İPUÇLARIM

Evde yanmayan kağıt nasıl yapılır?

Evde yanmayan kağıt nasıl yapılır?

Mangal sonrası çay içmek büyük bir zevktir. Mangal ateşin üzerinde pişirilen çayın tadı gerçekten çok iyi olur. Ama mangal ateşin üzerine koyacağımız demlik ateşten etkilenmesi için ne yapmalıyız. Yanmayan bir kağıt sayesinde demliklerin pislenmesini önleyebilirsiniz.
Mangala çıkmadan önce evinizde ateşten etkilenmeyen kağıt hazırlayıp yanınızda götürebilirsiniz.

Yanmayan kağıt yapmak için ne yapmalı?

Kağıtların büyüklüğüne göre bir kabin içerisine su doldurun. Kabin yaklaşık 4/1 dörtte biri kadarına şap ekleyip karıştırın. Kağıtların iki tarafını da bu karışım içerisine bandırıp kurumaya bırakın. Bu şekilde hazırlanan kağıtlar ateşe karşı dayanıklılık kazanırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. merve çetin dedi ki:

  Ne olur çabuk cevap verin 🙂 şap denir türkçe anlamıyla söyleyin

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Merve hanım, şap almak isterseniz aktarlara (Baharatçı) sorabilirsiniz.
   Şap nedir sorunuza yanıt olarak bu yazıyı budum.

   ŞAPLAR: Çift tuz grubuna giren bileşiklerdir. Genel formülleri : [Me+1Me+3(SO4)2.12H2O] şeklindedir. Buradaki Me+1 = K+ , NH4+ , Rb+ , Cs+ , TI+ ; Me+3=Al+3 , Fe+3 , Ga+3 , In+3 , Cr+3 , V+3 şeklinde ifade edilebilir.

   İplik ya da kumaş boyama ve su saflaştırmada çokça kullanılan şapların yerini bugün alüminyum sülfat almıştır. Şaplar, suda kolayca çözünürler ve tatlımsı bir tada sahiptirler.
   Testosteron’un etkilerini azalttığı için, asker yemeklerine katılan madde…
   kaya tuzu…
   potasyum aluminyum sulfatın halk arasındaki ifadesi.
   Askerde yemeklere konan baharat.
   Kimyada kullanılan bir maddedir.
   Alüminyum ve potasyum sulfatından meydana gelen bir bileşiktir. halk arasında tuz yoğunluğu açısından yüksek olan maddelere ve kantaşı na da bu ad verilir.
   ayrıca özellikle orduda askerlere verilen yemeklere şap katıldığı ve böylece onlardaki cinsel dürtünün azaltıldığı kanısı yaygındır. oysa cinsel dürtüsü az olan askerlerin iyi savaşçı olamayacakları kesin olduğundan bu yönteme başvurulması gereksizdir. diğer yandan ordu ve yatılı mekteplere ilk katılanlarda alışılan ortamdan bir süre uzaklaşmak ve belirli bir disiplin altına girmek zorunluluğu psikolojik bakımdan bunalıma yol açabilmekte ve bu bunalımın bir belirtisi de cinsel dürtünün azalması olduğundan ve bu durum oldukça yaygın bir şekil aldığından, bu durum yanlış olarak “yemeğe özel olarak bu amaçla şap katıldığı” şeklinde yorumlanmaktadır.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.