Güneş Lekeleri ve Kurtulma Çareleri

Güneş Lekeleri ve Kurtulma Çareleri

Güneş lekeleri görünümüne özen gösteren herkes için sorun yaratır. Bu makalemizde cildinizdeki güneş lekelerinden nasıl kurtulacağınıza dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Güneş lekeleri nedir?

Güneş farklı şekil ve renklerde oluşabilir. Genellikle güneşe düzenli olarak maruz kalan cilt bölgelerinde oluşur ve özellikle burun, yanaklar, üst dudağınız, kulaklar, alın, boyun, kollarınız, ellerinizin arkasında görünürler ve hafif kaşıntıya neden olabilirler. Ayrıca pul pul veya kaba bir cilt lezyonu gibi görünebilirler ve bazen düz olabilirler.

Ciltteki güneş lekeleri çiller ile aynı mı?

Hayır, Çiller ve Güneş lekeleri benzer görünebilir ancak iki farklı şey vardır. Güneş lekeleri normalde zararsızdır ve her yaşta ortaya çıkabilir. Bunlara güneşin aşırı maruz kalması neden olur. Diğer taraftan çiller, genellikle yüzde görülen kahverengimsi lekelerdir.

Güneş lekelerinin nedenleri nelerdir?

Cildinizdeki güneş lekeleri, güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına veya suni ultraviyole ışın kaynaklarından doğrudan ve uzun süre maruz kalmalarından kaynaklanır. Hassas tenli insanlarda güneş lekesi olma olasılıkları daha yüksektir. Bazı kişilerin güneş alerjileri vardır, bu da güneş lekelerinin bir süre boyunca artmasına neden olabilir. Ve bazı vakalarda, bazı insanların vücudunda cildin daha koyu bölgeler haline gelmesine neden olan melanin üretir. Güneş tarafından verilen ısı melanin hücrelerinin (melanositler) cildini enflamasyona karşı korumak için daha fazla pigment üretmesine neden olur. Esasen, pigment hücreleri güneşten ve ısıdan önce uyku halindedirler, uyanırlar ve koyu renkli pigment oluştururlar. Hiperpigmentasyon olarakta bilinirler.

Güneş yanığı veya erken yaşlanma gibi nedenlerle cildimizdeki oluşabilecek riskleri biliriz. Güneşe maruz kalma, gerçek yaşınızdan daha yaşlı görünmenizi sağlayacak ve ciltte güneş lekelerine neden olacaktır. Kimse olduğundan daha yaşlı görünmekten hoşlanmaz.

Yüz ve deride güneş lekelerinden kurtulun: Güneş lekelerine neden olabilecek faktörleri bilmek, yüz ve deride güneş lekelerinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Ancak, cildimizdeki lekelerden endişe ediyorsanız öncelikle bir dermatologla görüşmeniz önerilir. Dermatologunuz lekelerin zararsız olduklarını fark ederse, güneş lekelerini gidermek için bu makalede özetlenen yöntemlerden herhangi birisini uygulayabilirsiniz. Güneş lekelerini nasıl giderebileceğimize başlamadan önce, cildin güneş lekelerini önlemenin yollarını bilmek gerekir.

Ciltteki güneş lekelerini nasıl önleyebiliriz?

Güneşe maruz kalmak en yaygın sebep olduğundan güneş ışığına maruz kalmanızı sınırlamak ciltteki güneş lekelerini önlemenin en iyi yoludur. Kollarınız, elleriniz, yüzünüz, boynunuz ve omuzlarınız düzenli olarak güneşe maruz kaldıklarından, bu alanları örtülü tutmak cildin güneş lekelerini kesinlikle önleyecektir. Gölge veya şemsiye kullanmak istemiyorsanız, güneş lekesini önlemenin için diğer yolları şunlardır:

 1. Hızlı hareket etmek: Güneş lekeleri ve çiller oluştuğunda, çabucak hareket etmek önemlidir. Deri hücrelerinin bir belleği vardır; bu nedenle siz ne kadar geç kalırsanız onlardan uzaklaşmanız uzun sürebilir.
 2. Güneşten koruyucu bir krem kullanın: Dışarıya çıkmadan on beş dakika önce, cildinizin zararlı UVA ve UVB ışınlarından korunmasını sağlamak için, her gün en az 15 SPF olan geniş spektrumlu bir güneş koruyucu uygulayın. Güneş ışınları cildinizde 10: 00-17: 00 arasında çok sert olduğunda, 30 SPF’li güneş kremi kullanın, bu arada güneş çok sıcaktır. Cildi daha fazla güneş hasarından korumak için yeterli miktarda SPF seviyesine sahip kaliteli güneş koruyucularına yatırım yapın. Otomobilinizde fazla kalmanız durumunda, muhtemelen ciltteki güneş lekelerinden sorumlu olan UVB ışınları alırsınız. Öte yandan UVA ışınları güneş yanığına neden olur. Cildin güneş lekelerini önlemek için aracınızın camlarına anti-UVB kaplama yapmayı düşünün.
 3. Agresif hareketlerden kaçının: Sonik bir temizleme fırçası ile yüz fırçalamayı veya evde mikron iğnesi kullanmayı bırakın, iğneler, kıllar veya tekrarlanan hareketler agresif sürtünme yaratabilir bu durum melanin hücrelerine dahada zarar verebilir. Bu nedenle gereksiz bir iltihap tepkisinden kaçınmak için şu an hepsini bekletmek en iyisidir.
 4. Cildin aşırı ısınmasından kaçının: Bu durum Pigment hücrelerinin yerleşmesine neden olur, cildin iç sıcaklığını artırabilecek aktivitelerden örneğin açık havada egzersiz, yoga, buhar odaları ve saunadan kaçınmanız gerekir. Cildinizin kızarırsa ve aşırı ısınmışsa, cildinizi serinletmek ve rahatlatmak için soğuk su ile pres yapın ve 20 dakika bekletin.
 5. Makyaj uygulaması: Özellikle pigmentasyona eğilimli cilt tipleri için, gündüz saatlerinde makyaj yapmanızı önermiyoruz. Ancak , makyaj yapmak (cildinize uygun kaliteli ürünler) zararlı UV ışınlarına karşı bir bariyer görevi üstlenir.. Güneşten gelen UV ışınları cildin yaşlanmasının birinci sebebidir. Güneş cildin EN KÖTÜ düşmanıdır. Bazı makyaj ürünleri güneş koruyucu içerir ve bir SPF numarası belirtmeseler de, çoğu Titanyum Dioksit gibi UV korumalı bileşenlere sahiptirler. Makyaj, cildinizi çıplak bırakmaz ve (hiperpigmentasyon sorunları olsun veya olmasın) fayda sağlayabilir.

Güneş lekelerinden doğal yollardan kurtulmak

Ciltteki güneş lekelerinden kurtulmak ve parlayan cildinizi tekrar geri getirmek için bu doğal şifalı yöntemleri kullanın.

