İPUÇLARIM

K Vitamini Ve Faydaları

K Vitamini Ve Faydaları

K vitamini günlük yiyeceklerimizin içerisinde ihtiyacımız olduğu kadar bulunmaktadır. Kanın pıhtılaşma nedeni olarak da bilinen k vitamini kalın bağırsakta bakteriler tarafından da yapılan bir vitamindir. K vitamini yağda eriyen vitaminler grubundadır bu yüzden de k vitamininin emilimi için yağa ve safra asitlerine ihtiyaç vardır.

K Vitamininin Vücuttaki Görevleri

Karaciğerde kanın pıhtılaşmasına neden olan maddenin sentezlenebilmesi için k vitaminine ihtiyaç vardır. K vitamini eksikliğinde kanın pıhtılaşması da engellenmiş olur. Bu nedenle k vitamini eksikliğinde kanama durmayabilir. Bunun dışında k vitamini kemik gelişimi için de önemli olan bir vitamindir.

K Vitamini Yetersizliği Ve Fazlalığı
Sindirim sistemi bozukluklarında ve karaciğer hastalığında bilhassa safra akımının engellenmesinin söz konusu olduğu durumlarda k vitamini yetersiz bir hale gelir. Uzun bir süre boyunca antibiyotik ağırlıklı tedavilerde bağırsakta zararlara yol açacağından k vitamininin etkisini azaltabilir. K vitamininin fazlalığı konusunda da özellikle yeni doğan sarılığına rastlanmıştır.

Günlük K Vitamini İhtiyacı
Günlük k vitamin ihtiyacı yetişkin erkeklerde 80 mcg, kadınlarda ise 65 mcg civarındadır. Günlük k vitamin ihtiyacı bebeklerde 5 ile 10 mcg, çocuklarda da 15 ila 20 mcg arasındadır.

K Vitamininin Bulunduğu Yiyecekler
K vitamininin bulunduğu yiyecekler arasında ıspanak türünde yeşil yapraklı olan sebzeler, kuru baklagiller, balık ve karaciğer vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Diğer vitaminlerle desteklenerek kullanılmalı. Sadece K vitamini üzerine yoğunlaşılırsa faydadan çok zararı olur.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.