İPUÇLARIM

Mutlu Evlilik İçin Bilmeniz Gereken 25 Kural

Mutlu Evlilik İçin Bilmeniz Gereken 25 Kural

Evlilikte mutlu olmak ve mutlu bir yaşamı birlikte paylaşmak. Bu bir insan için hayatta en önemli kuraldır. Mutlu bir hayatın sırrı mutlu bir evlilikten ve mutlu evliliğin sırrı ise farkındalıkdan geçer. Pekiyi nedir bu farkındalıklar diyeceksiniz. O zaman ben lafı daha fazla uzatmayayım ve siz sevgili okuyucularımıza mutlu bir evliliğin dolayısı ile mutlu bir hayatın kapılarını nasıl açarsınız birkaç tüyo vereyim.

Mutlu Evlilik İçin 25 Farkındalık

1. Eş seçiminize dikkat edin: Aşk tamam ama aşktan öte akılda gereklidir bir evlilikte. Seçeceğiniz eşin sorumluluk sahibi kendini eleştirebilen ve öz güvene sahip bir kişi olmasına dikkat edin.

2. Eşinizde zekâyı arayın: Çok güzel ya da çok yakışıklı hikâyeleri geçmişte kaldı. Şimdi akıl her şey den önemli bir unsurdur bunu unutmayın.

3. Kırıcı olmayın: Ne eşiniz için annenizi ne de anneniz için eşinizi üzmeyin. İkisinin de yerinin farklı olduğunu hem annenize hem de eşinize nazik ve sevecen bir şekilde anlatın ve dahası bunu onlara hissettirin. İkisi arasında laf getirip götürmeyin. Bırakın birbirlerinden ayrı iken ne söylerlerse söylesinler birbirleri için siz bunları kafanıza takıp başka bir sorun daha yaratmayın. Siz ne kadar alakasız olursanız o kadar onlar birbirlerine yaklaşırlar. Ama tepkili davranırsanız ufak tefek şeylere bile o zaman ortamı daha çok gerersiniz.

4. Laflarınıza dikkat edin: Evlilikleri tehlikeye düşüren en büyük sorunlardan biri de eşlerin başkaları yanında eşleri ile nasıl konuştuklarına dikkat etmemeleridir. Bu yüzden konu ne olursa olsun bir başkasının yanında eşinizi küçük düşürüp onu rencide etmeyin. Haksız da olsa eşinizin yanında olun. Eşiniz ile baş başa kaldığınızda dilerseniz onun bu konuda haksız olduğunu ama ne olursa olsun yanında olacağınızı sevecen ve nazik bir dille ifade edin. Bu tavrınız sayesinde eşiniz kendinde haksız yönleri arayacak ve kendini düzeltmeye çalışacaktır.

5. Sorumluluğunuzu bilin: Çocukların tüm sorumluluğunu sadece eşinize yüklemeyin. Nerede ve nasıl yardım etmeniz gerektiğini bilmiyorsanız eşinize danışın ve gün içinde muhakkak eşinizden çocukların sorumluluğunu birkaç saatte olsa alın.

6. Beyler dikkat: Özellikle beyler eve geldiğinizde hemen koltuğa geçip elinize kumandayı almayın ya da bilgisayarınızı açmayın. Önce ailenize zaman ayırın. Unutmayın tüm gün birbirinizi görmediniz bu yüzden eşinize ve çocuklarınıza zaman ayırın. Çocuklarla biraz sohbet etmek veya onlarla küçük oyunlar oynamak ve eşiniz ile gününün nasıl geçtiğine dair kısa sohbetler ve samimi davranışlar eşinizi ve çocuklarınızı motive edecektir.

7. İş sorunları iş yerinde kalsın: iş yerindeki sorunlarınızı ve işinizi eve taşımamaya gayret gösterin. İş yerindeki stres bırakın iş yerinde kalsın.

8. Sevgi sözcükleri öldürmez: eşinize onu ne kadar sevdiğinizi ve ne kadar iyi bir insan olduğunu söylemek sizi öldürmez. Bu iltifatları sık sık eşinize yapın onu ne kadar takdir ettiğinizi ve sevdiğinizi ne kadar iyi bir eş olduğunu ona her daim söyleyin.

9. Diyalog kurun: Eşiniz ile her konuda konuşabileceğinizin farkına varın.

10. Kendinizi her an eğitin: Eğer evliliğinizi sonuna kadar yürütmek ve gerçekten bir yastıkta kocamak istiyorsanız o zaman kendinizi her an eğitin. En ufak sorunlarda tartışma yolunu seçmeyin, eşinizi anlamaya ve neden bu konuyu sorun ettiğini düşünmeye çalışın. Kendinizde de hatalar olduğunu çünkü insan olduğunuzu unutmayın. İnsansınız bu yüzden hatasız değilsiniz bazen tüm suçun sizin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Önemli olan yeri ve zamanında hatalarınızı kabullenin ve özür dilemeyi bilin.

11. İki kişiniz unutmayın: Artık iki kişisiniz ve artık ben değil siz varsınız. Ne eski hayatınız ne de yalnız zevkleriniz yok. İlk önce ben değil biz olduğunuzu kabullenin ve eşinizin de tamamen farklı bir birey olduğunu ve sizden farklı zevklere ve düşünce yapısına sahip olduğunu unutmayın ve bu durumu saygı ile karşılayın.

12. Sevginizin şartı yok: Eşinizi şartsız ve koşulsuz sevin. Eğer bunu yaparsanız eşiniz ile gerçekten mutlu olabilirsiniz.

13. Fedakâr olmayı bilin: Evlilik fedakârlık demektir bunun farkına varın. Evlilik tek yönlü değildir. Eşinizi gerçekten eşiniz olarak görün ve ondan sürekli bir hizmet beklentisi içinde olmayın.

14. Nazik olun: Tartıştığınızda dahi nazik olmayı bilin. Saygı evlilikte 50 yıl sonra bile yitirilmemesi gereken bir kuraldır. Evliliklerin çoğu aşk olmasına rağmen saygı yitimi yüzünden daha en başlarda biter. Ağzınıza gereksiz bir kelime geliyorsa o anda yani tartışma sırasında susmayı bilin.

15. Eşinizi dinleyin: Eşinizi dinlemeyi her an bilin. Onun size ne dediğini ve ne demek istediğini anlayın.

mutlu evliligin sirlari (650 x 310)
16. Bağlantıda olun: Eşiniz ile her daim bağlantıda olun. Onu ansızın arayın ve sadece nasıl olduğunu sorsanız bile gün içinde kendinizi ona hatırlatın.

17. Oyun oynamayı bilin: Her daim ciddi olunmaz bu bir ömür sürecekse gerektiğinde eşiniz ile çocuklar gibi eğlenmeyi bilin. Dışarı sadece yürüyüşe değil yürürken de kartopu oynamaya çıkın eşiniz ile. Onu şaşırtın ansızın fırlatıverin kartopunu ve kartopu savaşı diye bağırın.

18. Her şeyi ondan beklemeyin: Evlilik çocuklardan önce iki kişilik bir imtihandır ve bunun farkına varın. İmtihanı yalnız başınıza vermek zorunda değilsiniz, bırakın eşinizde bu imtihanda size yardımcı olsun.

19. Mantık ile hassasiyeti yönetim: Her durumda mantığınızın yanı sıra hassasiyetinizi de işin içine sokmayı ihmal etmeyin. Bu kolay olmayacaktır ama bunu hayatınızın bir parçası yaparsanız zamanla bunu uygulamak daha kolay olacaktır.

20. Sevmek sanattır: Sevmenin bir sanat olduğunu unutmayın. Ve sizde bir sanatçısınız bu yüzden sevme sanatını öğrenin ve her an daha iyi bir sanatçı olmak için uğraşın. Unutmayın aşk ne kadar bir savaş ise evlilikte bir devrimdir.

21. Hoşgörü önemli: Evlilikte en önemli kurallardan biri de hoş görüdür. Hoş görülü olun ki eşinizden de hoş görülü tavırlar alın.

22. Değer verdiğinizi gösterin: Hem eşinize hem de çocuklarınıza değer verin ama her şeyden önemlisi onlara değer verdiğinizi belli edin.
23. Paylaşmayı bilin: Evlilikte paylaşma esastır. Hem maddi hem de manevi her şeyi paylaşın ve siz paylaştıkça aile üyeleriniz de sizinle her şeyi paylaşacaklardır bunu sakın unutmayın.

24. Beklentilerin ne olduğunu bilin: Eşinizin sizden beklentilerinin ne olduğunu mutlaka öğrenin. Ve bu beklentilere göre hareket edin.

25. Onları şaşırtın: Hem eşinizi hem de ailenizi monotonluktan kurtarın. Onları ansızın yapacağınız sürprizler ile şaşırtın. Eve geldiğinizde hadi toparlanın bu akşam dışarıda yiyeceğiz demeyi bilin. Ama her şeyden önce ne eşinizin ne de çocuklarınızın doğum günlerini unutmayın ve en çok da bu günlerde onları şaşırtın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.