 • Elma Sirkesi ve Limon Suyu: Elma Sirkesi (ACV), aydınlatıcı güneş ve yaşlanma noktalarında yardımcı olan doğal alfa hidroksil asitleri içerir. Limon suyu, cildin koyu bölgelerini aydınlattığı bilinen sitrik asit içerir. Yaklaşık 1/2 tatlı kaşığı doğal elma sirkesi ​​ve 1/2 çay kaşığı limon suyu karıştırın. Her gece bu karışımı pamukla cildinize uygulayın. Alnından başlayın ve yüzünüzün ve diğer etkilenen tüm bölgelerin eşit olarak dağıtın. İlk başta biraz kızarıklık hissedeceksiniz ya da biraz ısınmaya başlayacaksınız, normaldir. Hassas bir cildiniz varsa karışımı biraz su ile inceltin. Bu karışım cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas hale getirme eğilimindedir, bu nedenle her gün güneş kremi sürmeniz önerilir. Bu doğal bir uygulama olduğundan farkı görmek için en az altı hafta süreyle tutarlı bir şekilde uygulamanız gerekecektir.
 • Limon suyu: Limonlarda hafif asit bulunur ve bu da cildi aydınlatmaya yardımcı olur. Limon, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya katkıda bulunur ve yeni cilt hücrelerinin canlanmasını kolaylaştırır. Günde birkaç kez hafifçe taze limon dilimini veya limon suyunu doğrudan etkilenen alanlar uygulayabilirsiniz. Her ikisi de cilt soyucu olarak etki gösterir. Limon suyunu deri lekelerinde yirmi dakika bekletip sonra da yıkayın. Dikkat çekici bir nokta, limon suyunun cildinizi güneşe duyarlı hale getirdiği için, cildinizde limon suyu sürdüğünüzde güneşe çıkmanınız durumunda güneşten etkilenen alanları örtmeye dikkat edin. Kuru cildiniz varsa, cildinizi daha kuru hissedeceksiniz, bu yöntemi uyguladıktan sonra sonra cildi nemlendirin.Dikkat: Çok hassas cilde sahipseniz, limon suyu cildinizi tahriş edebilir, bu nedenle limon suyunu su, bal ve şekerle macun yaparak sürebilirsiniz. Yüzünüzde ve diğer etkilenen alanlarda bir fırça yardımıyla sürerek 5-10 dakika bekleyin ve daha sonra durulayın. Bu doğal yöntemi haftada birkaç kez uygulayın. Kuru cildiniz varsa, bu ev yapımı reçeteye biraz zeytinyağı ekleyin .
 • Aloe Vera: Cildin güneşten hasar görmesini önler: Aloe Vera, önemli doğal iyileştirme özelliklerine sahiptir; bu nedenle güneş ışınlarının iyileşmesi için günde iki kez aloe vera jeli uygulayabilirsiniz. Cildi ve cilt hücreleri doğal olarak yeniler. Aloe vera jelini bitkiden doğrudan sıkabilir veya aloe vera ile zenginleştirilmiş kaliteli bitki kremi kullanabilirsiniz. Ciltteki güneş lekelerinin yavaş yavaş solup kaybolmasını sağlamak için bu ev ilaçlarını en az iki ay süreyle devam ettirin.
 • Yeşil Çay poşeti: Yeşil çay, cildinizin güneş ışınlarından zarar görmesini engelleyecek zengin bir anti-oksidan kaynağıdır. Yeşil çay poşetini kaynar suda bir süre bekletin, çay poşetini pamuğun üzerine sıkıştırın ve pamuğu güneş lekesi olan alanları günde iki kez ovun.
 • Süt veya Tereyağı Sütü: Yüzdeki güneş lekeleri için sütü pamukla gerekli alanlara sürünve 15 dakika orada kalmasını sağlayın ve sonra yüzünüzü yıkayın. Süt, cildi aydınlatmaya yardımcı olan ve cildi iyileştiren laktik asit içerir. Benzer şekilde ayran, güneş lekelerini gidermek için yüzdeki güneş lekelerini gidermeye yardımcı olabilir.

Diğer profesyonel tedaviler

Güneş lekelerinden herhangi birinden olumlu tepki almadığınız takdirde, dermatoloğunuzu ziyaret etmenizi öneririz. Genellikle güneş lekelerinin zararsız olduğunu ve kanser olmadığınızı öğrenmek için deri uzmanı birisinin görüşünü alın. Doğal ilaçların yanı sıra cilt leke tedavisi seçenekleri de vardır. Bu tedaviler arasında, lazer terapisi, kriyoterapi, dondurma, dermabrazyon gibi, kimyasal peelingler ve dermatolojik prosedürler bulunmaktadır. Örneğin, lazer tedavisi, ekstra pigment üreten hücreleri, kriyoterapi veya dondurma işlemlerini ortadan kaldırır. Öte yandan, fazladan pigmenti yok eder. Dermabrazyon ve kimyasal kabuklar, güneşten zarar görmüş cildin üst tabakasını yok etmek için çalışır, böylece yeni bir tabaka yenilenir. Dermatolog, bunlardan hangisinin sizin için en iyi işe yarayacağını teşhis eder ve önerebilir. Dermatologunuza danışmayı ihmal etmeyin. Bu tür profesyonel tedavilerin cebiniz için çok maliyetli olduğunu düşünüyorsanız, kurtulmak için reçetesiz doğal ürünleri düşünebilirsiniz.

Geri gelmesini önleyin

Bir kere ortaya çıkma eğilimi varsa, yavaşça geri gelecektir. Renk değişimini önlemenin en iyi yolu ısıyı ve güneşi uzak tutmak, güneş kremine sadık kalmak yüzün aşırı ısınmasını önlemek için açık havada şapka takmak, C vitamini ile ev bakım rutini kullanmaya devam etmek ve ayrıca, gerektiğinde reçeteli bir cilt ağartıcısı kullanarak lekelerin geri gelmesini önleyebilirsiniz.

Sonuç olarak doğru ürünler ve tedaviler (sabır ile birlikte) deriyi eski haline geri döndürebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. seydişehir haber dedi ki:

  sayenizde güneş lekelerim azaldı, henüz 1 gün dedikleriniz yaptım 3 gün sonra tekrar yazacağım

 2. Akciğer Kanserine Karşı Kür Tarifi dedi ki:

  Güzel bir paylaşım elinize saglık..

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder