İPUÇLARIM

Helikobakteri Nasıl Yok Edilir?

Helikobakteri Nasıl Yok Edilir?

Helikobakteri,  ileride ülsere ve mide kanserine sebep olabileceğinden en kısa zamanda tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Hastalıkla mücadelede ev tipi tedavi yöntemleri de ilaç tedavisinin yanında uygulanmaktadır. Karnabahar ve brokolinin gibi doğal sebzelerin içinde bulunan sülforafanın isimli bileşiğin bu hastalığın tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Bu sebzeler buharda pişirilebilir veya suda haşlanabilir fakat suda haşlandığında mutlaka suyu da içilmelidir.

Helikobakteri hastalığına iyi gelen bir diğer besin ise sarımsaklı yoğurttur. Yoğurdun içinde bulunan yararlı bakteriler bu hastalıkla savaşmada oldukça önemlidir. Sarımsak ise içeriğindeki organosülfür sayesinde mide çeperini korur ve midede oluşan zararlı organizmaları vücuttan uzaklaştırır. Bir süt ürünü olan kefir de bu bakterinin yol edilmesinde kullanılan besinlerden biridir.

C vitamininin de helikobakteri hastalığının yok edilmesinde etkili olduğu bilinmektedir. Limon, portakal, mandalina ve yeşil biber bol miktarda C vitamini içeren besinlerdendir. Böğürtlen, idrar yolları enfeksiyonlarında oldukça sık kullanılan bir meyve olduğu gibi bu bakterinin yok edilmesinde de kullanılmaktadır.

Helikobakteri hastalığı geçirmekte olan kişilerde B12 vitamini eksikliği ve demir eksikliği sıkça görülmektedir. Demir eksikliğini gidermek için marul, roka ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler bolca tüketilmelidir. B12 eksikliğinde ise deniz ürünleri, yumurta ve peynir tüketilmesi gerekmektedir. Besinlerden elde edilen demir ve B12’nin yetersiz kaldığı durumlarda dışarıdan da kapsül şeklinde takviye yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.