Emzirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Emzirirken Nelere Dikkat Etmeli?

Emzirirken bazen ilk bebeğiniz olduğu için bazen de bebeğinizin biraz daha çok yakınlığa ihtiyacı olduğu için bebekler emzirilmeyi zor hale getirebilirler.

Bu yüzden ister ilk bebeğiniz olsun isterse de ikinci ya da üçüncü bebeğiniz olsun eğer bebeğiniz emzirirken size zorluk yaratıyor ise aşağıdaki ipuçları işinize yarayacaktır.

Emzirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer emzirme olayı çok zorlu geçiyor ise o zaman bilhassa ilk dönemlerde olabildiğince çok bebeğiniz ile baş başa kalın ve onunla ten teması kurun. Ten teması ne kadar çok olursa o kadar emzirme kolaylaşacaktır.

Emzirmeye bir anda başlamayın. Onun yerine ilk önce gevşeyin. Rahat edebileceğiniz bir yer seçmeye çalışın. Bol miktarlarda su için ve beslenmenize çok dikkat edin.

Eğer bebeğiniz emzirilmek istediğini size belli ettiyse o zaman bebeğiniz ile baş başa kalmanız gerekir. Odada ya da o anda odanıza girebilecek kişilere gerekirse gitmelerini söylemekten çekinmeyin. Çünkü bu hem sizin hem de bebeğinizin mahremiyeti açısından çok önemlidir.

Eğer el ile kollarınızı bebeğinizi daha rahat bir pozisyona getirmek için kullanmanız gerekiyor ise o zaman bebeğinizi yatakta emzirmemeye özen gösterin. Çünkü yatakta bebeğinize tamamen hâkim olmanız çok zor olabilir. Bu yüzden en sağlıklısı bebeğinizi sandalyede emzirmektir.

Bebeğinizi emzirirken mutlaka bir yastıktan destek alın. Pozisyonunuzu bebeğiniz ile aynı olarak ayarlayın. Eğer bebeğinizi tam olarak kavrayamıyorsanız o zaman mutlaka çapraz kucak tutuşunu deneyin. Çapraz tutuş; emzirmiş olduğunuz tarafta olan eliniz ile göğsünüzü ve diğer tarafta olan eliniz ile bebeğinizin hem omuzlarını hem de boynunu dikkatli bir şekilde destekleyin.

Bazen bebekler göğse kenetlenip ten teması ile birlikte uykuya dalabilirler. Böyle bir durumda onu hemen kollarınızdan ayırmayın. Bunun yerine bırakın bebeğiniz sizi hissetsin ve huzurlu bir şekilde bir süre de olsa uyusun. Eğer kısa bir süre içinde hemen uyanıyorsa bebeğiniz kaldığı yerden süt içmeye devam edecektir.

Eğer bebeğiniz tüm bu önlemlere rağmen emzirilmeyi kabul etmiyor ise o zaman yardım alma zamanı gelmiş demektir. Normal emzirme yerine göğüs pompası ile ya da eliniz ile sütünüzü sağıp daha sonra biberon ile içirebilirsiniz.

Eğer isterseniz kolostrumu kap ya da temiz bir kaşık yardımı ile bebeğinize içirebilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız şarttır.

Eğer bebeğinizi emzirmek için daha detaylı bilgi isterseniz doğru emzirmek için neler yapmalısınız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer bu ilk bebeğiniz ise o zaman hastaneden emzirme konusunda size destek olup ilk adımlarda yol gösterecek bir emzirme uzmanı talep edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder