İPUÇLARIM

Koli Bandından Öğle Yemeği Çantası Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Koli Bandından Öğle Yemeği Çantası Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Okul zamanı yeni kıyafetler yeni çantalar yeni kalemler derken masraf yine tavana vuracak öyle değil mi? Belki fazla değil ama özellikle ilkokula giden küçükler için evde neredeyse hiç masraf yapmadan hazırlayabileceğiniz aynı zamanda da şık ve yeni alınmış gibi duran bir yemek çantası hazırlamak istemez miydiniz?

O zaman gelin hep beraber bu hazırlanması kolay olan ve aynı zamanda da oldukça şık ve kullanışlı olan yemek çantasının nasıl kolayca hazırlandığını hep birlikte görelim.

Gerekli Malzemeler
Bu orijinal öğle yemeği çantasını evde kolayca hazırlayabilmeniz için renkli koli bantları, cetvel, kalem, çıt çıt, makas ya da maket bıçağına ihtiyacınız var.

Koli Bandından Öğle Yemeği Çantası Hazırlığı

canta 1Renkli olan koli bandından uzunca 4 parça alın ve üst kısımları birbirlerine gelecek şekilde yan yana bantlayın. Toplam bant uzunluğun 63 santimetre kadar olması gerekiyor.

Koli bandını seçerken kız ya da erkek çocuğuna uygun olan bant renklerini ya da motiflerini seçmeniz çocukların bu çantayı daha hızlı kabullenmesini ve sevmesini sağlayacaktır.

canta 2Yan yana bantladığınız 63 cm uzunluğundaki bant parçasını dikkatli bir şekilde masadan çekin ve diğer tarafını çevirip çantanın iç rengini oluşturacak olan koli bandı ile üstlerine aynı şekilde yapıştırın. Unutmayın bu koli bandı öğle yemeği çantasının iç kısmını oluşturacak o yüzden biraz önceki parçada kullandığınız yani ana renkteki koli bandı ile uyumlu olan bir rengi tercih etmenizde fayda var.

canta 3Şimdi her iki tarafını da farklı renklerde yapıştırdığınız bant parçasını 60×14 cm ölçülerinde dikdörtgen oluşturacak şekilde kesin.

canta 4Hazırladığınız bu dikdörtgen kalıbın her iki kısa köşesini ortalayarak birer çıt çıt ilave edin.
Hazır çıtçıtlar genellikle dışarıda tuhafiyecilerde ya da hobi dükkânlarında hazır satılıyor elli kuruş ya da bir liraya kolayca alabilirsiniz.

canta 5Öğle yemeği çantasının dış tarafı için hazırladığınız yani ilk parçayı hazırladığınız renkte 23 cm uzunluğunda 3 bant parçasını üst üste gelecek şekilde birbirlerine yan yana yapıştırın.

canta 6Bu 23 cm olan bantları dikkatli bir şekilde diğer tarafa çevirin ve öğle yemeği çantasının iç tarafını oluşturacak olan aynı renkli bant ile üzerine 3 parça daha yapıştırın.

canta 7Hazırladığınız bu parçayı 10×20 cm ölçülerinde kesin.

canta 8Yanlardan 2,5 cm kadar kalemle her iki yan kısmı da işaretleyin.

canta 9İşaretlediğiniz bu kısımlardan cetvel yardımı ile uzun tarafa gelecek şekilde yukarı doğru üçgen oluşturacak biçimde çizerek işaretleyin.

canta 10İşaretlediğiniz üçgenlerin dış kısımlarını dikkatli bir şekilde makas ile kesin.

canta 11Daha sonra 23 cm uzunluğunda iç kısım için kullanacağınız renkte olan bandı ikiye kesin.

canta 12Sonrasında 1 cm içe gelecek şekilde her iki bandı da üçgen olarak kestiğiniz ve iç kısım renge ait olan parçanın kenarlarına yapıştırın.

canta 13Sonra üçgenin diğer kenarına kısa olan kenarına da aynı şekilde bir bant daha yapıştırın.

canta 14Bandın düzgün olmayan taraflarını makas ile dikkatli ve ince bir şekilde düzeltin.

canta 15Aynı parçadan 1 tane daha yukarıdaki adımları tekrar ederek hazırlayın. Bu sırada iç ve dış renklerin birbirine karışmamasına özen gösterin.

canta 16Hazırladığınız parçaları yan yana koyarak birleştirme işlemine geçebilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur hazırladığınız üçgen parçaların hangi noktada ana parça ile birleşmesi gerektiğidir.

canta 17Yani hazırladığınız üçgen parçalar karşılıklı bir şekilde ve aynı hizada ana parçanın 20 cm aşağısına gelmelidir.

canta 18Ölçümü tamamladıktan sonra parçaları düzgün bir şekilde birbirlerine yapıştırın.

canta 19Üçgen parçaların iç taraftaki kenarlarından birer tane minicik kesikler hazırlayın. Bu sayede kenar parçalar biraz sonra çok daha rahat bir şekilde ana parçaya yan duvar oluşturabilecektir.

canta 20Şu anda elinizdeki görüntü yukarıdaki gibi düz bir uçağı andırıyor olması lazım.

canta 21Panelin çıtçıtlı olan kenarını içe doğru katlayın.

canta 22Daha sonra tüm kenarları çok dikkatli bir şekilde birbirine yapıştırmaya başlayın.

canta 23Sonrasında çıtçıtlı tarafı alt çıt çıt ile birleştirin.

canta 24Hem sağlamlığını arttırmak hem de daha şık bir görüntü vermek için isterseniz farklı renkte ikiye ya da üç parçaya uzunlamasına kestiğiniz farklı renkte bir koli bandını tüm çantanın kenarlarına düzgün bir şekilde ortalayarak yapıştırabilirsiniz.

canta 25Hatta isterseniz 14×10 cm genişliğinde bir mukavvanın üzerine iç kısma ait olan renkteki bandı yapıştırabilir ve bu mukavvayı çantanın taban kısmına yani iç kısma yerleştirip çantanın tabanını düz ve sert bir hale getirebilirsiniz.

canta 26Daha sonra 40 cm uzunluğunda bandı ikiye ayırıp yeniden üst üste yapıştırın.

canta 27Sonrasında çantanın kapak kısmına bu bandı ortalayarak dıştan içe doğru sarın ve tam orta kısmına da birkaç tane bant yapıştırarak hazırladığınız öğle yemeği çantası kolunu çantaya sağlam bir şekilde ekleyin.

Bu noktadan sonra isterseniz öğle yemeği çantasını istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Hatta isterseniz ön kısmına öğle yemeğinin yenmesi gerektiğini hatırlatan eğlenceli bir not dahi şeffaf bant ile yapıştırabilirsiniz. Ya da başka renk bantları kullanarak öğle yemeği çantasını çok daha eğlenceli bir şekilde süsleyebilirsiniz. Hatta ve hatta isterseniz yapışkanlı olan gözlerden iki tanesini çantanın üzerine yapıştırabilir ve çantaya adeta şirin bir hava kazandırabilirsiniz.

Aslına bakarsanız bu noktada istediğiniz süsü ekleyebilir ya da bantlar zaten yeteri kadar süslü deyip olduğu gibi de bırakabilirsiniz. Ama öğle yemeğini çocuklarınız için eğlenceli bir hale getirmek istiyorsanız elinizden geldiği kadar çok süslemeyi tercih edebilirsiniz.

Eğer bu şık koli bandı projemizi beğendiyseniz ve daha başka koli bantları ile hazırlanabilen projeleri de incelemek istiyorsanız özellikle koli bandından papyon & kelebek takı nasıl yapılır isimli projemizi de incelemenizi tavsiye ederiz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.