İPUÇLARIM

İshalin Nedenleri, İshale ne iyi gelir?

İshalin Nedenleri, İshale ne iyi gelir?

Normal şartlarda bağırsağımız yediğimiz yiyecek ve içeceklerdeki sıvıları çekerek dışkımızın katılaşmasını sağlar. Bunun tam tersi olduğunda yani bağırsağımızda bu işlem gerçekleşmediğinde dışkımızın beklenilenin aksine sıvı olur. İshal durumunda kişide karın ağrısı ve kusma da görülebilir.

İSHALİN NEDENLERİ NEDİR?

İshale neden olan pek çok etken sayabileceğimiz gibi bunların başında bakteriyel enfeksiyonlar gelir. Kimi zaman yanlışlıkla bozuk yiyecekler tüketebiliriz. Bu yiyeceklerde bulunan bakteriler bu yolla vücudumuza girer ve ishale neden olur. Bunun dışında dışarıda yemek yediğimiz yerlerdeki hijyen koşullarının yetersiz olması, yediğimiz yemekler ile bakterilerin vücuduma girmesine neden olup ishale davetiye çıkarır. Yemekler dışında içtiğimiz sulara da dikkat etmemiz gerekmekte. Eğer sular içerisinde bakteri bulunduruyorsa ishale neden olabilir.

Bunun dışında ishale neden olan bir diğer etken de virüslerdir. Pek çok virüs çeşidi vardır fakat bunlar içinde ishale neden olan en önemlileri rotavirüs, norovirüs, adenovirüstür. Bu virüsler mide iltihabına neden olur ve bu da ishal ile kusmaya yol açar. Bu virüsler bulaşıcıdır ve hastalığı taşıyan kişilerden diğerlerine bulaşır. Bu yolla yayılır.

Kimi zaman kullandığımız ilaçlar da ishale neden olabilir. Günümüzde pek çok hastalık için pek çok ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaçların yan etkisi de çoğu zaman ishaldir. Çoğu ilacın yan etkileri bölümünde ishalin olduğu yazar. İshale neden olan ilaçlar arasında antibiyotikler büyük yer tutar. Antibiyotikler yardımıyla zararlı bakteriler yok olurken, sindirime yarayan birçok bakteri de yok olabilir.

İshalin bir başka nedeni de meyve şekeridir. Meyvelerde de çok fazla şeker bulunur ve bunu en iyi diyet yapanlar bilir. Eğer vücudunuz meyve şekerini sindirmekte zorluk çeker ise bunun sonucunda ishal olursunuz. Meyve şekeri dışında eğer yapay tatlandırıcı kullanıyorsanız ishale yakalanabilirsiniz. Çünkü yapay tatlandırıcıların içinde bulunan yapay ürünler tepkime nedeniyle ishal olmanıza sebep olabilir.

Tüm bu yediğimiz içtiğimiz ürünler dışında içinde bulunduğumuz hayat koşulları ya da psikolojik durumumuzda ishal olmamıza neden olabilir. Yaşadığımız iş stresi, kaygı ve mutsuzluk yan etki olarak ishal yapabilir.ishal hastaliyi nasil gecer

İSHAL HANGİ HASTALIKLARIN BELİRTİSİDİR

İshal genelde sık rastlanılan bir rahatsızlık olduğu gibi çabuk geçmesi nedeniyle de çok dikkate alınmaz. Genelde yediğimiz yiyecekler nedeniyle ya da psikolojik durumumuz nedeniyle karşılaştığımız bir durumdur ve böyle durumlarda genelde ishal 3 günden daha az sürer. Bu esnada ishal dışında vücudumuzda başka bir tepkime de olmaz. Fakat ishal 3 günden fazla sürüyorsa, çok fazla sıvı kaybı yaşanıyorsa, çok fazla ağrınız varsa ateş veya dışkınızda kan vara mutlaka doktora başvurmalısınız. Çünkü bu durumda ishal birçok hastalığın belirtisi olabilir. Böyle durumlarda ishal; bir sindirim hastalığı olan crohn hastalığı, dizanteri ya da kanser belirtisi olabilir.

İSHALE NELER İYİ GELİR VE TEDAVİSİ NEDİR?

İshal durumunda öncelikle yapmanız gereken vücudunuzun kaybettiği suyu geri kazanmasını sağlanmaktır. Bu yüzden sıvı alımını arttırmalısınız. Bunun yanında ishali durdurmak için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanabilirsiniz.
İshalin tedavisinde öncelikle bilmeniz gereken ishalin öncelikli meydana gelme sebebidir. Eğer ishaliniz parazitler ya da bakteriler nedeniyle olduysa her ilacı kullanmamanız gerekir. Çünkü ilaçların amacı ishali durdurmaktır. Böyle bir durumda ishal duracak ve bağırsaklarınızdaki parazit ve bakteriler dışarı atılamayacaktır. Bu yüzden ishalinizin nedenini iyi saptamanız gerekecektir.
İlaçlar dışında birçok yiyecek de ishalin durmasına yardımcı olabilir. Özellikle pirinç tüketmek çok yardımcı olacaktır. Çünkü pirinç lif oranı düşük bir yiyecektir ve bu sayede dışkınız katılaşacaktır. Pirinç dışında kaybettiğiniz potasyumu geri kazanmak için muz yiyebilirsiniz. Zaten muz hafif ve sindirimi kolay bir yiyecek olduğundan sizi rahatsız etmez. Bunlar dışında; elma püresi, böğürtlen, limon suyu, keçiboynuzu, kepek, havuç, sarımsak ve bal tüketmenizde de yarar var.
Tüm bu yiyecek ve içecekler yardımıyla da ishaliniz geçmiyor ise çok geçmeden bir doktora başvurmalı ve yardım almalısınız.

İSHAL DURUMUNDA NELER YAPILMAMALI

İshal durumunda sıvı tüketmenin çok önemli olduğunu biliyoruz, bu yüzden sıvı alımı azaltılmamalıdır. Doktora başvurmadan bilmediğimiz ilaçlar kullanmamalıyız. Bunlar ani bir tepkimeyle daha kötü sonuçlar doğurabilir.
Yediğimiz bazı gıdalarda ishali şiddetlendirebilir. Bunlar; yağ, yağlı gıdalar ve yoğurt dışında kalan süt ürünleridir. Bunları tüketmekten kaçınmalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.