Ağır Gardırop Kokusu Nasıl Temizlenir?

Ağır Gardırop Kokusu Nasıl Temizlenir?

Eğer evinizde rutubet oranı fazla ise ya da sürekli olarak giysilerinizi havalandırmadan dolaba koyuyorsanız bu zaman içerisinde dolabınızın basık, ağır ve kötü kokmaya başlamasına neden olur.

Zamanla dolabın içerisinde meydana gelen ve sinen bu koku kötü kokular her dolabı açtığınız zaman sizi rahatsız edecektir.

Bu yüzden de bu kokuyu temizlemek için belli aralıklar ile gardırop temizliği yapması şarttır.

Gardırop Kokusu Nasıl Önlenir?

Gardırobu yerleştirmek istediğinizde yani oda içerisinde belirli bir yere koymak istediğinizde mutlaka dolabın duvar ile arasında nefes alacak kadar da olsa mesafe bırakarak yerleştirmeye devam edin.

Eğer evinizin içerisinde rutubet sorunu var ise o zaman dolabın içerisine rutubet gideren tabletlerden yerleştirebilirsiniz. Bu nem giderici tabletler hem nemi içlerine çeker hem de zaman içerisinde eriyerek yenisi yerleştirmeniz gerektiğini size hatırlatır. Bu çok işe yarayan nem gideren tabletleri hem yapı marketlerde hem de büyük marketlerde bulabilirsiniz.

Yıkamış olduğunuz çamaşırları tam anlamı ile kurumadan gardıroba kesinlikle yerleştirmeyin.
Ütüleme işlemi sonrasında çamaşırlarınız ütüden buharlanma nedeni ile fark etmeseniz de nemli kalabilir. Bu yüzden de ütüleme işlemi tamamlandıktan hemen sonra çamaşırlarınızı dolaba yerleştirmek ya da katlamak için acele etmeyin. Ütüleme sonrasında çamaşırlarınızı biraz havalandırdıktan sonra katlayın ve dolaba yerleştirin.

Gardırobunuzun iç ve dış kısımlarını iyice temizleyin ve çamaşırları hemen değil bir müddet sonra dolabınızın tam anlamı ile kuruduğundan emin olduktan sonra kıyafetlerinizi yerleştirmeyin.

Fark etmeseniz de bazı deterjan ya da çamaşır yumuşatıcıları giysileriniz üzerinde hoş olmayan kokuların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden deterjanınızın kokusu konusunda arkadaşlarınızdan ikinci bir fikir almayı deneyin.

Kesinlikle ama kesinlikle kirli veya terli kıyafetlerinizi dolaba temizlemeden yerleştirmeyin. Çünkü kirli kıyafetler ve özellikle ter sinmiş kıyafetlerin kokusu da temiz çamaşırlarınızı siner.

Gardırobun içerisine ayakkabılarınız koymamak en iyisidir. Ancak mutlaka koymanız gerekiyor ise ayakkabılarınızı önce temizleyin ev sonrasında ayakkabılarınızı mutlaka ayakkabı kutularına yerleştirin. Ayakkabıları saklamak için en iyi yöntem hem temizlemek hem kutulamak hem de ayakkabılar için özel bir dolap ayırmaktır.

Kötü Kokular Nasıl Temizlenir?
Dolaplarınız her zaman için düzenli bir şekilde havalandırın.

Dolaplarınıza sinmiş olan ve hoş olmayan bir koku var ise ilk önce tüm kıyafetlerinizi dolaptan çıkarın. Daha sonra 1 kova suyun içerisine sadece yarım çay bardağı kadar sirke ekleyin ve bu su ile dolabınızı güzelce silin. Daha sonra duru su ile dolabınızı iyice birkaç defa durulayın. Bu sayede dolabınızı hem mikroplardan arındıracak hem de kötü olan kokuları da tamamen önlemiş olacaksınız. Sirke kokusu için endişe etmeyin çünkü bu koku kalıcı olmayacaktır.

Dolabınızın içerisini kontrol edin ve kirli veya hoş kokmayan kıyafetlerinizi iyice ayıklayın.

Dolabınızın her zaman güzel kokmasını istiyorsanız lavanta keseleri kullanabilirsiniz. Ancak bu lavanta keseleri istediğiniz o keskin hoş kokuyu size sağlayamayacaktır. Bu yüzden dolaplarınızın muhteşem kokması için en iyi ve en harika yöntem sıvı lavanta kokusunu büyükçe bir pamuğa bandırmak ve bu pamuğu da dolabınızın arka tarafına yerleştirmektir.

Sıvı lavanta bulamıyorsanız en basit olarak marketlerde satılan sıvı lavanta oda kokularından alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aldığınız bu oda kokusu kavanoz ya da şişesinin ağzını açmak ve şişenin içerisinde bulunan lavanta sıvısından bir miktar pamuğun üzerine dökmek ve bu pamuğu da dolabın arka tarafına yerleştirmektir. Eğer bu lavanta sıvısını nerede bulacağınızı hala bulamadıysanız BİM marketlerde satılan sıvı lavanta oda kokusundan faydalanabilirsiniz. Ayrıca yine aynı markette sıvı lavantanın yanı sıra birde meyve özlü oda sıvısı bulunmaktadır ve eğer lavanta kokusu istemiyorsanız aynı işlemi bu meyve özü sıvısıyla da uygulayabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki sıvıları istemiyorsanız yumuşatıcı da kullanabilirsiniz. Bunun için boş ve temiz bir sprey şişesine önce biraz su sonra da biraz yumuşatıcı ekleyin. Hazırladığınız bu karışım spreyi zaman zaman kıyafetlerinizin üstüne püskürtün.

Tüm bunların dışında isterseniz eski ve boş parfüm şişelerinizi de değerlendirebilirsiniz.

Bunun için parfüm şişelerinizin kapaklarını açık olarak dolaba koymanız yeterli olacaktır.

Eğer isterseniz hoş kokulu sabunlardan da alıp kıyafetlerinizin arasına koyabilirsiniz. Ancak kalıp halindeki sabunlar istediğiniz o yoğun ve hoş kokuyu dolabın her köşesine yayamaz.

Bunun için hoş kokulu sabun kalıbını önce en küçük rende ayarında rendeleyin sonra bu sabun rendelerini küçük tül keselerin içine koyup dolabınızın büyüklüğüne göre dolabın birkaç farklı köşesine yerleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. dekorasyon dedi ki:

    Ev temizlik bilgileri için teşekkürler. Pratik ve kolay temizlik yöntemleri her ev için kullanışlı olmalıdır.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder