Kestane Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Kestane Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Kestane sadece kış aylarında değil özellikle yeni yılın geldiği yılbaşı gecesi için de oldukça popüler bir besin maddesidir.

Kestaneyi mangalda, fırında, tavada ya da haşlayarak hazırlayabilirsiniz. Kestaneyi hangi pişirme koşulunda hazırlarsanız hazırlayın kestanenin tadı kesinlikle şahane olacaktır.

Kestane pişirme sonrasında direk yemiş olarak kullanıldığı gibi çorbalarda, reçellerde ya da şekerleme yapımında da kullanılan bir besindir.

Kestaneyi bilhassa kış zamanlarında kolaylıkla bulabilmeniz mümkündür. Kestane oldukça kolay bir besin olmasına rağmen oldukça hassas ve kolayca bozulabilen ya da küflenme yapabilen bir besindir. Bu nedenden dolayı kestaneyi doğru bir şekilde nasıl saklayacağınızı bilmeniz önemlidir.

Doğru saklama koşullarını bilmeniz özellikle yeni yıla yaklaştığımız ve kestanenin fazlaca alındığı bu dönemlerde faydalı olacaktır.

Buzdolabında Kestaneler Nasıl Saklanır?

Kestaneler kuru ve temiz bir bez ile silindikten sonra buzdolabı poşetinin içerisine konulup poşetin ağzı düzgün bir şekilde kapatılır. Daha sonra buzdolabı poşetinin üzerine birkaç tane delik açılır ve bu şekilde hazırladığınız kestane poşetleri buzdolabına konulur. Kestaneleri böyle en az 1 hafta boyunca buzdolabında bekletebilirsiniz.

Bu işlemde dikkat etmeniz gereken hususlardan ilki buzdolabı poşetinin ya da kestanelerin asla nemli ya da yaş olmamasıdır. Bir diğer önemli husus ise poşetin içerisine koyduğunuz kestanelerin çok fazla sayıda olmamasıdır.

Hava Geçirmez Kaplarla Nasıl Saklanır?
Fazladan aldığınız kestaneleri 1 haftadan daha uzun bir süre sonra tüketmeye başlamak istiyorsanız hava geçirmeyen kaliteli saklama kaplarına ihtiyacınız var demektir. Kalite olan saklama kapları dondurucuya girebilen saklama kaplarıdır.

Saklamak istediğiniz kestaneleri saklama kabına yerleştirin, kabın ya da kestanelerin kuru olmasına dikkat ederek kabın ağzını kapatın ve kabı dondurucuya koyun.

Bu şekilde sakladığınız kestaneleri dondurucuda en az 1 ay boyunca saklayabilirsiniz. Dondurucudan çıkartmak istediğiniz kestaneleri mikro dalgaya ya da fırına koyarak çözdürme işlemi uygulamak yerine tezgâhın üzerine koyup kendi kendine çözünmesini bekleyin.

Soyulmuş ve Pişirilmiş Kestaneler Dondurucuda Nasıl Saklanır?
Fazlaca alıp hepsini haşladığınız ya da pişirdiğiniz kestanelere bir işlem yapmadan bekletmek isterseniz en fazla 2 ila 3 gün boyunca tazeliklerini koruyabilirler.

Ancak kestaneleri pişirme sonrasında alüminyum folyoya sarıp veya buzdolabı poşetlerinde koyup buzluğa koyarsanız bu kestaneleri 2 ay sonra dahi yemeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder