İPUÇLARIM

Hurma Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Hurma Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Hurma meyvesi sıcak iklimleri seven bir meyvedir. Hurma meyvesi özellikle besleyici ve vücudu takviye edici vitaminlerce oldukça zengindir. Hurma meyvesinin içerisinde vitaminler dışında meyve şekeri, klor, demir, kükürt ve fosfor da bolca bulunmaktadır.

Hurma meyvesinin toplanma aşamasından sonraki dağıtım aşamasında gerekli önlemler alınmaz ise kurtlanma riski ile karşı karşıya kalınabilir. Yine aynı şekilde evde doğru saklama koşullarına uyulmadan saklanan hurma meyvesinde de kurtlanma riski bulunmaktadır.

Hurma meyvesi farklı çeşitlere sahip olan bir meyve olduğu için saklama koşulları meyvenin çeşidine göre değişim göstermektedir. Eğer hurma meyveleri çeşidine uygun olan saklama koşullarında saklanır ise en az 6 ila 12 ay boyunca bu meyveleri sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Yaş Hurma Nasıl Saklanır?

Yaş hurma demek taze hurma demektir. Bu yüzden de bu tazeliği korumak çok önemlidir. Yaş hurmaların tazeliğini koruyarak uzun bir süre saklamak istiyorsanız mutlaka dondurucuda saklamanız gerekir.

Dondurucudan çıkarttığınız yaş hurmanın yumuşamasını bekledikten sonra saklama poşetinden çıkartmalı ve sonrasında hurmaları ayırıp tüketmeye başlamalısınız.

Diğer her meyve de olduğu gibi hurmaları da aynı saklama poşetinin içine gereğinden fazla koymayın. Her bir hurma saklama poşetini sadece dondurucudan çıkartıldıktan sonra hemen tüketilecek porsiyonlarda ayarlayın.

Hurmayı dondurucudan çıkarttıktan sonra hurmaları direk suyun altına tutmak yerine temiz ve nemli bir bez ile tek tek silerek temizlemek daha iyi olacaktır.

Kuru Hurma Nasıl Saklanır?
Kuru hurmaları saklamak için gerekli olan ısı seviyesi 0 ila 10 derece arasında olan ısıdır. Bu ısıda buzdolabının alt bölümünde olan ısı ile neredeyse aynı derecededir.

Kuru hurmaları buzdolabının kapak kısmına yakın olan yere değil arka tarafına doğru saklayın. Yani buzdolabı kapağı açıldığı zaman direk olarak hava ile temas etmemesine özen gösterin.

Ayrıca hurmaların üzerindeki raftan herhangi bir yemek suyunun ya da içeceğin sızıp sızmadığını kontrol edin.

Kuru hurmaları yemek istediğiniz zaman sadece gereği kadarını çıkartın ve hemen yemek yerine 10 dakika kadar tezgâhta dinlendirmeye bırakın.

Buzdolabının ön tarafında yer alan ve üzerine başka yemek sıvılarının döküldüğü ve uzun süre buzdolabında kalan hurmaları tüketmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.