Renkler, Anlamları Ve Etkileri

Kıyafetlerinizi seçerken renkleri de bilinçli bir şekilde kullanmalısınız. Bu yüzden aşağıdaki renklere ve anlamlarına bir göz atmanızda fayda var.

Renklerin Anlamları Nedir?

Kahverengi; Kahverengi toprak rengidir ve insanlar tarafından çok fazla yadırganmaz. Yani bu renk hemen hemen her ortamda giyilebilir.

Siyah; Siyah yasın ve ölümün ve ayrıca sıkıntının rengidir. Bu yüzden de her ortamda giyilmez.

Gri; Korku ile sıkıntı ve keyifsizliğin rengidir.

Yeşil; Yeşil doğanın rengidir ve olumlu bir renktir. İnsan üzerinde olumlu bir etkisi vardır ve oldukça dinlendirici bir renktir.

Mavi; Mavi rengi gökyüzünün rengidir ve son derece dinlendirici bir renktir. Mavi rengi aynı zamanda sadakatin rengidir. Bu nedenle de bilhassa işletmeciler çalışanlarına mavi gömlek giydirirler.

Sarı Ve Portakal Rengi; Bu renkler güneşin renkleridir ve insanın içini ısıtıp enerji veren renklerdir. Bu renkler özellikle Budistlerin pozitif enerjiyi alabilmek için tercih ettikleri renklerdir.

Pembe; Bu renk insanın romantik duygularını kabartan bir renktir.

Kırmızı; Kırmızı rengi yerine göre aşk ve sevgiyi sembolize ederken yerine göre de kızgınlık ve korkuyu ifade eden bir renktir. Başka bir değişle kırmızı rengi duygu yoğunluğunu ifade etmektedir.

Mor; Mor rengi pozitif düşünce rengini ifade etmektedir.

Altın; Altın rengi hem cesaretin hem kendini bilmenin hem de kendine güvenmenin rengidir.

Gümüş; Gümüş rengi altın rengi etkisini yansıtmasına rağmen altın rengi kadar güçlü bvir renk değildir.

Beyaz; Beyaz rengi hem saflığın hem dürüstlüğün hem de temizliğin rengidir. Özellikle idareciler bu nedenlerden dolayı beyaz renk giymeyi tercih ederler.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.