İPUÇLARIM

ÇİLEK NE ZAMAN DİKİLİR

ÇİLEK NE ZAMAN DİKİLİR

Çilek bir bahar ayı bitkisidir. En verimli yetiştiği alanlar ılıman iklimin görüldüğü bölgelerdir. Günümüz imkanlarıyla dört mevsim dikimi yapılabilse de doğal dikim işleminin bahar aylarında yapılması tavsiye edilir. Bahar ayı dikimleri de ilkbahar dikimi ve sonbahar dikimi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

1- İlkbahar Dikimi: Ilıman iklime nazaran kışları daha serin geçen bölgelerde, daha çok tavsiye edilen dikim zamanıdır. İlkbahar dikimi ılıman iklime sahip bölgelerde şubat ayında, daha serin ve kışları soğuk geçen bölgelerde ise nisan ayında yapılır. Dikim yapıldıktan sonra yine bölgenin iklimine göre mayıs ve haziran aylarında bitkiler çiçek açarak ilk meyvelerini verir. Ancak ilk açan çiçeklerin sayısı az olur. Bu yüzden dikim döneminde açan bu ilk çiçekler kopartılıp bitkinin verim ve kalitesinin artması sağlanır.

2. Sonbahar Dikimi: Genellikle kışları ılık geçen bölgeler için önerilen bir dikim zamanıdır. Dikim için fidelikten alınan taze kol fideleri kullanılır. Dikim işlemi ise sonbaharın hemen başında eylül ayında yapılır. Bu dikimde erken meyve elde edilir ancak verim düşüktür. Sonbahar dikimlerinde istenilen verim ancak dikimin ikinci yılında elde edilebilir. Bu dönem dikimlerinden verim alma süresi de ortalama 3-4 yıl kadardır. Sonraki yıllarda çilek kalitesi düşmekte ve yeni dikim yapılması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayancık Haber dedi ki:

    Çiçekler bahçemizi güzelleştirir. Bazılarının kokuları da çok güzeldir. Doğru çiçek dikdikten sonra çiçekler çok güzel olur

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.