Göz Makyajı Teknikleri, Hataları Ve Hata Düzeltme Teknikleri

  • 29 Şubat 2016
  • 1.018 kez görüntülendi.
Göz Makyajı Teknikleri, Hataları Ve Hata Düzeltme Teknikleri

Makyaj yaparken makyajın en önemli kısmının göz boyama kısmı olduğunu her hanım bilir. Ancak her göz boyama tekniği her göz yapısı için uygun değildir. Bu yüzden makyajınızın mükemmel olması için ilk önce göz yapınızı tam olarak bilmeli ve bu göz yapısına uygun olan göz boyama tekniğini uygulamalısınız.

Göz Makyajı Teknikleri, Hataları Ve Hata Düzeltme Teknikleri

İlk önce aynaya bakın ve göz yapınızı tam olarak belirleyin. Daha sonra aşağıdaki teknikler sayesinde göz makyajınızı eksiksiz bir şekilde tamamlayın.

Göz Makyajı Teknikleri
Badem göz, patlak göz, düşük göz kapağı, yuvarlak göz, gömük göz, birbirine yakın göz ve birbirinden uzak göz, bilmeniz gereken göz şekilleridir.

cukur gozler

Çukur Gözler İçin Göz Makyajı
Çukur göz yapısında makyajı daha iyi bir şekilde yapmak yani gözleri ortaya çıkartmak gerekir. Bunu yapabilmek için de göz kapağına koyu renkler yerine uçuk renkler sürülmelidir.

Bunun için ilk önce göz kapağına ufuk bir renk sürün, farı göz çukurunun yukarısına kadar yayın.

Daha sonra göz kapağı ile kaşın arasına kahverengi ya da gri-kahverengi ya da direk olarak gri bir far sürün.

Kaşlarınızın hemen altına ışıklanmayı sağlayan başka bir renkte boya sürün. Sonra göz kapağınızın tam orta kısmına ışıklandırmayı sağladığınız boya ile bir nokta oluşturun.

Sonrasında göz kapağınızın normal olan kıvrımının hemen yukarısına bir çizgi çizin ve bu çizgiyi hafif bir şekilde yayın.

Üst kirpiklerinizin dip kısımlarına açık renkte bir göz kalemi yardımı ile oldukça ince bir çizgi çizin.

patlak gozler

Patlak Gözler İçin Göz Makyajı
İlk önce göz kapağınıza koyu renkte olan bir far sürün. Bu sayede göz kapağınız çok daha geri plandaymış gibi duracaktır. Sonra bu farı kaşlarınıza doğru yayın ve sonra da göz kuyruğunuzdan alt kirpiklerinizin aşağısına doğru hafif bir şekilde uzatın.

Kaşınızın hemen altına ten renginde ya da pembe renkte başka bir far kullanın.

Sonra göz kapağınızın kıvrımını koyu bir renk ile belirlemeniz şarttır ve çizgi de hafif bir şekilde yayılmalıdır. Sonra göz kalemi ile çizilip başka bir çizgi de göz kapağını daraltmalıdır.

Daha sonra üst kirpikler ilk önce kıvrılmalı daha sonra birkaç kat rimel sürülmeli ve kirpikler çok iyi bir şekilde ön plana çıkartılmalıdır.

ufak gozler

Ufak Gözler İçin Göz Makyajı
Ufak göz yapısında gözler çok daha ön plana çıkarılmalıdır. Bu yapabilmek için göz kapağının bir kısmı aydınlatılmalı, etrafı ise çok daha geri plandaymış gibi bir görünüm sağlanmalıdır.

Bunu yapabilmek için de gözün etrafına koyu bir renge sahip olan bir far sürülmelidir. Ancak üst göz kapağının göz pınarında kalan kısmı mutlaka boş bırakılmalıdır. Göz farı gözün kuyruğunun yukarı kısmına doğru iyice koyulaşmalıdır.

Üst göz kapağınızın pınar kısmına doğru olan bölgeye açık tonda bir far sürülmeli ve bu far göz kapağının yukarı kısmına doğru yayılmalıdır.

Kirpikler olabildiğince ön plana çıkartılmalıdır. Eğer var ise takma kirpik dahi kullanılabilir. Kaşın alt kısmına ise istenirse aydınlatmak için bir boya uygulanabilir.

yuvarlak gozler

Yuvarlak Gözler İçin Göz Makyajı
Yuvarlak gözlerde far kullanmak gözlere genişlik hisse sağlayabilir ancak bu far mutlaka açık bir renkte olmalıdır. Tüm üst göz kapağına açık renkte olan bir far uygulanmalıdır.

Daha sonra uygulanan açık renkteki farın birkaç ton koyusu sürülüp hemen göz çukuru kısmına iyice yayılmalı ve dış tarafta kalan kaşa paralel bir şekilde iyice uzatılmalıdır.

Kirpiklerin dip kısımlarına çok ince bir çizgi çekilmelidir. Daha sonra üst ve alt kirpiklerin dip kısımlarına sürülen çizgiler kuyrukta biraz dış kısma doğru uzatılmalıdır.

Sonra var ise mutlaka takma kirpik göz kapağının orta kısmına doğru takılmalıdır. Bundan sonra fa göz kapağı kıvrımına tekrardan koyu olan renkte bir çizgi çekilmeli ve bu çizgi dış kısma doğru uzatılmalıdır.

sis gozler

Şiş Gözler İçin Göz Kapağı Makyajı
Bu tür gözlerde önemli olan göz kapağını arka plana gözleri ise ön plana çıkartmaktır. Far olarak bu tür gözlerde en iyisi mat farlardır. Bu makyajda önce göz pınarından başlanır ve kaşın ortalarına doğru çıkılır ve sonrasında gözün kuyruk kısmına doğru inilir. Bu sayede şık bir üçgen meydana gelmiş olur.

Sonra göz kapağının orta kısmına parlak bir far ya da boya ile bir nokta oluşturulur.

Daha sonra göz kapağının kıvrımı olabildiğince belirli bir hale getirilir ve iyice koyulaştırılıp göz kuyruğu kısmına doğru biraz da olsa yayılır.

Rimel bu tür gözlerde sadece ve sadece üst kirpiklere uygulanmalıdır.

birbirine yakin gozler

Birbirine Yakın Gözler İçin Göz Makyajı
Bu tür göz yapısında gözün kuyruk kısmı ön plana çıkartılmalıdır. Kaşların arası olabildiğince açılmalıdır.

Göz pınarlarının hemen yan kısmına burnun kök kısmını gizleyici bir karışım sürülür. Far göz kapağının orta kısmından başlayıp dış kısma doğru yayılmalıdır.

Göz kapağının kıvrım kısmına çizilen çizgi aynı noktadan başlayıp dışarıya doğru uzanmalıdır.
Göz kalemi yardımı ile çizeceğiniz çizgi göz pınarınızın sadece 1 cm iç kısmından başlamalıdır ve dış kısma doğru uzanmalıdır.

Daha sonra da göz kuyruklarına takma kirpik uygulanması makyajı tamamlayacaktır.

birbirine uzak gozler

Birbirinden Uzak Gözler İçin Göz Makyajı
Bu göz yapısında önemli olan gözleri birbirlerine yaklaştırmaktır. Bunun için de gözlerin arasına ve burun köküne koyu renkte olan bir fondöten uygulanmalı ve bu fondöten yukarıya kaşlara doğru yayılmalıdır. Sonrasında o kısımdan bir yay çizilmeli ve göz kapağına doğru inilmeli ve ardından göz kuyruğuna yayılıp biraz renk hafifletilmelidir.

Daha sonra kaşınızın kuyruk kısmının hemen altına bulunan kısma derin bir şekilde olan yere ışıklandırmayı sağlayan bir boya sürülmelidir.

Göz kapağınızın kıvrımlı olan kısmı burnunuza yakın olan yerde tam olarak belirli bir hale sokulmalıdır.

Sonra kirpiklerinizin dip kısımlarına çizgi çekip bu çizgileri tam bu kısımda kalınlaştırmalısınız ama sert bir çizgi oluşturmamaya dikkat ederek hafif bir şekilde yaymalısınız.

Daha sonra göz kapaklarınızın orta bölgesine doğru kirpiklerinizi birkaç kat rimelleyin ya da bu kısma takma kirpik uygulayın.

Aşağıya Doğru Olan Gözler İçin Göz Makyajı
Bu tür göz yapılarında göz kuyruklarına bu kuyrukların yukarıya doğru olduğu görünümü verilmelidir. Bunu göz farı ile ve çok hafif bir göz kalemi çizgisi ile yapmak çok daha iyi sonuçlar verecektir. Bu sayede bu hem belli olmayacak hem de çok daha iyi bir etki yaratacaktır.

Sürdüğünüz farı hem dışarıya doğru hem de yukarıya doğru sanki bir kanat gibi yayın ve neredeyse kaş ile birleştirin.

Asıl olan göz kapağınızın kıvrımının yerine de yeni bir çizgi çizmeniz çok daha güzel olacaktır. Çizmiş olduğunuz bu çizgiyi göz kuyruğunuza doğru bir miktar yükseltin ve hafif bir şekilde yayın.

Daha sonra üst kirpiklerinizin orta kısmından hemen yukarıya doğru kesik çizgiler çekin Sonra göz kuyruğunuzun yukarı kısmına sadece uçuk renkte bir far sürün ve sonrasında kirpiklerinizi iyice kıvırdıktan sonra kirpiklerinize üç ya da dört kat kadar rimel sürün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder