İPUÇLARIM

Konservenin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Konservenin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bozuk konserve nasıl anlaşılır: Marketlerden aldığımız konservenin son kullanım tarihleri geçmediği halde bozulduğunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Bozuk konserve en iyi kutusuna bakılarak anlaşılır. Konserve kutusunun üstüne ve altına bakin, konserve ağızları düz ve bir deforme olmadıysa bu konservenin bozulmadığı anlamına gelir.

Konserve kaynadıktan sonra kavanozun kapağı bombeli ise pişerken hava almış demektir. O kavanoz tutmaz. Kapağı bombeli olmuş, hava almış bir konserveyi ya tekrardan kaynatmanız gerekir yada en kısa sürede onu tüketmeniz gerekir. Diğer türlü pişirmez veya tüketmezseniz bozulacaktır.

Konservenin bozulmaya başladığını kararmasından ve küflenmeden anlayabilirsiniz. Kavanozun içi özellikle konservenin en üst tabakası küflenecektir. Bu durumlarda dikkat edin, bunları tüketmeyin. Kış için konservelerini hazırladıktan sonra tek tek tüm kavanozları kontrolden geçirin, sonrasında saklayın. Ayrıca güneş almayan, soğuk bir alanda muhafaza etmeniz yararınıza olacaktır. Konserve en iyi bu ortamda muhafaza edilir.

Bozuk konserveyi anlamın başka bir yolu ise, kutuyu açarken ses ve hava çıkarıyorsa buda bozuk olduğu anlamına gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. sibel arslanbuğa dedi ki:

  domates çorbası için hazırladığım konservede tortusunun bir bölümü yukarda bir bölümü de kavanozun alt kısmında birikmiş orta kısmında suyu tabi, tortusunda da böyle kum nasıl anlatılır bilmem ama taneleşmiş gibi bir görüntü. bu durumda yapmış olduğum konserve bozulmuşmudur?

 2. Belkız Coşkun dedi ki:

  Merhaba 10 gün önce domates konservesi yaptım ve bugün kontrol ettim ve üstünde birazcık beyazlama gördüm acaba bozuldumu. Bu konserveler tüketilmelimi

 3. Ayten dedi ki:

  Kavanozu acarken iki kez çevirmeyle kapak açıldı. Bu bozulduğu anlamına mı gelir ?

 4. nagihan dedi ki:

  bir haftaonce acika konserve yaptim birini actigimda kavanozun ust kismi da beyaz kuf vardi bozulmusmudur ama tadinda bir bozukluk yoktu

 5. misafir dedi ki:

  Bozuk konserve tüketen biri ne yapabilir

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Lütfen soru sormak için soru bölümümü kullanınız.
   http://www.ipuclarim.com/sorunu-sor/

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.