Köpek Yanmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Köpek Yanmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Yanık durumunu deri ya da kürk üzerinde ateş veya kaynar su ya da kaynar bir sıvının verdiği zararlar olarak kolaylıkla tanımlayabiliriz. Derin yanık durumlarında yanmış olan bölgedeki sinir sistemi de öleceğinden köpeğiniz acı çekmiyor gibi görülebilir ya da bir şokun içerisinde olabilir.

Köpek Yanmalarında İlk Yardım

Yanmış olan bölgeye hemen soğuk su dökün. Fakat tüm vücudunu soğuk sudan koruyun. Yani soğuk su sadece yanmış olan bölgeye dökülmelidir. Eğer tüm vücuduna soğuk su dökerseniz bu sefer köpeğiniz soğuk su şokuna girecektir.

Kesinlikle yanmış olan bölgedeki kürk ya da deri parçalarını eliniz ile kaldırmaya çalışmayın. Kesinlikle bu bölgelere merhem ya da krem sürmeyin.

Yanmış olan bölgeyi yapışmayan steril bir bez yardımı ile ya da gazlı bezle sarın. Eğer o anda gazlı ya da bu tür bir bez yok ise hemen yemek saklamak için kullandığımız streç film ile yanık bölgesini kaplayın ve yaranın üzerine soğuk su ile ıslatmış olduğunuz bezi koyun.

Eğer köpeğiniz yangından kurtulmuş ise duman nefes borusunu ile ciğerleri tahriş etmiş olabilir.

Her ne olursa olsun köpeğinizi ile müdahaleden sonra hemen veterinere götürün.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder