İPUÇLARIM

Tükenmez kalem lekesi duvardan nasıl çıkar?

Tükenmez kalem lekesi duvardan nasıl çıkar?

Bütün çocukların istinasız sevdikleri bir oyundur kalem ile nesnelerin üzerini çizmek. Kimi zaman bir duvarı kimi zaman kıyafetlerini kimi zaman ellerini. Çocuklarımızın hayal gücünün özgürce gelişmesi için gerekli olan bu etkinlik eğer onlara gerekli ortamı hazırlamazsak maalesef hüsranla sonuçlanabilir.

Bu yüzden evinizde onlara özgürce çizip boyaya bilecekleri bir alan yaratın. Bir resim tahtası olabilir bu. Ya da bahçenizin bir duvarı. Şimdi gelelim evimizin duvarlarına bu küçük sevimli canavarların tükenmez kalem ile yaptığı lekelere. Bu lekeleri nasıl çıkaracağız.

Tükenmez kalem lekesini temizleme;

Temiz bir bezi nemlendirin üzerine bir miktar karbonat dökün çok fazla bastırmadan yumuşak dairesel hareketlerle bir süre lekeyi ovuşturun. Bastırırsanız duvar boyasına zarar verebilirsiniz. Bu yöntem basit fakat çok etkili bir yöntemdir. Cif ile temizlemekten daha güvenilirdir. Ne elinize ne duvar boyanıza zarar vermez üstelik.

Elinize bir eldiven geçirerek doksan derecelik saf alkol batırılmış bir pamuk ile silmeniz de aynı etkiyi gösterecektir. Alkol bulamazsanız amonyak ile de aynı işlemi yapabilirsiniz.

Lastik silgi ile henüz leke sabitlenmemişse silmeniz de denemeye değer bir yöntemdir. Bütün yöntemleri denediniz fakat sonuç alamadınız o zaman duvarınızı temizlemeniz için biraz daha kuvvetli ağartıcılar kullanmanız gerekecektir. Bunun için bir miktar çamaşır suyu ile lekeyi ovduktan sonra aynı bezin üzerine cif dökün bir süre daha ovmaya devam edin bu da en son uygulanacak yöntemdir. Çünkü duvar boyasını aşındırabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Scelik dedi ki:

  Duvara cif sürmeyin, kesinlikle! Kızımın duvarda bıraktığı kalem izlerini çıkarmak amacıyla bir beze cif sıkarak duvara uyguladım. Kalem izleri çıkmadığı gibi , duvarımda cif sürdüğüm alanlar fosforlu tuhaf bir renk aldı. Gündüz belli olduğu yetmiyormuş gibi gece bir de parlıyor. Duvarlarım silikonsuz mat krem şampanya rengi idi. Bu sarı fosfor nasıl oluştu anlamadım gitti. Kesinlikle denemeyin…

  1. MELİKE dedi ki:

   SARI BEZLE Mİ SİLDİN? O BEZLER HER ŞARTTA SARI İZ BIRAKIR 🙂

 2. :) dedi ki:

  karbonat çok işe yardı ama bz bstrdğmdn dolayı boya brzz çktı çok tşk ederim 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.