İPUÇLARIM

Orkide Ne Zaman Çiçek Açar?

Orkide Ne Zaman Çiçek Açar?

Çiçeğinin rengine ve güzelliğine kapıldığımız orkideler, açmasını beklediğimiz en özel süs bitkilerinden. Evimizde, iş yerimizde yada hayatını sürdürebileceği uygun olan her yerde çiçek açabilen orkideler, belirli bir süre dinlenmeye girebilir. Orkideler yıl içinde 2-3 kez çiçek açarlar. Sağlıklı görünmelerine rağmen çiçek açmıyorlarsa bir sorun var demektir. Dinlenme süresi ile sorunlu süreleri birbirine karıştırılmamalıdır.

En geçerli yöntemlerden biri budamadır. Orkidenizin çiçekleri döküldükten sonra yeniden çiçek açması için budamanızda yarar var. Eğer sapında sararma görüyorsanız kurumuş demektir. Yeniden çiçek dalı büyütmesi de zaman alacaktır. Ev ortamında ısı dereceleri gece-gündüz durumlarında değişiklik göstermediğinden dolayı, geç çiçek açabilir. Böyle bir durumda da geceleri serin bir yerde bırakılarak çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Orkidenizin yaprakları çimen yeşili ile aynı tonda olmalıdır. Çok daha koyu bir renk görüyorsanız yetersiz ışık alıyor demektir. Karanlıkta bekletme uygulaması da orkidelerinizi çiçeklendirme yöntemlerinde işe yarayabilir. Ayrıca nemi seven ve nemli ortamlarda yaşayan orkideler yeterince nem alamadıklarında çiçek açmazlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Cengiz Çapan dedi ki:

  Cevap veren yok. Niye bu kadar çok soru sorulmuş ilginç geldi. ???? iyi çalışmalar .

 2. Ankara Ayrancı çilingir dedi ki:

  Orkide min dallari kurudu budamam mi lazim acaba

  1. Herhangi biri dedi ki:

   Kesinlikle budamanı tavsiye ederim.

 3. Defne dedi ki:

  Yazın hep balkonda bıraktım budama hiç yapmadım bir sene oldu dalına dokunmadım hem yaprak çıktı hemde çiçeği açmak üzere bi tane kışın kar yagdiginda karda kalsa ölür mü ?

  1. Herhangi biri dedi ki:

   Kar olmamasına rağmen kapalı balkonda bıraktığım orkide soğuktan bozuldu. Tekrar kurtarmak çok vaktimi aldı. Kendi yaşayamayacağını sıcaklıklarda bırakmamanızı tavsiye ederim.

 4. gizem dedi ki:

  benim birtane orkidem var boyuna yaprak cikarmaya basladi saksisida kucuk geliyodu onu degistirdim orkidemi degistirdikten son yaprak lari sararmaya basla ve cicek acmiyo sapi yok acmasi icin ne yapmam gerek lutfen yardiminiza ihtacim var

  1. Herhangi biri dedi ki:

   Cam veya en azından Şeffaf bir saksı kullanıyormusun?

 5. Nazlıcan dedi ki:

  merhaba şubat ayında orkide aldım üzerinde iki çiçek vardı bu zamana kadar 4 çiçek çıktı fakat hala dalı çıkmadı ayrıca 5 yaprağı bulunuyor beş yaprağında da yaprağın dal kısmı hariç uç kısmına doğru beyaz lekeler var lekelere elimi sürdüğümde elime gelen bir şey yok şu anda çiçekleri solmaya başlıyor endişe etmeli miyim?

  1. Herhangi biri dedi ki:

   Yerini ve ışığını sevdiğinde bir anda dal çıkarıp kısa sürede çiçekleniyor. Yaprakları sularken ıslatmamanı tavsiye ederim. Yapraklara ve gövdeye su gelmesini çok sevmiyor diye okumuştum. Bir yerlerde

 6. Emel dedi ki:

  İyi günler. Orkidem çok sağlıklı köklerı,yaprakları sürekli yaprak çıkartıyor. Bir dalı kurudu budamama rağmen 2. Dalı sağlıklı duruyor uzun zamandır kurumadı ama hiç çiçek açmadı tomurcuklar küçük küçük kaldı ne yapmam gerekiyor ????

 7. Elif dedi ki:

  Orkidem yeni çićek sapı cıkarıyordu fakat ben onu yanlislıkla kırdım aynı yerden büyümeye devam eder mi

 8. orkide dedi ki:

  benim 3 haftadır bakmaya çalıştığım bir orkidem var… ve çiçeklerinin hepsini döktü… 🙁
  ama yapraklarında veya dallarında bi sararma yok. 3 günde yarım çay bardağı su veriyorum . seffaf saksıda ve nemini sürekli kontrol ediyorum.. direk güneş ışıgı almayan aydınlık bi yerde. neden böyle ldu ölüyomu yoksa eksik yaptığım bişey mi var…. 2 tanede tomurcuğu var

 9. ayfer dedi ki:

  Benim orkıdenin tomurcuklari dökülüyor neden acaba

  1. Herhangi biri dedi ki:

   Belki komik gelecek ama herşeyi doğru yaptığına inanıyorsan ve yine de sonuç aynı ise; onunla konuşmayı dene. Ben her sabah en azından günaydın diyordum bu yıl 3. kere açtı 🙂

 10. Duran dedi ki:

  Reklamlardan yazıları okuuyamıyoruz. Kapanmıyorda lanet reklamlar

  1. Ferdi Yücel dedi ki:

   Sanırım bir yanlışınız var Duran bey, sitemizdeki reklamlar kesinlikle okurları rahatsız edecek şekilde düzenlenmemiştir.Sanırım sizin pc’nizde virüs olabilir bize ait olmayan reklamlar karşınıza çıkıyor olabilir.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.