Patates yemekleri hakkında püf noktalar

Patates yemekleri hakkında püf noktalar

Patates her an mutfağımızda yaz kış bulunan bir sebzedir. Hem haşlamasını, hem püresini hemde kızartmasını sofralarımızdan hiç eksik etmeyiz. Tabi, bu kadar çok kullanılan bir sebze hakkında işlerimizi kolaylaştıracak birkaç ipucu her an işimize yarayacaktır.

Patates Yemeklerini Kolaylaştıralım

• Ev halkı patates ve patates yemeklerini çok seviyor ve haftada en az 3 defa patates yemekleri ve kızartmaları yapıyorsunuz, eğer durum böyle ise o zaman çok fazla patates soyuyorsunuz demektir. Patatesleri soymakla çok uzun vakit harcıyorsanız o zaman soymadan önce patateslerinizi temiz bir bulaşık teli ile ovun çok daha hızlı ve ince şekilde patateslerinizi soyabildiğinizi göreceksiniz.
• Patateslerinizi haşlarken vitaminlerinin kaybolmasından korkmayın, patateslerinizi haşlarken haşlama suyunun içerisine bir kaşık kadar margarin koyun bu şekilde patateslerin vitaminlerini korumuş olacaksınız.
• Patateslerinizi soydunuz fakat çok fazla patates soyduğunuzu fark ettiniz o zaman patateslerinizi saklamak zorunda kalacaksınız ama saklanan patatesler hemen kararır, pekiyi patateslerinizin kararmasını nasıl engelleyeceksiniz? Patateslerinizin kararmasını engellemek için patateslerinizi saklayacağınız kabın içerisine bir tutam kadar tuz serpin ve saklama kabını buzdolabında tutun. Böylelikle istediğiniz zaman patateslerinizi yıkayıp tekrar kullanabilirsiniz.

kizartmanin puf noktalari• Kalabalık bir ailesiniz ve patates kızartmayı çok seviyorsunuz o zaman size patates kızartma hakkında birkaç ipucu vermeliyiz. Patateslerinizi soyup doğradıktan hemen sonra bol su ile iyice yıkayın ama yıkadıktan sonra öylece kızartmaya başlamayın. İyice bol su ile yıkadığınız patateslerinizi bir güzel kurulayın çünkü eğer kurutmazsanız kesik kısımlarda çıkan nişasta patatesleri resmen bir tutkal gibi bir araya getirir ve bu durumda kızartmalarınızın görüntüsünü bozar. Patates kızartırken vermek istediğimiz ikinci ipucu ise patateslerinizi kızarttıktan ve tabağa koyduktan sonra hemen tuzlamanızdır. Bunun nedeni ise tuzun fazla buharı ve yağı emmesidir. Eğer kızartmanızı hemen tabağa alıp tuzlama işlemini vakit kaybetmeden yapabilirseniz o zaman kızartmanızın yumuşamadan kıtır kıtır olduğunu fark edeceksiniz.
• Patates yemeği yapmayı çok seviyorsunuz ama patateslerinizin rengi yemeğe eklediğiniz diğer sebzeler yüzünden değişiyor ve buda yemeğinizin görüntüsünü bozuyor ise o zaman patatesinizi pişirirken pişirme suyuna bir kaşık kadar sirke ekleyin. Bu şekilde sirkenin yardımı ile hem rengi sarı kalır hemde yemeğiniz çok daha lezzetli bir hal almış olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Buse dedi ki:

    Gerçekten patates yemekleri yaparken çok işimize yarayacak püf noktaları var. Paylaşım için teşekkürler!

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder