdır.

Saç diplerinde kepek varsa, sık sık çok sıcak olmayan su ve sabunla yıkamak yararlı olabilir. Saçlar bol su ile iyice durulandıktan sonra da kepeklenme önlenemiyorsa bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır. Hekim önerisi dışında saçlar için yararlı olduğu ileri sürülen maddeler güvenli olmayabilirler. Saç temizliğinde kişisel olarak kullanılan fırça ve taraklar sık aralıklarla sıcak sabunlu su ile yıkanmalı ve durulanmalıdır. Sağlık yararı dışında saçların temizlik ve düzeni, insanlar arasındaki ilişkilerde ve kendini iyi hissetmede etkisi olan olumlu dış görünüş açısından da önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder