Normal, Kuru, Yağlı, Karışık Ve Yaşlı Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

  • 24 Şubat 2016
  • 1.040 kez görüntülendi.
Normal, Kuru, Yağlı, Karışık Ve Yaşlı Cilt Tipi Nasıl Anlaşılır?

Her kadının doktora ya da güzellik uzmanına gidecek vakti ya da ayıracak özel bir bütçesi yoktur. Bu yüzden de her kadın kendi cilt yapısının hangi türde olduğunu tam olarak bilmez. Bunun sonucunda da yanlış kremler, yanlış losyonlar ya da yanlış makyaj malzemelerini kullanırlar ve bu durumda ciltlerinin çok daha hızlı bir şekilde yorulmasına ve zorlanmasına neden olur. Bu yüzden de siz sevgili hanımlar için evde kendi cilt yapınızı nasıl anlayacağınızı kısaca anlatmak istiyoruz.

Cilt Yapısı Nasıl Anlaşılır?

Cilt yapınızı anlamak için yapmanız gereken işlem aslında çok kolaydır. Tek yapmanız gereken makyajsız olan ama mutlaka sabah kalktığınızda olan cilt yapınızı test etmenizdir.

Bu testi yapabilmek için temiz bir kâğıt mendilden başka hiçbir şeye ihtiyacınız yoktur. Bu temiz kâğıt mendilin üzerinde çıkan lekelerin ve yağ izlerinin ne anlama geldiğini bildiğiniz anda cilt yapınızın da nedenini bilmiş olacaksınız.

Normal Cilt Nasıl Anlaşılır?
Normal bir cilde sahip olduğunuzu anlamak için mendil ile yüzünüzü iyice silin. Mendilin üzerinde çıkan izlerde gözenek oluşumları elastik ve sıkı ise yani bebek cildi gibi ise bu cilt yapınızın normal olduğunu gösterir.

Kuru Cilt Nasıl Anlaşılır?
Mendil ile yüzünüzü sildiğiniz zaman mendilin yüzeyine kesinlik hiçbir yağ izi çıkmaz. İşte bu tür ciltler yağsız ve kuru olan ciltlerdir.

Yağlı Cilt Nasıl Anlaşılır?
Mendilin üzerinde yağ izleri yoğun bir şekilde. Bu lekeler cilt yapınızın çok yağlı olduğunu gösterir.

Karışık Cilt Nasıl Anlaşılır?
Kâğıt mendilin üzerinde cildinizin sadece yağlı olan kısımlarında yağ izleri kendini belli eder.

Yaşlı Cilt Nasıl Anlaşılır?
Yaşlı cilt yapısını yani cildinizin yaşlanmaya başlayıp başlamadığını anlamak için temiz bir yanaya ihtiyacınız var.

Aynayı yatık olarak masaya koyun ve aynaya bakın. Aynaya baktığınız zaman aşağıya doğru sarkma olduğunu fark ediyorsanız bu durum cildinizin yaşlanmaya başladığını işaret eder.

Unutmayın!
Cilt yapınızı bilmeniz demek cildinize nasıl bakacağınızı da bilmeniz demektir. Bu durumda cilt bakım ürünleri hatta makyaj malzemeleri alırken cilt yapınıza uygun olan malzemeleri almanızı sağlayacaktır.

Eğer cildinize uygun olan ürünleri kullanmazsanız cildinizi yapısını bozacak, yaşlanma sürecini hızlandıracak ve gereğinden fazlasıyla yıpranmasına neden olacaktır.

Bunların dışında unutmamanız gereken bir diğer hususta aldığınız ürünlerin kesinlikle taze olmasıdır. Bilhassa ürünlerin pH değerinin 5,5 olmasına dikkat edin.

Aldığınız ürünlerin alerjik olup olmadığını kontrol edin. Bunu tam olarak anlayabilmeniz için ürünü bileğinizin iç tarafına biraz sürün ve en az yarım saat bekleyin. Ürün cildinizde yanma, şişme, kızarıklık ya da kaşıntı yapıyorsa bu ürünün sizin cildiniz için alerjik olduğunu gösterir.

Mutlak suretle ürünleri test etmeden direk olarak yüzünüze uygulamayın. Özellikle markasından emin olmadığınız ve daha önce kullanmadığınız ürünleri test ediniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder