Kaplıcalar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kaplıcalar Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kaplıcalar halk arasında her derde deva olarak bilinir. Ancak bu dertlerin tam olarak hangileri olduğunu kimse bütünü ile bilemez.

O zaman gelin kaplıcaların hangi dertlere deva olduğunu hep birlikte öğrenelim.

Kaplıcalar Ve Şifa Verdiği Hastalıklar

Böbrek ve idrar yolları hastalıkları; idrar taşları, mesane iltihabı, böbrek iltihabı ve ödem rahatsızlıklarına iyi gelir.

Deri hastalıkları; hemen hemen tüm deri hastalıklarına şifa verir.

Hormonel hastalıklar; Hemen hemen tüm Hormonel rahatsızlıklarda rahatlatıcı ya da şifa verici özellikleri vardır.

Kadın hastalıkları; bu tür hastalıklarda kaplıcalardan faydalanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız şarttır. Bilhassa ateşli kadın hastalıkları ile gebelik döneminde doktor tavsiyesi olmadan kaplıca tedavisi uygulanmamalıdır.

Bunların haricinde adet bozuklukları ile kronik rahim hastalıklarında kaplıcalardan yararlanılır.

Kan dolaşımı ve kalp hastalıkları; Eğer kalp ile kan dolaşımı rahatsızlığı çok ileri seviyede ise kesinlikle kaplıca tedavisi uygulanmamalıdır. Bunun dışındaki hafifi rahatsızlıkların tedavisinde kaplıcalara gidilir.

Bağırsak ve mide hastalıkları; kronik kabızlık, hazımsızlık, bağırsak gazları, kronik bağırsak nezlesi ve kronik gastrit rahatsızlıklarında kaplıca tedavisi uygulanabilir.

Ancak pilor daralmalar, sifilistik gastrit, mide tümörü ya da ağır mide nezlesinde kesinlikle kaplıcalara gidilmemelidir.

Romatizmal hastalıklar; Ateşli romatizma da kesinlikle kaplıca tedavisi olmaz. Ancak kronik romatizma da kaplıca tedavisi uygulanabilir.

Karaciğer, safra kesesi ve pankreas hastalıklarında da kaplıcalardan faydalanabilirsiniz.

Sinir sistemi hastalıkları; nevroz, psikasteni, nevrasteni, nevralji, lumbago ve siyatik rahatsızlıklarında kaplıcaların şifa veren etkisinden faydalanabilirsiniz.

Solunum yolları hastalıkları; bronşit ya da astım rahatsızlıklarında kaplıcaların şifa verici etkisi bulunmaktadır. Ancak çok ileri derecedeki verem ile damar sertliği ve kalp rahatsızlıklarında kaplıcalar kesinlikle tavsiye edilmez.

Şeker hastalığının tedavisinde de kaplıcalar oldukça faydalıdır.

Unutmayın!

Yukarıda saymış olduğumuz hastalıklar dışında kaplıcalara sadece dinlenmek, stres atmak ve vücudunuzu rahatlatmak için de gidebilirsiniz.

Bunun dışında kaplıcalara eğer özel bir hastalığın tedavisi için gidiyorsanız o zaman kaplıcaya girerken yetkiliye tüm bilgileri vermelisiniz.

Kaplıcaya tedavi için gitmeden önce mutlaka doktorunuz ile gerekli görüşmeleri yapın ve onun tavsiye ve görüşlerine uygun bir şekilde davranın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder