Kırkkilit Otunun Sağlığa Faydaları Nedir ?

Kırkkilit Otunun Sağlığa Faydaları Nedir ?

Kırkkilit otunun yada bilinen bir diğer Türkçe adıyla at kuyruğu otu veya İngilizce ismiyle “horsetail” konusunda maalesef bilimsel araştırmalar yok denecek kadar az. Kırkkilit otu bitkisi üzerinde yapılan bir takım çalışmalar sonucu otun özellikle safra ve böbrek taşlarının düşürülmesinde etkili olduğunu ortaya çıktı.  Yine aynı şekilde idrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olan at kuyruğu yani Kırkkilit otuyla ilgili bir diğer çalışmalarda antioksidan özelliği sayesinde kanserli hücre oluşumunun önüne geçildiği saptanmıştır.

Sizler için Kırkkilit otunun bir takım faydalarını toplarladık. Araştırma sonuçlarına dayalı bazı bilgilere ve geleneksel olarak kullanıl alanlarına dair bilgiler işte:

Şişlik: Vücudun fazla sıvı tutması sebebiyle ortaya çıkan şişlik, oldukça güçlü bir idrar söktürücü olan kırkkilit otu çayı sayesinde azaltılabilir.

Eklem Sağlığı: Mineraller ve silica bakımından oldukça zengin olması kırkkilit otunun kıkırdak ve eklem hastalıkları tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır.

Osteoporoz: Kırkkilit otunun içerisinde yer alan ve kemik dokusunu güçlendiren bir takım bileşenler sebebiyle kemik dokusunda boşluklar oluşturan ve kemik kırgınlığının artmasına sebep olan osteoporoz tedavisi için önerilmektedir. Özellikle İtalya’da kırkkilit otu kalsiyum takviyesi kombinasyonları kemik kırıklarının iyileşme süresini kısaltmak için kullanılmaktadır.

Yaralar: Kanın pıhtılaşmasını sğalayan, antiseptik özelliği sayesinde basit yaraları iyileştiren, tarih boyunca pek çok savaştan yaraların tedavisi için kullanılmış olan kırkkilit otu bu konuda da fayda göstermektedir. Hazırlamış olduğunuz kırkkilit otu çayını soğutup hafif kesiklerin veya yanıkların üzerine bir parça pamuk yardımıyla sürebilirsiniz.

İdrar Yolu Enfeksiyonu: Kırkkilit otu çayının idrar yolu enfeksiyonuna iyi geldiği yönünde mevcut herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamakla birlikte geleneksel verilere dayanarak idrar yolu enfeksiyonlarına iyi geldiğini söyleyebiliriz.

Diğer Geleneksel Kullanım Alanları: Kırkkilit otu, kilo verme, akciğer hastalıkları, çocuklarda idrar kaçırma, ağrılı adet dönemi, varis, ağız içi yaraları ve mide ülseri tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. oguzhan dedi ki:

    faydaları beya fazlaymış bu oatu bulmak lazım. Bildiğniiz bir yervarmı alabileceğimiz

  2. Samsung Galaxy S5 Sim Ayarları dedi ki:

    Yararlarını Bilemem Ama Enterasan Bir Görüntüsü Var , İlginç Bir Bitki

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder