Ertesi Gün Hapını Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Öncelikle ertesi gün hapının ne olduğundan bahsedelim biraz…

Ertesi gün hapları levonorgestrel hormonu (bir gestajen türü) içeren iki tabletten oluşur.Bu hap düşüğe sebep olmaz,sadece adet dönemine bağlı olarak yumurta atılmasını veya döllenmiş bir yumurta hücresinin anne rahminde yuva oluşturmasını geciktirir veya önler.

Döllenmiş yumurta hücresi anne rahminde yuvalanmışsa yani eğer hamileyseniz, ertesi gün hapı etkisini kaybeder ve herhangi bir düşük olmasına sebep olmaz.

Ertesi gün hapları,korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileleği önleyici özelliği olarak eczanelerde bulabileceğiniz bir ilaçtır.Bu ilaçlar adından anlaşılacağı gibi ilişkinin sonrasında kullanılırlar.

İlk hap,ilişkiden sonraki 72 saat içinde,ikinci hap da ilk haptan 12 saat sonra alınmalıdır.

Bir uyarı;ilk ertesi gün hapını -72 saat içinde- almayı ne kadar geciktirirseniz,etkisi de o kadar azalacaktır.O yüzden bu hapa ilişkiden sonra mümkün olan en kısa sürede başlamanızı tavsiye ederiz.

Gelelim bu hapın emzirme döneminde kullanımına…

Yapılan araştırma ve deneyler gösteriyor ki Ertesi Gün Hapı aldıktan sonra,bu hap kanla karışıp süte geçtiği için,eğer bebeğinizi emziriyorsanız,bebeğinizi emzirdikten sonra hapı kullanmalısınız.Ertesi gün hapı kullanımının üzerinden en az 6 saat geçtikten sonra bebeğinizi tekrar emzirmeye başlayabilirsiniz.

Aksi halde,ilaç kanınıza karışıp sütünüzü de etkileyeceği için,6 saatten daha önce bebeğinizi emzirdiğinizde bebeğin ilaçtan etkilenip,hastalanma ya da zehirlenme gibi ihtimalleri olabilir.Bu sebepler hapın kullanım kılavuzunu dikkatlice okumalısınız.

One Response

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.