İPUÇLARIM

Kendi Allığını Kendin Yap

Kendi Allığını Kendin Yap

Kimi zaman makyaj alışverişlerimizde allık almayı unuturuz ya da allık aldığımız zaman allık poşetin dip tarafında kalır ve diğer eşyalar yüzünden ezilir ya da kırılır. Bazen de allık alamayız çünkü bu tür makyaj ürünlerini satan mağazaya çok uzak bir yerde oturuyoruzdur.

O zaman ne yapmalı dersiniz makyaj malzemelerini kullanmayı bırakmalı mı yoksa kendi allığımızı kendimiz mi yapmalıyız. Evet, doğru yanıtı verdiniz bugün kendi allığımı kendimiz yapacak hem aile bütçesine katkıda bulunacağız hem de kendi allığımızı kendimiz hazırladığımız için ayrı bir sevineceğiz.

Gerekli Malzemeler
Kendi allığınızı kendiniz hazırlamak için tuvalet ispirtosu, kâğıt havlu, plastik kaşık, kâse, toz kakao, toz tarçın ve allığı koymak için eski allık kutusuna, sıvı allık için boş temiz plastik bir şişeye ve toz allığı hazırlamak için de boş plastik bir kutuya ihtiyacınız var.

Evde Allık Yapımı

allik yapimi 1İlk önce eski allık kutunuzu temizlemek için kâğıt havluya bir miktar tuvalet ispirtosu dökün ve bu ispirtolu kâğıt havlu ile eski allık kutunuzu iyice temizleyin.

allik yapimi 2Daha sonra temiz ve kuru bir kâseye 2 plastik kaşık dolusu toz kakao, bir miktar tuvalet ispirtosu ve birazda toz tarçını ilave edin.

allik yapimi 3Sonrasında kakao, tuvalet ispirtosu ve toz tarçın karışımını iyice karıştırın ve yarı sert kıvama gelene kadar karıştırmaya devam edin. Karışım kesinlikle cıvık olmamalı yarı sert hatta oldukça katıya yakın bir kıvamda olmalı.

allik yapimi 4Karışımın kıvamı hazır olduğunda 2 kaşık kadar alın ve temizlemiş olduğunuz eski allık kutusunun içerisine karışımdan koyun.

allik yapimi 5Daha sonra temiz bir kâğıt havlu alın ve kâğıt havluyu kutunun içerisindeki karışımın üzerine koyup, kâğıt havlunun üzerine de allık kutu kapağını kapatıp elleriniz ile iyice bastırın.

allik yapimi 6Kâğıt havlu ile iyice bastırıp tuvalet ispirtosunu kâğıt havluya emdirdikten sonra yine kâğıt havlunun üzerinden düz bir malzeme ile bastırarak karışımın üst yüzeyini düzleştirin.

allik yapimi 7Sonrasında plastik kaşığın tutma ucu ile allık kutusunun içe kenarlarını karışım kalıntısından temizleyin.

Daha sonra hazırladığınız allığı buzluğa koyun ve en az 2 saat ve en fazla 1 gece buzlukta bekletin.

allik yapimi 8Krem yani sıvı allığı hazırlamak için biraz Hindistan cevizi yağı, biraz toz kakao ve birazda toz tarçını karıştırın ve hazırladığınız bu karışımı iyice karıştırın. Sonrasında sıvı haldeki karışımı daha önceden tuvalet ispirtosu ile dezenfekte ettiğiniz plastik küçük şişenin içerisine dökün.

Ya da aynı adımları yine takip edin ve bu sefer karışımın içerisine Hindistan cevizi yerine yumuşatıcı nemlendirici krem ilave edin.

Toz allık için yapmanız gereken sadece kakao tozu ile toz tarçını plastik uygun olan küçük bir kutuya koymak ve bu tozları iyice karıştırmaktır.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.