Mum lekesi nasıl çıkar, Mum lekesi neyle çıkar?

Mum Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pantolon, gömlek, T-shirt, elbise vs gibi giysilere yapışan mumu temizlemek için; Mumun kalın bölgeleri bıçak veya kaşık gibi sert bir maddeyle kazıyın. Fazlalık mumu kazıdıktan sonra üzerine kalın kağıt koyun ve ilik ütü ile ütüleyin. Ütüleme işleminde mum eriyerek kâğıt parçasına yapışacaktır. Bu işlemi tüm mum lekesi gidene kadar tekrarlayın.

Başka bir yöntem ise; Az miktar su ile karbonatı karıştırıp bir macun elde edin. Bu macunu mum lekesi olmuş yerleri ovularak siliniz. Sonrada yıkayıp kurumaya bırakın.

Kırmızı mühür için kullanılan mum lekelerini temizlemek için karbonat kullanın. Lekenin üzerine karbonat dökün ve silin. Sildikten sonra yıkayın ve kurumaya bırakın.

Hali veya yer döşemelerinde oluşan mum lekeleri için; lekeli bölge muşamba gibi sıcaktan etkilenmeyen bir maddeyse sıcak ütü işinizi görecektir. Kalın ambalaj kâğıdını lekenin üzerine koyun ve sıcak ütü ile o kısımları leke çıkana kadar ütüleyin.

Yazar Reşan Yıldırım tarafindan uzman tv’deki Koltuktaki mum lekeleri nasıl kolayca çıkar? isimli videosu.Video Kaynak :Uzman Tv

16 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.