Roka Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Roka Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Özellikle yeşil yapraklı olan sebzelerin tazeliğini korumak ve bu tür sebzeleri sağlıklı bir şekilde saklamak oldukça zor bir iştir. Yeşil yapraklara sahip olan sebzeler çok kısa bir süre içerisinde diriliklerini yitirmeye ve sararmaya başlarlar.

Fakat bu yeşil yapraklı sebzeleri saklama kurallarına uygun ve doğru bir şekilde saklarsanız bu yeşil sebzeleri 2 haftaya kadar saklamanız mümkündür.

roka nasil saklanir

Roka Nasıl Muhafaza Edilir?

İsterseniz almış olduğunuz rokayı yıkama işlemine tabi tutmadan da saklayabilirsiniz. Bunun için almış olduğunuz rokaların parçalanmış ve ezilmiş yapraklarını iyice ayıklayın.

Daha sonra eğer var ise demetleri bağlamak için ip ya da lastikleri bir kenarda hazır tutun.
Sonra tezgaha yeteri kadar kağıt havlu serin ve kağıt havlunun üzerine rokaları güzelce serin. Rokaları kağıt havluya dikkatli bir şekilde sarın.

Daha sonra kağıt havluya sardığınız rokaları temiz bir buzdolabı poşetinin içerisine koyun. Sonra poşeti bastırarak poşetin içerisinde bulunan havanın çıktığından emin olun ve sonra poşetin ağzını sıkı bir şekilde kapatın.

Roka gibi yeşil sebzelerinizi uzunca bir süre ve sağlıklı bir şekilde saklayabilmek için buzdolabı raflarının en altta olanını tercih edin. Çünkü buzdolabının alt rafları ısı değişiminin en az olduğu bölgelerdir.

Bu sayede başta roka olmak üzere marul, tere, dere otu ve maydanoz gibi yeşillikleriniz en az 15 güne dek taze bir şekilde kalacaktır.

Unutmayın!
Almış olduğunuz rokaları pratik bir şekilde istediğiniz zaman kullanabilmeniz için hemen ezilen ve parçalanmış olan yapraklarını temizleyin.

Daha sonra rokalarınızı bol ve temiz su ile yıkayın. Sonrasında bir kabın içerisine temiz su koyup bu suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar sirke ilave edin. rokaları bu sirkeli suyun içerisinde en az 5 dakika boyunca bekletin.

Daha sonra rokaları salata kurutucusunun içerisinde iyice kurutun ve yapraklarda su kalmamasından emin olun.

Rokaların saklama süresini biraz daha fazla uzatmak için rokaları peçete ya da kağıt havluya sarıp çürüme oluşumunu engelleyebilirsiniz.

Kağıt havluya ya da peçeteye sarmış olduğunuz rokaları isterseniz saklama kabına koyup buzdolabına kaldırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder