İPUÇLARIM

Fare İlaçlama Nasıl Yapılır? Fareden Kurtulmak İçin Pratik Bilgiler

Fare İlaçlama Nasıl Yapılır? Fareden Kurtulmak İçin Pratik Bilgiler

Fareler kirli yerlerde yaşarlar, bu yüzden vücudunda hep zararlı mikroorganizmalar taşırlar. Ve bu zararlı organizmaları gittikleri her yere götürürler.

Kendileriyle beraber götürdükleri bu organizmalar çevrede mikrop etkisi yapar ve hastalık oluşumuna sebep olur. Eşyaları kemirerek iş yerinizde, evinizde, kilerinizde maddi kayba yol açan bu canlılar, insanlar onları fark etmesin diye karanlık ortamlarda bulunurlar.

Fareler iyi saklanırlar ve saklandıkları yerde yiyecek yoksa bile kendilerini belli etmemek için dışarı çıkmazlar. Saklandıkları süre boyunca da açlıktan ölmezler, sebebi ise uzun süre açlığa ve susuzluluğa dayanıklı olmalarıdır.

Fareden nasıl koruna biliriz?

  • Farelerin çıkış yerleri tespit edilerek görülen fareye baskı uygulamak, üzerine bir cisimle vurmak etkili olabilen yöntemlerdendir. Darbeye maruz kalan fareler çok çabuk ölecektir.
  • Duvarlara yaslanarak giden fareler için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden birisi de fare yapıştırıcısı kullanmaktır. Farelerin geçebileceği yerlere yapışkanlı kartonlar ve üzerine de fareleri çekecek yiyecekler koymak, farelerin yakalanmasını sağlayacaktır.
  • Farelerin girdiği yerlere fare yemlerinin yanında zehirli yemlerden bırakmak farelerden kurtulmayı sağlayacaktır. Ancak farelerin zehirli yemlerden sonra su içmeleri zehrin etkisini yok edeceği için açıkta su kaynağı kalmamalıdır.
  • Fareler için özel olarak üretilen fare kapanlarını duvar kenarlarına kapı arkalarına bırakmakta farelerden kurtulmayı sağlayacaktır.
  • Eve alınacak evcil bir kedi de farelerin azalmasını sağlayacak yöntemler arasındadır. Farelerin avlanmasıyla kısa zamanda etkili olan bu yöntem farelerden kurtulmada başarılı bir yoldur.
  • Fareler için en etkili yöntem kemirgen istasyonudur. Farelerin girebileceği deliklere koyulan zehirli kapsüller sayesinde farelerden kurtulmak daha kolay olmaktadır. Her fare yediği zehri yaşadığı yerlere taşır. Bu da diğer farelerinde zehirlenerek yok olmasını sağlar. Kemirgen istasyonu yöntemi ile %100 başarı sağlanabilmektedir.
  • Fareler için alçı ve unu karıştırarak bunu karton ve ya yayık bir kaba serpin. Hemen yanına da su koyun. Alçılı undan yiyen fare suyu içince donacaktır.
  • Un ve boraks maddesini biraz su ekleyerek minik toplar haline getirip farelerin geçeceği yerlere bırakmak ve farelerin yemesini sağlamak zehir kullanmadan farelerden kurtulmayı sağlayacaktır.
  • Mentollü nane yağını bir pamuğa döküp farelerin geçeceği yerlere bırakmakta farelerin buradan uzaklaşmasını sağlayacaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.