Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Yumurta Bölüm 5

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Yumurta Bölüm 5

Yumurtaları hangi şekilde pişirmek isterseniz isteyin asla yumurtaları yüksek ısıda pişirmeyin. Unutmayın bir yumurtanın pişmesi için 80 derece yeterde artar bile.

Yumurta İpuçları

Yumurtaları asla gümüş yemek takımları ya da gümüş işlemeli örtülere temas ettirmeyin. Eşyalara sinmiş olan yumurta kokularını temizlemek için yıkama suyuna bir miktar amonyak ilave edebilirsiniz. Yumurta lekelerini temizleyebilmek için de pişmiş olan bir patates ile ya da limon ile eşyayı ovarak temizleme işlemi uygulayabilirsiniz.

Haşlanmış olan bir yumurtayı dilimlerken yumurtanın sarı kısmı dağılıyor ise hemen kesme bıçağını buzlu bir suya batırın ve sonrasında yumurtayı kesmeye devam edin. Katı olan pişmiş bir yumurtayı kolay bir şekilde dilimlemek için iplik de kullanabilirsiniz.

Yumurta aklarını çırpacağınız zaman tamamen kabarması için yumurtaları çırpmadan önce bir süreliğine buzdolabında bekletebilirsiniz.

Yumurtanın rafadan olması için yumurtayı soğuk su ile doldurduğunuz bir tencereye atın ve bu soğuk su ile kaynatın. Su yüzeyinde baloncuklar meydana gelmeye başladığında hemen ocağı kapatın. Balonlar tam anlamı ile durduğunda yumurtaları suyun içinden aldığınızda bu yumurtaların rafadan olduğuna emin olabilirsiniz.

Yumurtayı katı olarak pişirmek istiyorsanız yumurtaları soğuk suya tutun ya da bir süreliğine soğuk suyun içerisinde bekletin. Bu sayede yumurtaların sarı kısmının çevresinde gri halkaların oluşmamasından emin olabilirsiniz.

Çatlamış olan bir yumurta hemen kullanılmalıdır. Bu tür yumurtalar sadece ve sadece 48 içerisinde tüketilmelidir.

Yumurta çatladı ise pişirme öncesinde çatlak olan yüzeyi bir limonun t-yarısı ile ovabilirsiniz.

Yumurta buzdolabında saklansa dahi kesinlikle 3 haftayı geçirmeyin. Yumurtaları sağlıklı bir şekilde saklamak istiyorsanız o zaman yumurtaları ilk önce karanlık bir yere koyun. Yumurtaları sadece kullanacağınız zaman yıkayın. Aksi halde kabuk kısımları su geçirmeme özelliğini yitirecektir. Yumurtaları saklamak için bir yere yerleştirirken mutlaka sivri olan kısımları alta ve geniş olan kısımları da üst tarafa gelmelidir.

Eğer yumurtaları uzun süre boyunca taze tutmak istiyorsanız o zaman bu yumurtaları zeytinyağına batırın. Bu sayede yumurtalar çok daha uzun bir süre boyunca taze kalabilirler.

Yukarıdaki önerileri beğendiyseniz mutlaka yumurta önerilerinin devamının bulunduğu bölüm 1 ve bölüm 2’ye ve bölüm 3’e ile bölüm 4’e de bir göz atmayı isteyebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder