Kavurma Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Kavurma Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Eti işlemek sureti ile meydana getirdiğimiz gıdalardan birisi de kavurmadır. Kavurma kendi yağı ile kavrularak parça parça hâle gelerek aylar sonrasında tüketilse bile ne tadını ne de kıvamını bozmaz. Tabi kavurmayı nasıl saklayabileceğimizi doğru bir şekilde biliyorsak.

Kavurma Nasıl Muhafaza Edilir

Eğer isterseniz hazırlanmış olarak satılan kavurmayı da şarküteriden aldığınızda buzdolabında en az birkaç hafta boyunca saklayabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken hazır olarak almış olduğunuz kavurmanın bir aydan fazla dayanmadığıdır. Hazır alınan kavurmalar mutlaka ağzı kapanmadan buzdolabına konmamalıdır.

Gerekir ise kavurmayı kendi jelatininden çıkartmaksızın gerekli oldukça ağzını streç bir film veya temiz bir alüminyum folyo ile kapatarak hava ile temasını önleyip saklamanız gerekir.

Hazır olarak alınan kavurmaların çok fazla dayanmamasının sebebi tüketime hazır hâlde satıldıkları için ev yapımı kavurmalara göre çok daha yumuşak olmasından dolayı içerisindeki sıvı miktarının fazla olmasıdır. Sıvı miktarı çok fazla olan nemli gıdalar kuru gıdalara oranla çok daha fazla bir şekilde havayı içlerine çeker ve çok çabuk bir şekilde mikroorganizmalar üreterek bozulmaya başlarlar.

Ev yapımı kavurmaları çok daha uzun süreler boyunca korumak için geniş ve temiz bir alüminyum bir tepsiye sermek gerekir. Kavurmalar soğur soğumaz da buzdolabına kaldırmak oldukça yanlıştır. Çünkü üst kısımları her ne kadar kuru gibi gözükse de altta kalmış olan et ve yağ dokusu hâlen oldukça nemlidir.

Bu sebepten dolayı mutlaka üstünü pamuklu temiz bir tülbent yardımı ile örtüp en az birkaç saat boyunca güneş ışığı altında bekletmekte çok fayda vardır. Kavurmanın tamamen kuruduğundan emin olduğunuz zaman kavurma tepsisini büyük boy bir buzdolabı poşeti yardımı ile ve kesinlikle hava almayacak bir şekilde kapladıktan hemen sonra isterseniz buzdolabına kaldırabilirsiniz.

Bu şekilde yani doğru bir şekilde saklanmış ve korunmuş olan kavurmaları en az 6 ay süre ile muhafaza edebilirsiniz.

Bu bilgilere ek olarak köylerde kavurmaların aynı bu şekilde tepsileri poşet ya da bezlere sarılarak toprağa gömmek sureti ile çok daha uzunca bir süre boyunca saklanabildiği bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder