İPUÇLARIM

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Sarımsak

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Sarımsak

Eğer sarımsağı yağın içerisinde kavurmak istiyorsanız asla ama asla sarımsaklar esmerleşene dek beklemeyin. Çünkü esmerleşen sarımsak pişirdiğiniz yemeğin tadını bozar.

Pişireceğiniz yemekte sarımsak tadı olsun ama sarımsaklar açıkça görünmesin diyorsanız önce sarımsakları ayıklayın, daha sonra alüminyum bir kâğıda bu sarımsakları iyice sarın. Yemek piştikten sonra kâğıdı yemekten çıkartın.

Sarımsak Kokusu İle Nasıl Başa Çıkarım?

Ellerinize sinen sarımsak kokusunu temizlemek için avucunuzun içini dolduracak kadar

Kullanılmış ancak sıcak olmayan kahve çekirdeği ile ellerinizi iyice ovun ve sonrasında ellerinizi temiz su ile durulayın.

Eğer sarımsak kokusu nefesinize sinmişse ya da sarımsaklı bir yemek yedikten sonra hemen ağzınıza birkaç tane kahve çekirdeği koyun ve iyice çiğneyin.

Eğer soğan ya da sarımsak kokusunu sevmiyorsanız o zaman yanınızda kahve çekirdeği ya da zencefil taşımayı ihmal etmeyin.

Ayrıca sarımsak ya da soğan yedikten isterseniz kişniş çiğneyerek de soğan ya da sarımsak kokusundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sarımsak Nasıl Saklanır?

Çok miktarda sarımsak aldıysanız o zaman en iyi saklama yöntemi sarımsakların sap kısımlarını örerek saklamaktır. Bu sayede hem sarımsaklar şık görünecektir hem de tüm sarımsak başları hava alacak ve bu sayede de sarımsakları çok uzun bir süre boyunca saklayabileceksiniz.

Soymuş olduğunuz fazlaca sarımsakları saklamak için temiz ve küçük bir kavanozun içerisine zeytinyağı koyun ve sarımsakları bu şekilde zeytinyağının içerisinde saklayın. Bu sayede hem sarımsakları daha uzun bir süre boyunca saklayabilecek hem de sarımsakları yemeklere eklediğinizde yemeklerin çok daha lezzetli olmasını sağlayacaksınız.

Sarımsak Soymanın Püf Noktaları Nelerdir?

Sarımsak soyarken tüm hanımlar bilir ki sarımsağın incecik yaprakları vardır ve ellere yapışarak bizi rahatsız eder. Bu durumun oluşmaması için sarımsakların dişlerini sadece beş dakika kadar buzlu suyun içerisinde bekletin.

Sarımsakları soyarken bu sırada da etrafı iyice dağıtmak istemiyorsanız sarımsakları soymadan önce mutlaka 3-4 dakika kadar güneşte bekletin. Bu sayede sarımsakları hem daha kolay soyabileceksiniz hem de sarımsakları soyarken sarımsak kabukları da etrafa dağılmayacaktır.

Çok fazla sarımsak soymanız gerekiyorsa hepsini birer birer soymayın. Bu size sadece eziyet etmek olur ve çok fazla vaktinizi alır. Onun yerine sarımsakların hepsini bir arada alın ve iyice rendeleyin. Sarımsakları rendelerken göreceksiniz ki sarımsak rendenin deliklerinden geçecek ancak kabukları dış tarafta kalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.