Zona Hastalığı Nedir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zona Hastalığı Nedir Ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Konumuz zona hastalığı. Uzun süredir üzerinde durmadığımız bu hastalığı tekrar ele almak ve aslında zona hastalığının ne olduğunu ve tedavi yollarını tekrar hatırlamak istedim. İsterseniz lafı fazla uzatmadan zona hastalığı ile ilgili toparladığım tüm bilgileri birlikte gözden geçirelim ve bilgilerimizi tekrar tazeleyelim.

Zona Hastalığı Nedir?

• Herpes zoster adındaki virüs zona hastalığına neden olmaktadır.
• Bu virüs genel olarak çocukluğunda suçiçeği hastalığını atlatan yetişkin insanlar bu hastalığın yeniden uyanmasına neden olur.
• Zona hastalığı genelde 50 yaş ve üstü kişilerde yaygın olarak görülmektedir.
• Fakat bağışıklık sistemi zayıf genç insanlarda da zona hastalığı görülebilir.
• Zona hastalığının ilk belirtileri arasında ateş vardır ve bunu takiben de yüz veya göğüs üstü gibi bölgelerde başka bir değişile sinir yönünde kabaran ve kırmızı renkte isilikler oluşur son olarak da bölgesel ağrılar baş gösterir.
• Zona hastalığı genelde üç hafta içinde iyileşen bir hastalıktır. Ancak sinirler zarar gördüğü için bu bölgelerde ağrılar bazen aylar boyunca sürebilmektedir.
• Krizin şiddetine göre genelde zonanın verdiği hasar değişmektedir. Örneğin ağzı ve gözleri etkileyen zonalar genelde tatsız türden olanlardandır ve bazı durumlarda profesyonel yardım almak gerekli olabilir.

 

Tedavisi
1. Bu virüs ile doğru savaşmak için ilk önce günde üç veya dört defa ekinezya alın. Ekinezya’yı isterseniz 5 ml tentür olarak ya da 600 mg kapsüller halinde alabilirsiniz.
2. Her fincan için iki tatlı kaşığı olmak kaydı ile ısırgan, kantaron ve çarkıfelek karışımı çaylar yapın ve için.
3. İsiliklerden kurtulmak için ise çay ağacı yağı losyonu, buz torbası veya aloa vera özü ile ya da karaağaç macunu kullanarak yok edin. Ayrıca isilikleri gidermek için mine veya kantaron kremleri de işe yaramaktadır.
4. Ağrıyı hafifletmek için hasarlı bölgelere kırmızıbiber sürmek zona hastalığının verdiği acıyı hafifletmektedir. Bunu yapabilmek için de, iki kaşık kadar taze, kuru ya da toz halindeki kırmızıbibere 250 ml ayçiçeği yağı ekleyin ve daha sonra bir kap suyun içerisinde bu karışımı birkaç saat kadar kaynatın. Elde etmiş olduğunuz bu demi yağ kıvamında cildinize sürebilirsiniz. Bunu yapmak için de yağı alın ve kaliteli bir müslin kumaş yardımı ile süzün ve uygulamaya geçmeden önce iyice soğumaya bırakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder