Koli Bandından El Cüzdanı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Koli Bandından El Cüzdanı Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Koli bandı ile yapılan gerekli malzemeler arasına hanımlar için olan büyük el cüzdanını da eklemeden olmadı. O yüzden bu projemizde sadece bayanları ilgilendirecek olan el cüzdanı çalışmasını yapacağız. Sadece ve sadece çeşitli renklerdeki koli bandını kullanacağımız bu çalışma da yine eğlenceli olan projeler arasında.

Gerekli Malzemeler
Bu eğlenceli ve oldukça yararlı projemiz için çeşitli renk ya da desenlere sahip olan koli bantları, paketleme bandı, cetvel, kalem, kart, makas, maket bıçağı ve hazır çıtçılara ihtiyacınız var.

Koli Bandından El Cüzdanı Yapımı

cuzdan 1İlk adım olarak 3 tane 20 cm uzunluğunda koli bandı kesin ve yan yana getirin.

cuzdan 2Yan yanan koyduğunuz bu bant parçalarını 10 cm yüksekliğe ulaşacak şekilde üst üste yapıştırın.

cuzdan 3Sonra birbirine yapıştırdığınız bu parçayı diğer tarafa çevirin ve aynı şekilde üstlerine 3 parça aynı renkte bandı yapıştırın. Elbette isterseniz farklı renklerde bantlar da kullanabilirsiniz.

cuzdan 4Daha sonra maket bıçağı ya da makas kullanarak 10×18 cm olacak şekilde bir dikdörtgen halinde bandı kesin.

cuzdan 5Yukarıda tek tek anlattığımız adımlara uyarak 4 tane daha aynı şekilde koli bandı parçası hazırlayın. Yani toplamda 5 adet kesilmiş ve hazırlanmış aynı boyutta dikdörtgen parçaların olması gerekiyor.

cuzdan 6Toplamda hazırlamış olduğunuz 5 parçadan 3 parçasını aynı renkler dışta olacak şekilde üst üste koyun.

cuzdan 7Sonrasında aynı uzunlukta ve aynı genişlikte olan 2 parça daha koli bandı kesin.

cuzdan 8Aynı uzunlukta ve genişlikte olan bu 2 parçayı maket bıçağı ile tam ortadan ikiye kesin ve bu 2 parçadan daha ince olan 4 parça elde edin.

cuzdan 9Bu 4 parçadan uzun olan parçalardan birini alın ve sadece yarısı cüzdanın üzerine gelecek şekilde uzunlamasına cüzdana yapıştırın.

cuzdan 10Daha sonra bu parçayı diğer tarafa çevirin ve bandın diğer yarısının da bu tarafa yapışmasını sağlayın. Bant iyice yapıştıktan sonra dışta kalan fazla koli bandı parçalarını makas ile kesin.

cuzdan 11yanlar için hazırlanmış olan kısa diğer 2 bant parçasını da aynı uzun parça ile yapmış olduğunuz gibi cüzdanın yan kısımlarına yarısı cüzdana gelecek şekilde yapıştırın. Daha sonra cüzdanı çevirin ve bandın diğer yarısını da cüzdanın diğer tarafına yapıştırın ve bant fazlalığını kesin.

cuzdan 12Aynı adımları izleyerek diğer büyük parçaları da aynı şekilde bantlayın.

cuzdan 13Tüm parçalar hazır olduktan sonra sıra cüzdanın kart bölmelerini hazırlamaya geldi. Bunun için ilk önce 10 cm uzunluğunda 2 tane bant kesin.

cuzdan 14Daha sonra iki parçayı üstten 1 cm açıklık kalacak şekilde birbirine yapıştırın.

cuzdan 15Açıkta olan iki yapışkanlı kısmın sadece bir tanesini içe doğru yapıştırın ama diğer yapışkanlı kısım kalsın.

Eğer isterseniz bu kart bölmelerinin bir yüzünü bir koli bandı rengi ile diğer yüzünü de değişik bir koli bandı rengi ile birbirlerine yapıştırıp 2 yüzü de farklı olan kart bölmeleri elde edebilirsiniz.

Bu noktadan itibaren istediğiniz kadar kart bölümü ilave edebilirsiniz. Ama bu projeye sadık kalmak istiyorsanız toplamda 6 tane kart bölümü hazırlamanız yeterli olacaktır.

cuzdan 16Cüzdan parçalarından birinin üzerine alt kısımdan başlayarak yapışkan kısmı iç tarafa gelecek şekilde kart bölmelerini yapıştırın.

cuzdan 17Tüm kart bölmelerini yapıştırmadan önce örnek bir kartı bölmenin içerisine koyarak doğru ölçünün olup olmadığını kontrol edin. Bundan sonra yani tüm kart bölmelerini cüzdan kapağına yapıştırdıktan sonra dışarıda kalan fazla koli bandı parçalarını kesin.

Eğer isterseniz kart bölmelerini uzunlamasına yerine yatay olarak da cüzdana dâhil edebilirsiniz.

cuzdan 18Daha önceden kestiğimiz ama henüz kullanmadığımız 1 uzun koli bandı şeridini ikiye ortadan keserek daha ince 2 tane daha bant elde edin.

cuzdan 19İncelttiğiniz bant parçalarından birini kart bölmesine uzunlamasına tüm kart bölmelerini kapsayacak bir şekilde kart bölmelerinin üzerine bandın yarısı gelecek şekilde yapıştırın.

Daha sonra cüzdanı diğer tarafa çevirin ve bandın diğer tarafının da cüzdana yapıştığından emin olun.

Aynı şekilde kart bölmesinin diğer tarafını da cüzdana yapıştırdıktan sonra dışta kalan koli bandı fazlalığını makas ile keserek temizleyin.

cuzdan 20İkinci şeridi yapıştırdığınızda kalan bandın yarısını kesmeyin bandın yarısını cüzdanın iç kısmına yapıştırın.

cuzdan 21Şeffaf olan paketleme bantlarını üst üste gelecek şekilde birbirine yapıştırın ve yapışkan tarafları içe gelecek şekilde birbirlerine katlayarak yapıştırın.

cuzdan 22Hazırladığınız bu şeffaf bölmenin üzerine bir kart koyun ve kartın etrafından geniş açı alarak bu şeffaf parçanın dört köşesinden kırparak temizleyin.

cuzdan 23Cüzdanın diğer parçasına hazırladığınız bu şeffaf bölmeyi koyun ve 3 tarafını da dekoratif renk ya da desende olan koli bandı ile yapıştırın.

İsterseniz 3 değil 4 tarafına da bant yapıştırabilirsiniz ama dördüncü bandın direk bölmeyi yapıştırmamasına sadece dekorasyon amacı ile üstte kalmasına dikkat edin.

cuzdan 24Cüzdanın iki parçasını da yan yanan getirin ve aynı uzunlukta bir koli bandı daha kesip bu bandı da diğerlerinde olduğu gibi tam ortadan uzunlamasına kesin.

cuzdan 25Uzunlamasına ortadan ikiye kestiğiniz bandın bir parçasını yapışkan tarafı yukarı gelecek şekilde masaya koyun ve ortada 1 cm ya da daha az bir boşluk olacak şekilde her iki cüzdan parçasını da banda yapıştırın.

cuzdan 26Daha sonra kalan diğer ince bant parçasını da iç kısma aynı şekilde yapıştırın. İç tarafa yapıştırdığınız bandın bir uzun tarafını cüzdanın içine doğru yapıştırmayı ihmal etmeyin.

cuzdan 27Daha önceki adımda olduğu gibi uzun bir koli bandı parçası daha ortadan uzunlamasına ikiye kesin ve kalan beşinci cüzdan parçasını bir önceki adımdaki gibi cüzdana yapıştırın. Unutmayın ikinci parçayı cüzdanın iç kısmına içe doğru yapıştırmanız gerekiyor.

cuzdan 28İsterseniz şu anda bir tane çıtçıt ya da yapışkanlı çıtçıtlardan kapak ve cüzdan kısmına uygulayıp cüzdanınızı tamamlayabilirsiniz.

cuzdan 29Ya da isterseniz son parça olan paneli olduğu gibi değil de ikiye katlayıp kenarlardan keserek büyük bir U harfi şeklini verip daha sonrasında cüzdana da yapıştırabilirsiniz.

Koli bantlarından hazırladığınız bu el cüzdanlarına istediğiniz kapatma malzemesini uygulayabilirsiniz. Ayrıca hazırladığınız bu banttan cüzdanın ıslanmasını da umursamanıza gerek yok çünkü bu cüzdan su geçirmeyen bir cüzdandır. Eğer siz yapıştırma kısımlarında titizlikle davrandıysanız o zaman bu cüzdanı gönül rahatlığı ile yağmurlu havalar da dahi kullanabilirsiniz.

Elbette isterseniz bu cüzdana üçüncü bir panel daha eklemek için ekstra 2 taban daha hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bir tane tutacak ekleyebilir hatta isterseniz yine koli bantlarından faydalanıp bir askı dahi ekleyebilirsiniz.

Hatta ve hatta cüzdanı daha eğlenceli bir hale getirebilmek için her bir bölümünü farklı renklerde ya da desenlerde olan koli bandı kullanarak hazırlayabilirsiniz. Eklemiş olduğunuz şeffaf bölüme kimlik yerine bir resim koyabilirsiniz. Ya da cüzdanın sadece kapatmak için kullandığımız şeritlerini farklı renklerde hazırlayabilir ve el cüzdanınıza farklı bir şıklık katabilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder