Orkide Ne Zaman Çiçek Açar?

Çiçeğinin rengine ve güzelliğine kapıldığımız orkideler, açmasını beklediğimiz en özel süs bitkilerinden. Evimizde, iş yerimizde yada hayatını sürdürebileceği uygun olan her yerde çiçek açabilen orkideler, belirli bir süre dinlenmeye girebilir. Orkideler yıl içinde 2-3 kez çiçek açarlar. Sağlıklı görünmelerine rağmen çiçek açmıyorlarsa bir sorun var demektir. Dinlenme süresi ile sorunlu süreleri birbirine karıştırılmamalıdır.

En geçerli yöntemlerden biri budamadır. Orkidenizin çiçekleri döküldükten sonra yeniden çiçek açması için budamanızda yarar var. Eğer sapında sararma görüyorsanız kurumuş demektir. Yeniden çiçek dalı büyütmesi de zaman alacaktır. Ev ortamında ısı dereceleri gece-gündüz durumlarında değişiklik göstermediğinden dolayı, geç çiçek açabilir. Böyle bir durumda da geceleri serin bir yerde bırakılarak çiçeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Orkidenizin yaprakları çimen yeşili ile aynı tonda olmalıdır. Çok daha koyu bir renk görüyorsanız yetersiz ışık alıyor demektir. Karanlıkta bekletme uygulaması da orkidelerinizi çiçeklendirme yöntemlerinde işe yarayabilir. Ayrıca nemi seven ve nemli ortamlarda yaşayan orkideler yeterince nem alamadıklarında çiçek açmazlar.

16 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.