İPUÇLARIM

Kediler neden suyu sevmezler?

Kediler neden suyu sevmezler?

Karınlarını balık avlayıp doyurmak için gözlerini kırpmadan ‘’göl, deniz, nehir gibi’’ suya dalan kediler yıkanmayı neden sevmezler? Ya da bizde o şekilde bir düşünce oluşmuş durumda, gerçek olan bir durum varsa yıkanmaktan nefret ettikleridir.Genel olarak sevmiyorlar da diyemeyiz sudan çok hoşlanan Van kedisi gibi özel türlerde bulunmakta.

Kedinin su ile ilişkisi;

Kediler kendi bakım ve temizliklerine düşkün evcil hayvanlardır. Suyu sevmeme nedenlerin başında yıkama sonrası yaşadıkları üşüme gelmektedir. Banyo sonrasında tüyleri çabuk kurumayarak vücut ısıları hızlı şekilde düşmesine bağlıdır.
Uzmanlara göre kedilerin çok yıkanması da iyi değildir. Kedi kendini yalayarak günlük temizliğini kendi yapan bir canlıdır. Kedinizi sürekli yıkmanız durumunda kendini temizleme alışkanlığını unutabilir. Uzmanlara göre aşırı kirlik oluşumu (Çamura bulanmak vs.) yaşamadıkça kedinin yıkanmaması öneriliyor.

Kedi sudan korkar mı?

Genel bir düşünce olan kedilerin sudan korktukları yanlış bir düşüncedir. Hissettikleri duygu korku değil sudan hoşlanmalarıdır. Suyu çok seven kediler bile vardır özellikle sıcak iklime sahip olan bölgelerdeki kediler. Tam tersine soğuk iklimde yaşayan kedilerde daha kalın kürkleri olduğundan sudan hiç haz etmezler. Bunu bir örnek ile bağlamak gerekirse, üstünüzde yünden yapılmış bir kazak var diyelim ve soğuk bir günde onun su gibi ıslandığını düşünün! Ne hissettiniz? Bence kötü bir duygu olmalı ki kedilerde ıslanınca kendileri iyi hissetmiyorlar.

Kedi suya nasıl alıştırılır?

İşte bu olay ne yazık ki zor bir durum, kedi suyu sevmiyor ise zorla yapacağız işlemler faydadan çok zarar sağlayacaktır. İnatçı kedi tabirini duymayanımız var mı? Sanırım yok o yüzden su alışkanlığında kedinizi zorlamayın. Bu konuda kararı kedi kendi vermeli, ne kadar suya gireceğine ve ne kadar ıslanacağına onlar karar vermelidir.

Kedi yağmuru neden sevmez?

Kediler yağmuru da pek sevmezler. Bunun geçerli nedenleri vardır. Yağmurda ıslanan ve çamur olan kürkünün kuruması zaman alacaktır. Ve temizlemek için dakikalarca yalanmak zorunda kalacaktır. Yağmur ayrıca görüş ve duyma yeteneklerini kısıtlar. Uygun olmayan zemin şartları atletik yeteneklerini zayıflatır. Ve oldukça kıvrımlı olan kulak yapıları suyla dolarsa kolaylıkla kulak enfeksiyonuna dönüşebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Vayyyy dedi ki:

  Valla buradaki çoğu şey doğru bazı kişiler bu bilgilerin yanlış olduğunu söylüyor ama bence çoğu doğru tabi benim gibi düşünmeyen Kerim de fikrine saygı duyuyorum ama bence gözlemlemeden yorum yapmayın

 2. Gökhan dedi ki:

  Bir sorum var iyi güzel yazmışsınız tahminlerinizi tahmin diyorum çünkü henüz hiç ıslanmadığı halde üzerine 1 damla su düştükten sonra adeta çıldırırcasına kaçan kediler var. Bu durum yazdıklarınızın çoğunu geçersiz kılıyor. Yani sizin tahmininize göre kediler ıslandıktan sonra vücut ıslahı düştükleri için sudan hoşlanmıyorum ancak buna göre kedilerin sudan hoşlanmadığı için bunu deneyimlemesi gerekiyor. E o zaman hiç böyle bir tecrübe yaşamadan doğrudan doğruya sudan hoşlanmamaları kaçmaları bu tezi çürütüyor.

