İPUÇLARIM

Evde Neden Fare Olur?

Evde Neden Fare Olur?

Fareler genelde bahçe veya park ya da otopark gibi açık alanlarda bulunsalar da ev veya iş yeri ya da fırın ve lokanta gibi kapalı alanlarda da görülebilen kemirgenlerdir.

Neden Fare Olur?

Fareler oldukları her yerde de insanlar açısından ve çevre açısından ciddi birer tehlike demektirler. Farelerin bıraktıkları salyaları, dışkıları ve tüyleri ile bulaştırdıkları mikroplar yüzünden sağlık sorunlarına neden olurlar, ayrıca eşyaları kemirdikleri için bu eşyaları neredeyse kullanılmaz hale getirip bir yandan da ekonomik açıdan zarar teşkile ederler.

Hem maddi, hem sağlık açısından farelerden bir an önce kurtulmak ve profesyonel fare ilaçlama hizmetinden faydalanmak oldukça önemlidir.

Evlerde fare sorunu olması sıkça rastlanılan durumlar arasındadır. Bilhassa yağmur yağdığı zamanlarda yuvalarının su dolması yüzünden fareler kapalı alanlarda yeni bir yuva kurma arayışına girerler.

Bu gibi durumlarda fareler yine besin gereksinmelerini karşılamak için gıdaların fazla olduğu evlere gelebilirler.

Fareler atık su borularından ya da çatlak duvarlardan veya çatı katları ile bodrum ve aralanmış kapı ya da pencerelerden yani kısacası vücut yapılarının gereği elastik bir yapıya sahip oldukları için fareler girebildikleri hemen hemen her delikten evlere kolay bir şekilde girebilirler.

Farelerden garantili bir şekilde kurtulmak için ilaçlama şirketlerinden faydalanmak şarttır.
Evlerde fareler, salonda, banyolarda ve mutfakta görülebilir. Fareler genelde yuvalarını kuytu yerlere köşelere yapar ve gündüz zamanında bu yuvalarda saklanıp, gece zamanlarında daha aktiftirler.

Fareleri genelde gece zamanı çıkardıkları tıkırtılar veya kemirdikleri eşyalara verdikleri zararlardan dolayı fark edilebiliriz.

Farelerin varlığı fark edildiği anda farelerin üremelerine yani sayıların artmalarına kesinlikle izin verilmeden fare ilaçlaması hemen yaptırılmalıdır.

Fareler bilhassa hijyenin yeterli olmadığı yerlerde de bulunurlar. Bu yüzden ev temizliğine ve bilhassa gıdaların açıkta bırakılmamasına, bilhassa mutfakların düzenine ve temizliğine özen göstermek gerekir.

Çünkü fareler özellikle kokusunu aldıkları yiyeceklere ulaşmak için evlere kolay bir şekilde girebilirler.

Bunun dışında sürekli olarak fare sorunları yaşayan kişilerin fare ilaçlama işlemini çok ciddiye almaları ve düzenli bir şekilde fareler için evlerini ilaçlamaları, fareleri kısa bir süre sonra artık eve kesinlikle gelmelerini engelleyecektir.

Bunun dışında eğer evde var ise çatlak boruların tamir edilmesi ve eve gerekli bakımların yapılıp düzenli olarak ev kontrollerinin gerçekleştirilmesi fareleri evden uzak tutmak için ilaçlama dışında alınması gereken önlemler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. zehra dedi ki:

    benim.ev yeni ama farelerden kurtulAmiyorum her yolu denedim yok cok sevdiler bni bir turlu ayrilamiyoruz..cok.korkuyorum.kendilerinden ama elimden bi sey gelmiyor ve cok uzuluyoruhm:(

  2. özlem dedi ki:

    Yorumunuz…. Onlar senin eşyalarının içinde gidiyor sen ne kadar ev deyiştirirsen deyiştir eşyalarının koltukların kumaşın içinden çıkıyor yeni eve yeni eşya al yoksa kurtulamassın

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.