İPUÇLARIM

Folik Asit Ve Biotin Ne İşe Yarar, Nerede Bulunur Ve Eksikliğinde Ne Görülür?

Folik Asit Ve Biotin Ne İşe Yarar, Nerede Bulunur Ve Eksikliğinde Ne Görülür?

Hamilelik döneminde bebeğin beyin ile sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için hayati derecede önem taşımaktadır. Yetişkinlerde ise sinir ve beyin fonksiyonları ile protein kullanımı ve hatta kan hücrelerinin yapımı için dahi folik asit getirmektedir.

Folik Asit Nerede Bulunur?

Folik asit mısır, yulaf, esmer pirinç, fındık, ceviz, badem, pancar, fasulye, bamya, Brüksel lahanası, ıspanak, karaciğer, börülce, baklagiller ve buğdayda bolca bulunmaktadır.

Folik Asit Eksikliğinde Ne Görülür?

Folik asit eksikliğinde mide ağrıları, iştah kaybolması, enerji azlığı, gerginlik, anksiyete, depresyon, bellek zayıflığı, saçların erken beyazlaşması, dudaklarda çatlama, egzama ve kansızlık rahatsızlıkları görülür.

Biotin Ne İşe Yarar?

Biotin, vücudun ana yağları sağlıklı bir şekilde kullanmasını sağlar, sağlıklı saçlar, cilt ve sinirler için de çok gereklidir.

Biotin Nerede Bulunur?

Biotin, ringa balığı, lahana, karpuz, mısır, badem, greyfurt, karnabahar, marul, domates, bezelye, istiridye, süt ve yumurtada bolca bulunmaktadır.

Biotin Eksikliğinde Ne Görülür?

Biotin eksikliğinde vücutta, egzamalar, cilt sorunları, iştahsızlık, kaslarda hassasiyet, saçların erkenden beyazlaması, sağlıksız saçlar ve kuru cilt sorunları görülür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.