  1. çiğdem dedi ki:

   içgüdü diye bir şey duydun mu cahil?

  2. valla abi param kalmadı dedi ki:

   her şeye muhalefet illa muhalefet

 3. Furkan dedi ki:

  Kedinizi tutup su dolu küvetin içine sokmayın. Küvetinizin ya da duş teknenizin tabanına havlu ya da bez serin, kediler ayaklarının kaydığı, pençelerinin geçmediği yerde rahat hissetmezler. Kediyi başlıktan akan suyla yavaş yavaş ıslatarak alıştıra alıştıra yıkayın. Kokulu şampuanlar, sabunlar onları rahatsız edebilir, bu yüzden sadece suyla ya da kedi şampuanlarıyla yıkayın emi çocuklar!

 4. Şevval dedi ki:

  Bunu yazanların ellerine sağlık.Araştırma ödevim için aklıma bu konu geldi.Yardımcı olacağını düşünüyorum.Yazana tekrardan teşekkürler bazıları saçma bulmuş ama bence gayet normal 🙂

 5. Elif dedi ki:

  İyi günler ben çok küçük kedimi suya alışsın diye yıkadım ama suyla yıkamaya ağını bilmiyordum şimdi ne yapmalıyım

 6. Adem EGESOY dedi ki:

  Bence her canlının yaşam tercihlerine biz insanlar saygı duymalıyız

 7. Azranur tetik dedi ki:

  Teşekkürler çok güzel olmuş

 8. Strawberry5678 dedi ki:

  Semanur kekosu haksızlık etme insanlar emek vermiş senin gibiler içine etsin diye değil

 9. nickname: incilaa dedi ki:

  Cok guzel yazilmis. Ben bu bilgiler icin cok tesekkur ediyorum. akillanmis oldum ..

 10. Sıla dedi ki:

  Bazıları doğru

 11. Sıla dedi ki:

  Bazı şeyler yanlış çünkü hem kediyi cook suya sokmayın ve kedinizi suya alıştırmak için … saçma geldi doğrusu allah rızası için hangisi doğru

 12. mete cengiz dedi ki:

  kedim yok ama bir gün alırsam denerim

 13. begüm dedi ki:

  Tşk ederim bunlari uyguliycam ama bir tanesi banada saçma geldi

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Hangisi sizede saçma geldi acaba begüm hanım.

 14. Sima nur dedi ki:

  Ben bu yazıları sizlere. Hiç tavsiye etmem bence hiç okumayın çünkü bazı yazılarda çok saçmalık var eğer okumak isterseniz ben buna çok saygı duyarım tabi bu karar sizlere kalmış…Vs,VB

  1. ipuclarim dedi ki:

   Sima hanım yazımızı neden şaçmalık olarak gördünüz açıklarmısınız.Burdaki tüm bilgiler uzman kişilerden toplanmış bilgilerdir.
   Sizin şaçma olarak gördüğünüz bu bilgiler tamamen gerçektir.

 15. Sima nur dedi ki:

  Valla bazılarında. Çok saçmalık vardı ben size bu yazıları. Hiç tavsiye etmem ama bu karar size kalmış .

  1. farkketmezzz dedi ki:

   Semanur kekosu Kediler hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğunda yaz buraya

   1. Gökhan dedi ki:

    “semanur kekosu” nasıl bir tabirdir bu nasıl bir cahillik nasıl bir düşüncesizliktir yahu tanımadığınız bilmediğiniz insanlar hakkında özellik bilgisayar karşısında bir anda klavye fedaisi oluveriyorsunuz Sn. Farkketmezzz

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.