İPUÇLARIM

Gevrek Kutusundan Defter Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Gevrek Kutusundan Defter Nasıl Hazırlanır? Resimli Anlatım

Bir sürü kutu var ama özel notlarınızı ya a el işi bilgilerinizi yazacak bir defter dahi evde arasan bulunmaz mı? O zaman en güzeli bu gereksiz kutuları işe yarar bir şeye yani ihtiyacınız olan defterlere dönüştürmeli.

Eğer evde çok fazla defter var hatta ev kitap dolu ama onları nasıl temiz tutarım bana bunu söyleyin diyorsanız kumaştan kitap kaplama nasıl yapılır isimli çalışmamıza kendin yap köşemizden ulaşabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
Büyük bir gevrek kutusu, cetvel, kalem, makas veya maket bıçağı, kaşık ya da ucu sivri bir alet, kâğıt tutma klipsi, ataç, şeffaf tutkal, iğne, iplik, düğmeler, dekoratif bant, dekoratif kaplama kâğıtları, dekoratif karton ve bir sürü kâğıt.

Kullanacağınız kâğıtlar illa A4 kâğıdı olmak zorunda saman kâğıtta olabilir. Ayrıca verdiğimiz malzemeler birkaç farklı şekilde defter yapımı için o yüzden siz kendinize uygun olan modelde yapacağınız için tüm bu malzemelere değil sadece bir kısmına ihtiyacınız var.

Gevrek Kutusundan Defter Yapımı

gevrek defter 2

Gevrek kutusunun alt taraftaki kısımlarını da açarak yukarıdaki gibi yassı bir hale getirin.

gevrek defter 3Defterinizin büyüklüğüne göre kutu üzerinde cetvel yardımı ile bir dikdörtgen çizin.

gevrek defter 4Sonrasında kutuya çizdiğiniz dikdörtgeni makas ile keserek ana kutudan ayırın.

gevrek defter 5Kesimi yaparken kutunun defterin içini dolduracak olan kâğıttan bir parça daha büyük olmasına özen gösterin.

gevrek defter 6Kestiğiniz dikdörtgenin üzerine yani tam ortasına cetveli koyun ve kaşık ya da benzeri bir alet ile tam ortadan cetveli takip ederek karton üzerine bastırarak bir boydan diğer boya hafifçe çizin. Bu sayede katlamanız çok daha rahat olacaktır.

gevrek defter 7Şimdi biraz önce çizdiğiniz kısımdan kartonu ikiye katlayın. Kartonun üzerindeki resmi beğeniyorsanız direk resmin olduğu kısmı dış tarafa alarak katlayabilirsiniz.

gevrek defter 8Kâğıt klipsini kâğıtlarınıza takın ve tam ortadan yavaş yavaş kâğıtlarınızı katlayın.

gevrek defter 9Eğer kartonun dış görünüşü istemiyorsanız kaplama kağıtları ile kaplayabilir hatta ve hatta defterinizi boyayabilirsiniz.

gevrek defter 10İsterseniz defterinizin bir kapağına düğme dikebilir ve ipi uzun tutarak defterinizi bu ip ile sarıp kapatabilirsiniz.

gevrek defter 11Ya da defter kapaklarının birine de bir düğme dikip bir tane lastiği de diğer tarafa dikebilir ve lastiği düğmeye geçirip defteri kapatabilirsiniz.

gevrek defter 12Kâğıtları defterin ortasına yerleştirin ve bir tane de klips ile kâğıtları sabitleyin.

gevrek defter 13Cetveli kullanarak birer cm aralıklar ile kâğıtların rotasını işaretleyin.

gevrek defter 14İşaretlediğiniz bölgelerden kalın bir ip ile iğne yardımı ile kâğıtları defter kapağına dikin.

gevrek defter 15Son adım olarak defterin arka kısmına dekoratif bir bandı boydan boya yapıştırın ve eğer var ise üzerinden şeffaf tutkal ile geçin.

İşte defteriniz kullanıma hazır hale geldi.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.