İPUÇLARIM

Profesyonel Dikiş Dikmek İçin 10 Dikiş Önerisi

Profesyonel Dikiş Dikmek İçin 10 Dikiş Önerisi

Bu sefer sevgili hanımlar bir çalışma değil, dikiş tekniğimizi geliştirmek için 10 adet süper öneriyi öğreneceğiz. Bu önerilerimiz ilerde büyük projelerimizde bizlere çok yardımcı olacak.

10 Profesyonel Dikiş Önerisi (Dikiş Makinesi)

Dikis onerisi 2Dikiş makinesi kılavuzunu okuyun: Bu size belki basit bir öneri gibi görünebilir ama aslına bakılırsa bu öneri dikiş dikmeye başlamak için en önemli öneridir. Çünkü birçok hanım dikiş makinelerinin kılavuzlarının yüzüne dahi bakamdan makineyi direk anlamaya ve öğrenmeye çalışırlar.

Özellikle dikiş makinenizde yenilikler yaptıysanız bir kez daha kılavuzu okumalı ve içinde yazanları göz önünde tutmalısınız.

Dikiş makinenizi yeni aldıysanız ve modeli de yeni bir model ise muhtemelen makinenizin göründüğünden çok daha fazla dikiş özellikleri vardır. Ama birçok kişi yeni makinelerini eski makineleri gibi düşünüp yeni makinelerinin onlara kazandırdıkları kolaylıkları dahi bilmezler.

Dikis onerisi 3Makine iğnelerinizi sık sık değiştirin: Çoğu hanım makine ile gelen iğneyi neredeyse hiç değiştirmeden yıllarca kullanır.

Aynı iğneyi hiç değiştirmeden kullanmanızın sonucunda dikiş makineniz bir süre sonra sık sık hata vermeye başlar. Bu hataların en başında iplik ve iğne sorunu ve kumaşa takılan iğne sorunu vardır.

Bir dikiş makinesinin her cins kumaş için özel olarak hazırlanmış iğnelere ihtiyacı vardır. Örnek vermek gerekirse deri bir kumaş dikeceğiniz zaman normal bir dikiş iğnesi yerine makinenize deri iğnesi takmanız gereklidir.

Dikis onerisi 4İğneyi iplik ile test edin: Özellikle uzun bir projeye başlayacağınız zaman makinenize takacağınız iğneyi proje için kullanacağınız iplik ile birlikte test edin. İğneyi makineye takmadan önce proje ipliğine takın ve sağdan sola iğneyi iplik ile birlikte hareket ettirin. Proje boyunca size sorun çıkarmayacak olan iğne iplikte rahat bir şekilde kayabilen iğnedir. Eğer iğne iplikte kaymıyor ise iğne boyutunu değiştirmeniz gerekir.

Dikis onerisi 5İplik kapaklarını kullanın: Hanımlar genelde makaralar için özel olarak hazırlanmış olan kapakları hiç kullanmazlar. Bu kapakları çekmeye atarlar ve bir daha akıllarına dahi getirmezler. Oysa bu kapaklar makaralar için özel olarak hazırlanmıştır ve özellikle dikiş dikmeyi kolaylaştırmak için yapılmıştır.

Dikis onerisi 6Dikiş iğnesi açık pozisyonda tutun: İpi iğneye geçirirken her zaman için iğnenin havada olduğundan emin olun. Eğer bunu bu şekilde yapmayı alışkanlık haline getirmezseniz bir süre sonra dikiş makinenizde ip takılmaya başlayacak bu durumda sizin makinede bir sorun olduğunu düşünmenize hatta makineyi gereksiz yere servise yollamanıza neden olacaktır. Eğer ip takılır ise iğne kısmını kaldırın ve ipi çıkartıp yeniden takın.

Dikis onerisi 7İğnenin arkasını ıslatın: Eğer ipi iğneye takmakta zorlanıyorsanız ipi ağzınız ile ıslatmayın. Bunun yerine dikiş iğnesinin arka tarafını ıslatın. İğnedeki nem ipi kendine doğru çekecek ve ipliği çok daha kolay bir şekilde iğneye geçirmenize yardımcı olacaktır.

Dikis onerisi 8Dikiş dikerken iğneyi izlemeyin: Yapılan en büyük hatalardan bir diğeri de özellikle düz bir şekilde dikmeniz gereken uzun kumaşları dikerken iğneyi takip etmektir. Düz dikiş dikmenin sırrı iğneyi takip etmek değil makine üzerindeki ölçüyü takip etmektir. Eğer makineniz eski model ise üzerinde cetvel yok ise makine üzerine renkli bir bant yapıştırın ya da silinmez kalemler ile kendinize bir cetvel makine üzerinde çizebilirsiniz.

Dikis onerisi 9Makinenizi sürekli yenileyin: Dikiş makinenizi değil elbette ama makine parçalarını zaman içinde yenileyip makinenizi yeni modellere ayak uydurur hale getirmeniz gerekir. Dikiş makinesi satan her yerde makine parçaları muhakkak satılır.

Dikis onerisi 10Teyelleme spreyi bulundurun: Özellikle kayan ve sürekli dağılan yapıya sahip olan kumaşlar için teyelleme spreyini her an makinenizin yanında bulundurun. Bu spreyler ile projeye başlamadan önce kumaşı spreyleyin merak etmeyin kumaşı çamaşır makinesine attığınızda spreyden eser kalmayacaktır.

Bu spreyleri isterseniz amazon.com web adresinde bulabilirsiniz.

Bu 10 öneriye ek olarak dikiş odanızda mutlaka kaliteli bir ütü ve yine kaliteli bir dikiş sökücü bulundurmanızın gerektiğini hatırlatmak istiyoruz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.