Dövme Sildirme, Dövme Nasıl Yok Edilir?

Dövme, kimilerine göre tutku, kimilerine göre bir bağımlılık, kimilerine göre ise estetik görünüm sebebiyle yaptırılan, deri altına iğne ile boya pigmentlerinin işlenmesi işlemidir. Bu işlemin kalıcı olması sebebi ile bir süre sonra kişi sıkılarak sildirmek ya da şeklin değiştirilmesini ister. Son yıllarda lazer uygulamasından dolayı dövme sildirme işlemi daha da kolaylaşmış olmasına rağmen, yine de dövme yok etmek oldukça acılı ve kolay olmayan bir işlem sürecidir.

Dövme Nasıl Yok Edilir?

Dövmenizi yok etmek istiyorsanız birkaç seçeneğiniz var. Öncelikle bu işlemin cerrahi ve sağlığınızı etkileyecek bir işlem olduğunun bilinciyle bir uzman tarafından bu işlemi yaptırmalısınız. Sonrasında ise dövmenin şekline göre törpüleme, dövmeyi kesme ya da lazer gibi işlemlerden uygun olanı seçersiniz. Eğer dövmeniz bir harf ya da bir sembol kadar küçükse, kesme işlemi yaygın olarak uygulanır. Dövmenin olduğu deriyi kesip, vücudunuzun başka bir bölgesinden alınan deri o bölgeye yama yapılır. Bu yamalama işlemi vücutta renk değişikliğine sebep olacağı için büyük boyuttaki dövmelerin silinmesinde

kullanılmamaktadır. Zımparalama ile dövmeyi yok etmek istiyorsanız, bu işlem ancak daha yüzeysel bölgelerdeki dövmeler için kullanılır. Oldukça kanamalı ve steril işlem gerektiren zımparalama yönteminde, dövme sahibinin güneşe çıkmaması ve bölgenin mikrop kapmaması işlem sırasında çok büyük önem taşımaktadır. Ayrıca çok renkli ve büyük olmayan dövmelerde, dövme çıkarma kremleri de kullanılabilir. Bu kremler deri altına işleyip boyaları parçalayarak dövmeyi yok eder ancak çok da etkili bir yöntem olduğu söylenemez.

Son teknoloji ile lazer ışığı aracılığıyla dövme yok etme işlemi, bütün işlemlere göre daha çok tercih edilen, daha acısız ve etkili yöntem olarak kullanılır. Bu yöntem ile de, seanslar sonrası yine deride kızarıklık oluşmakta ve o bölgenin güneş ışığından korunması gerekmektedir.

Lazerle Dövme Nasıl Silinir ?

Dövme silme için kullanılan lazer ışını derinin epidermis tabakasını geçerek, dermis ve derialtı dokudaki dövme rengini veren bileşikler tarafından emilir ve bu maddelerin parçalanıp bağışıklık sistemi tarafından ortadan kaldırılması sağlanır. Q-switched Nd:YAG lazer Q-switched Nd:YAG lazer değişik renkler ve dalga boylarındaki lazer ışınlarıyla dövme silmede en geniş renk spektrumununda etkili olan teknolojilerdendir. Dövmenin rengi koyu ise daha kolay silinebilirken, açık renklerde silinmesi daha da zorlaşır. Çoğu zaman dövmeler birden fazla renkte olurlar. Dövmelerdeki değişik renkleri deri altına demir, karbon, civa, kadmiyum, kobalt, krom ve titanyum bileşikleri verilerek oluşturulur. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği için her tür dövme lazeriyle en kolay sonuç alınan dövmelerdir. Koyu renkler de siyah renk gibi lazer tedavisine cevap verdiğinden kolay sonuç alınırken, sarı, yeşil v.b. renkler daha spesifik ışık dalga boyu emebildiğinden daha zor ve daha uzun sürede tedavi edilebilirler. Silinecek dövmenin bulunduğu bölge, yüz gibi kanlanması iyi ve derisi ince olan bir bölgeyse tedaviden sonra iyileşme daha hızlı olur. Bu da daha yüksek enerji verilerek çalışmaya imkan tanırken, daha kolay ve daha kısa sürede sonuç alınabilir. Ancak gövde, kol ve bacaklar gibi kalın derili alanlarda daha uzun ve daha çok seans uygulayarak sonuç alınabilir. Dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken, lokal anestezi yapılması faydalı olabilir. Uygulama yapılan bölgede hafif bir şişme ve kızarıklık olabilir. Bir hafta içinde şişlik ve üzerinde kabuklanma ortadan kalkar. Uygulama yaklaşık 4-8 seans yapılabilir. Her seans arası 4-6 hafta olmalıdır. Daha erken yapılan seanslar fayda sağlamaz. Uygulama sonrası değişik epitelizan kremler kullanılmalıdır.

Lazerle Dövme Silme İşleminde Kullanılan Cihazlar

Dövme silme işleminde dövmeyi oluşturan pigmentlerin renklerine göre farklı tipte lazer cihazları kullanılabilir. Sarı ve yeşil renkler, lazerle dövme silme işlemine en dirençli olanlardır. Siyah renkler ise en kolay silinenlerdir. Kırmızı ve mavide siyahdan sonra nisbeten daha kolay silinebilmektedir. Dövme silme amaçlı üretilen sedece üç tip lazer cihazı Q-Switched (Q-anahtarlı) adı verilen bir teknolojiye sahiptir. Bu teknikle kısa ve yüksek enerji içeren ışın atımlar yapılır.

  • §Q-switched Ruby,
  • §Q-switched Alexandrite,
  • §Q-switched Nd:YAG, bu sınıf lazerlerde en yeni sistemdir ve özellikle kırmızı, mavi ve siyah renk içeren dövmelerin silinmesinde kullanılır.

Dövme Çıkarma Kremleri

Dövmeli bölgeye sürülen krem deri tarafından emilerek içeride ki pigmentlerle reaksiyona geçer ve pigmentler bu reaksiyon sonucu parçalanır. Bu parçalanma sonucunda pigmentler vücuttan zamanla atılır. Bu tarz kremler genel de set olarak satılır ve her biri farklı özelliklere sahiptir.

14 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.