İPUÇLARIM

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır, Nasıl Tüketilir ?

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır, Nasıl Tüketilir ?
  • Isırgan Otu Çayı: Isırgan otunu çay niyetine içebilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş ısırganı bir fincan suyun içine ayın. Suyu 5 dakika kaynatın ve süzün. Günde 1-2 fincandan fazla içmemeye özen gösterin. İdeali budur. Buraya önemli bir not düşmek istiyorum. Isırgan otunun devamlı kullanımı kesinlikle tavsiye edilmez. 10-15 günlük kullanım sonrasında en az 10 gün ara vermek gerekir.
  • Isırgan Otu Suyu: Isırgan otu tazeyken preslenme sonucu hazırlanır. Kurutulmaz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek nokta ısırgan otu suyunun çok çabuk tüketilmesidir. Serin ve kapalı ortamda saklamalı, mümkünse hiç bekletmeden tüketmelisiniz. Günlük tüketilecek miktarı taze taze hazırlamak gerekir. Günde 3 çay kaşığından fazla tüketilmesi önerilmez.
  • Isırgan Banyosu: Isırgan otunun kökü temizlenir ve 1-2 litre suyun içerisinde kaynatılır. Su yaklaşık olarak 15 dakika dinlendirildikten sonra süzülüp banyo suyuna ilave edilir.
  • Saç Bakımı İçin Isırgan: Isırgan saçın kepeklenmesini önler ve dökülmesini durdurur. Ayrıca saçınıza parlaklık ve canlılık katar. Önce saçınızı yıkayın. Ardından bir miktar ısırgan otunu 5 dakika boyunca 3 su bardağı su içerisinde haşlayın. Yaklaşık 15 dakika dinlendirdikten sonra süzün. Saçınızı hazırladığınız ısırgan suyuyla yıkayın ve yaklaşık yarım saat sonra saçlarınızı sadece su ile yıkayıp durulayın. Bu suyu hazırlamak için taze veya kuru ısırgan kullanabilirsiniz. Unutmayın ki kozmetik sanayinde ısırgan otunun yeri büyüktür. Bir çok şampuan üreticisi ısırganı tercih eder.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. General Mobile Discovery 2 dedi ki:

    Ülkemizde yetişen her bitki başka bir şifa kaynağı. Isırgan Otu’da dilden dile yayılmış bir bitki bu yüzden yararları çok fazla. Sizin de bunu dile getirip nasıl tüketildiğini yazmışsınız. Teşekkürler ediyorum size 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.