Evliliği kurtarmak için ne yapmalı?

Evliliği kurtarmak için ne yapmalı?

Evlilik çok kutsal bir müessesedir. Evlilikler maalesef çağımızda çok hızlı tükenmekte ve boşanmak çok kolay hale gelmektedir. Fakat ben evliliğimi nasıl kurtarırım eşimi seviyorum diyorsanız o zaman gelin değişelim ve elimizden geleni sevdiğimiz için yapalım.

Evliliği Kurtarmak İçin İpuçları

• İlk önce her şeyi bir kenara bırakın ve eşiniz ile arkadaş olmaya çalışın. Önce arkadaşlığı ön plana çıkarın. Çünkü aşk zamanla yerini sevgiye ve arkadaşlığa bırakacaktır. Bu olduğu zaman arkadaş olarak önce siz aklına gelmelisiniz eşinizin.

• Gereksiz yere konu açmayın. Yani eşiniz aşırı meşgul ise ve hiç gereği yokken sırf konuşmak için konuşmayın. Bırakın o sizinle konuşmaya can atsın.

• Ön yargılı davranmayın. Gerektiğinde açıklayabilirim dediğinde onu dinleyin ve gerçekten dinleyin. Zaten ne diyeceğini biliyorum gibi konuşmalar girmeyin.

• Eğer ona kızgınsanız gerçekten neden ona kızdığınızı iyice bir anlayın. Önce siz bunu bilin yani kafanız karışıkken sana kızgınım deyip kavga çıkartmayın. Gerçekten neye ne için kızdığınız konusunda kendinize dürüst olun ve eşinize de.

• Eşinizin ne istediğini ve psikolojik durumunun ne olduğunu tam olarak analiz edin. O sizin gibi hissetmeyebilir. Unutmayın her birey farklı bir gezegendir. Bu yüzden eşiniz ile ne zaman nasıl konuşmanız gerektiğini anlayın ve onun en iyi hissettiği anlarda ortada bir şey yokken ve siz sırf onun 2 gün önce yapmış olduğu bir şeyden dolayı ortalığı kasıp kavurmayın.

• Her tartışma aslında bir konu için yapılsın. Yani bir tartışmada tüm bir ayın hıncını almayın. Yeri ve zamanında konuları açın. Başka bir değiş ile 1 ay öncenin konusunu masaya başka bir tartışmada yatırmayın. Bir ay önce tartışmanız gereken konuyu bir ay önce tartışmalıydınız.

• Tartışmayı kavgaya dönüştürmeyin. Kırıcı ve hakaret içeren kelimelerden uzak durun. Evlilikte kaybetmemeniz gereken saygı kavramıdır ve bunu sakın kaybetmeyin.

• Siyah derken beyaz demeyin. Evet, anladınız sen derken ben ve ben derken sen demeyin. Eşinizin kafası o anda bunu kavrayacak kadar net olmayabilir. O yüzden neye kırıldıysanız açık ve seçik bunu belli edin. Her zaman için dolaylı yoldan anlatımlardan kaçının.

• Onu her daim dinleyin sakın ona kulaklarınızı ve aklınızı kapatmayın. Ve onu her daim dinleyeceğinizi ona belli edin. Bazen tek sorun sizin onu dinlememenizdir bunu unutmayın. Eğer onu dinlemezseniz aslında neler olup bittiğini gerçekte anlayamazsınız.

• Eşiniz ile konuşurken emir kipi kullanmayın. Daima rica edin. Gereksiz yere su veya benzeri şeyleri getirmesini istemeyin. Her zaman için kendiniz kalkın ve alın göreceksiniz bundan çok etkilenecek ve sizden önce kendisi getirecektir ihtiyaçlarınızı.

• Eşiniz ile tartışırken ağır bir söz karşısında tepki yerine cevap verin. Tepki vermeniz olayı kışkırtacaktır fakat oturaklı ama kırıcı olmayan bir cevap vermeniz eşinizi düşündürecek ve sizden özür dilemesiniz sağlayacaktır.

• Tatlı dili ondan esirgemeyin. Elinizden geldiği kadar ona karşı olan sevginizi belirten kelimeler ile ona hitap edin.

• Ona karşı yalan söylemeyin. Elinizden geldiğince dürüst olun ve bunu kendisinin de yapmasını istediğinizi belirtin. Konu ne olursa olsun hep dürüst olun. Sizin dürüstlüğünüz karşısında eşiniz de kısa sürede dürüst olacaktır. Fakat eşiniz dürüst oldu diye onun açıklarını yakalamaya çalışmayın.

• Bilmediğiniz bir konuda biliyormuş gibi davranmayın. Örneğin bugün kesin buraya gittin eminim onunlaydın gibi gereksiz ithamlarda bulunmayın. Bu tür konuşmalara girmeden önce her daim emin olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder