Doğum Kaçıncı Haftada Gerçekleşir

Doğum Kaçıncı Haftada Gerçekleşir

Hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu belirleyebilmek için her zaman adet dönemin sonundaki ilk günü taban olarak alınıp hesaplanır. Yani bebeğinizin kaç günlük olduğu ya da sizin kaç aylık hamile olduğunuz bu yöntem ile hesaplanır. Son adet görme zamanın ilk günü temel alınarak yapılan bu hesaplama doğrultusunda normal bir gebelik 40 hafta yani 281 gün başka bir deyiş ile 9 ay 10 gün sürmesi gerektiğini hesaplanır.

Fakat elbette her gebelik 9 ay 10 gün boyunca devam etmez. Bazı gebelik durumlarında bir kaç hafta gecikme ya da birkaç ay erken doğum görülebilmektedir. Buna göre bazı gebeliklerde bazı durumlarda 41. ya da 42. hafta boyunca gebelik süresi devam edebilirken, bazı gebeliklerde 37 ile 39 hafta kadar sürebilir. Doğum suresinin geçmesi durumunda genelde halk arasında da günü geçmiş adı verilir.

Ancak bazı gebelik durumlarında doğum 37. hafta itibariyle gerçekleşebilir. Bu şekilde yani 37. hafta itibari ile gerçekleşen doğum normal bir doğumdur. Yani anlayacağınız üzere gebelik süresinin mutlaka 40 hafta boyunca yaşanması zorunlu değildir. Buna rağmen 37. haftaya basmadan yani daha öncesinde gerçekleşen doğumlar erken doğumlardır ve bu doğumlar anne açısından riskli olduğu kadar bebek açısından da risklidir.

Sezaryen İle Doğum Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Olur?

Yaşanan hamilelik durumu planlanmış olan bir sezaryen ameliyatını gerektiriyor ise sezaryen ile doğum yaklaşık olarak otuz dokuzuncu hafta da gerçekleştirilebilir. Aşağıda sezaryen ile doğuma neden olabilecek bazı durumlar belirtilmiştir.

Sezaryen Doğum Nedenleri
• Gebe olan kadının daha öncesinde sezaryen ameliyatı ile bir doğum gerçekleştirmiş olması.
• Gebenin daha önceden rahim ameliyatı geçirmiş olma durumu.
• Anne karnındaki bebeğin ters pozisyonda duruyor olması.
• Anne karnındaki bebeğin eşinin başka bir deyişle plasentanın doğum kanalına tıkanmış olma durumu.

Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı hamileliğin yaklaşık olarak otuz dokuzuncu haftası itibariyle sezaryen ameliyatı gerçekleşebilir.

Yukarıdaki saymış olduğumuz nedenlerin dışında da bazı durumlarda acil olarak sezaryen ameliyatı yapılabilir. Bu nedenlerin en başında gebenin çok fazla bir şekilde kanaması olma durumu vardır. Eğer böyle bir durum söz konusu ise gebelik haftasına kesinlikle bakılmaksızın gebe acilen sezaryen ameliyatına alınır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder