Konservenin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Bozuk konserve nasıl anlaşılır: Marketlerden aldığımız konservenin son kullanım tarihleri geçmediği halde bozulduğunu anlamanın bir kaç yolu vardır. Bozuk konserve en iyi kutusuna bakılarak anlaşılır. Konserve kutusunun üstüne ve altına bakin, konserve ağızları düz ve bir deforme olmadıysa bu konservenin bozulmadığı anlamına gelir.

Konserve kaynadıktan sonra kavanozun kapağı bombeli ise pişerken hava almış demektir. O kavanoz tutmaz. Kapağı bombeli olmuş, hava almış bir konserveyi ya tekrardan kaynatmanız gerekir yada en kısa sürede onu tüketmeniz gerekir. Diğer türlü pişirmez veya tüketmezseniz bozulacaktır.

Konservenin bozulmaya başladığını kararmasından ve küflenmeden anlayabilirsiniz. Kavanozun içi özellikle konservenin en üst tabakası küflenecektir. Bu durumlarda dikkat edin, bunları tüketmeyin. Kış için konservelerini hazırladıktan sonra tek tek tüm kavanozları kontrolden geçirin, sonrasında saklayın. Ayrıca güneş almayan, soğuk bir alanda muhafaza etmeniz yararınıza olacaktır. Konserve en iyi bu ortamda muhafaza edilir.

Bozuk konserveyi anlamın başka bir yolu ise, kutuyu açarken ses ve hava çıkarıyorsa buda bozuk olduğu anlamına gelmektedir.

5 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.