Gömlekler Nasıl Temizlenir?

Gömlekler Nasıl Temizlenir?

İlk önce temizlemek istediğiniz gömleklerin ceplerini iyice boşalttığınızdan emin olun. Eğer gömlekler üzerinde çamaşır makinesinin çıkartamadığı lekeler var ise ilk önce bu lekelere müdahale edin. Gömleklerdeki manşet ve yaka bandı gibi aşırı kirli olan bölgeleri ıslak çamaşır sabunu ile iyice ovun.

Bu bölgeleri gömlekler kuruyken kirleri yumuşatmak açısından yıkama öncesinde elde bir ön yıkama yapın. Yine gömleklerdeki bu zorlu bölgeleri soğuk deterjanlı suyun içerisinde elinizde yıkayın. Gömlekleri elde yıkadıktan sonra gölge bir yere asmadan önce çok iyi bir şekilde durulayın. Veya da temiz yumuşak bir deterjan köpüğü yardımı ile ılık ya da soğuk su kullanarak çamaşır makinenizin en kısa programında ön yıkama yapın.

Yıka ve giy türündeki gömlekleri temizlemeniz gerekiyorsa bu gömleklerde en mükemmel sonucu alabilmek için temiz köpüklü bol soğuk suyun içerisinde bu gömlekleri tek başına yıkayın. Bu sayede gömleklerinin aşırı bir şekilde sıkışarak buruşmasını önlemiş olursunuz. Yıkama programı bittikten sonra hiç bekletmeden gömleği alıp kuruması için asmanız gerekir.

İsterseniz kurutucunun en düşük ısısında kurutabilirsiniz. Eğer kurutucuda bu tür gömlekleri kurutacaksanız süresi biter bitmez gömleği kurutucudan çıkartıp asmanız gereklidir. Bu tür gömlekleri hiçbir şekilde ütülemeseniz de sorun olmaz.

Gömlek Nasıl Beyazlatılır?

Beyazların yıkandıkça sararması veya grileşmesi ev hanımlarının sıklıkla şikayet ettiği konuların başında gelir. Özellikle gömlek gibi el ve yaka kısımlarında zorlu lekeler oluşan kıyafetlerde, renk farklılığı daha çok ön plana çıkar. Gömleklerinizde oluşan renk değişimlerinin önüne geçmek için doğal ve etkili birkaç yöntemi deneyebilirsiniz.

Uyarılar:

  • Kullanacağınız ürün ne olursa olsun, kumaşın tamamına uygulamadan önce görünmeyen bir yerde test etmeyi ihmal etmeyin.
  • Ağartma işlemi sadece beyaz renkteki gömlekler için uygulanmalıdır. Beyaz bile olsa desen içeren kumaşlar, ağartıcıların etkisiyle renklerini kaybedebilir.

Nasıl Beyazlatılır?

Gömleklerinizi beyazlatmak için, yıkama ürünlerine ek olarak sirke, karbonat, limon suyu, boraks, çamaşır suyu ve oksijenli su gibi alternatifleri deneyebilirsiniz.

Karbonat: Etkili bir beyazlatıcı olan karbonat, sararmış çamaşırlar için kullanabileceğiniz doğal yöntemlerden bir diğeri. Çamaşır makinesinde deterjan gözüne ekleyeceğiniz karbonat, çamaşırlardaki sararmaları giderebilir. Makinenin deterjan gözüne yarım su bardağı karbonat ilave edin ve normal programında yıkayın.

Beyaz sirke: Doğal temizlik için birçok alanda kullanılan beyaz sirkeyi gömleklerinizi beyazlatmak için kullanabilirsiniz. Yıkamadan önce, deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir su bardağı beyaz sirke kumaşın beyazlamasına yardımcı olur. Beyaz sirke, aynı zamanda suyu da yumuşatarak doğal yumuşatıcı işlevi görür. Sirke kokusundan endişelenmeyin. Gömleğiniz kuruduğunda sirke kokusundan eser kalmayacak.

Gömleğiniz çok sararmış ve yıkama adımı yeterli gelmiyorsa 1 gece sirkeli suda bekletmeyi deneyebilirsiniz. 1 su bardağı sirkeyi 10 su bardağı su ile karıştırın. Gömleğinizi bir gece bu suyun içerisinde bırakın. Ertesi gün normal yıkama işlemine devam edin.

Oksijenli su: Çamaşır suyuna alternatif etkili bir ağartıcıdır. Yan etkisi bulunmayan ve cilde zarar vermeyen oksijenli su eczanelerde kolayca bulunabilir. Çamaşır deterjanına ekleyeceğiniz yarım su bardağı oksijenli su çamaşırların beyazlamasına yardımcı olur.

Boraks: Hem ağartıcı hem de leke giderici olarak tek başına ya da deterjanla birlikte çamaşırlarda kullanılabilir. Bütün çamaşır makinelerinde kullanımı güvenlidir. Leke çıkarıcı özelliğinin yanında, boraks kullanıldığında yumuşatıcı kullanmaya gerek gerek kalmaz. Deterjan gözüne ilave edilecek bir ölçek boraks, gömleklerin beyazlamasına yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder