Dantel Nasıl Yıkanır?

Dantel Nasıl Yıkanır?

Dantel türdeki kumaşları yıkarken önce temiz bir kavanoza su doldurun ve sonra da kavanozun içine dantel parçasını basın. Daha sonra kavanozun kapağını kapayın ve kavanozu çok iyi bir şekilde çalkalayın. Bu sayede narin dantelleriniz yıpranmadan ya da bozulmaksızın tertemiz olacaktır.

Dantel Temizleme Ve Bakım İpuçları

Dantelli parçaları kolalamayın. Bunun yerine kaymağını almış olduğunuz sütün içerisine dantel parçasını batırın. Bu sayede dantel parçalar aynı kolalanmış gibi görünecek ancak kola yüzünden de zarar görmemiş olacaktır.

Eğer isterseniz aynı sonucu dantelleri pirinç suyuna batırarak da elde edebilirsiniz.

Dantelli parçalarını yıkadıktan sonra durulama esnasında suya bir miktar şeker ekleyin. Bu sayede dantelleriniz çok daha kullanışlı bir hale gelecektir. Ancak bu işlemden sonra dantellerinizi kurutmak için sererken çok düzgün bir şekilde sermeniz gerekir.

Jilet gibi danteller isterseniz sadece 1 litre kadar soğuk suyun içerisine bir tane büyük boy yumurtanıns arı kısmını kırın ve iyice karıştırın. Daha sonra dantelleri tek tek bu karışımın içerisine batırın ve çıkarttığınızda fazla suyun iyice akmasını bekleyin. Sonra dantel parçasının üzerine temiz bir ütü bezi serin ve sıcak ütü yardımı ile danteli ütüleyin.

Eğer dantellerinize eskimiş havası akzandırmak istiyorsanız dantelinizi ıhlamur ile kaynatmış olduğunuz suyun içine batırın. Eğer çokd aha koyu bir renge sahip olmasını istiyorsanız ıhlamur yerine çayı tercih edin.

Eski Dantel Temizliği

Eski danteller çok naziktir ve bu yüzden de temizlerken dahi çok fazla dikkat ister. Bu yüzden özellikle yıkama öncesinde dantel parçasını tam olarak aynı boyutta olan başka bir bez parçasına iğne yardımı ile teğelleme yapın. Daha sonra bu şekilde dantelinizi tül bir torbanın içerisine koyduktan hemen sonra bu şekilde dantelinizi sabunlu suyun içerisine batırın. Daha sonra dantelinizi torbanın içinden çıkarın ve durulama yaptıktan sonra teğelleri sökmeksizin kurutun.

Dantellerinize sinmiş olan sararmaları temizlemek için bu dantelleri döndürmek şartı ile sıcak suyun içerisinde yıkayın. Ancak bu sırada yıkama deterjanının kesinlikle katı olmamasına dikkat edin. Eğer bu yöntem ile sararma hala geçmedi ise sadece çeyrek ölçek kadar sıcak sodayı suyun içerisine birazcıkta deterjan ekleyerek karıştırın. Daha sonra tüm dantellerinizi bu karışımın içine atın ve bu şekilde ocakta kaynatın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder