Elmas Parlatma Aşamaları – Elmas Nasıl İşlenir

Elmas Parlatma Aşamaları – Elmas Nasıl İşlenir

İşlenmemiş elmas mat görünümlü bir mineraldir ve bu minerale ışıltılı bir parlaklık ve değerli bir taş olma özelliği kazandıran elmas kesimi oldukça özel bir uzmanlık gerektirmekte olan bir daldır. Elmas kesimi ve ışıltılı bir değerli taş görünümünün sağlanması oldukça uzun zaman gerektiren ve de büyük bir maharet ister.

Elmasın İşlenmesi

Mat görünümlü bir mineral olan elmasın öncelikle nasıl bölüneceği belirlenir ve bu taşın üzerine işaretleme yapılır. Tıpkı bir ağaç gövdesini andıran damarlı bir yapıya sahip olan elmas kristali damarları doğrultusunda dilimleme işlemine tabi tutulur. Ayrıca damarlarına dik olarak da biçilme işleminden de geçirilebilmektedir. Çok sert bir yapıya sahip olan elması başka herhangi bir mineral çizemez. Bu özelliği nedeniyle dilme ve kesme yerlerinin işaretlenmesinde başka bir elmas parçası kullanılır. Sonraki adımda ise işaretlenmiş olan yere çelik bir kama dayanır ve bu kamanın üzerine bir tokmakla vurularak elmasın ikiye bölünmesi sağlanır.

Bu işlemin ardından elmas mineralinin damarlarına doğrultuda kesme işlemine tabi tutulur ve elmasa şekil verilmeye başlanır. Şekillendirme aşamasında forfor tuncu adı verilen çok sert bir alaşımdan üretilmiş olan ve kağıt inceliğine sahip bir çark kullanılmaktadır. Bu çarkın elması kesme işlemini gerçekleştirebilmesi için kenarlarına elmas tozu karışımlı zeytinyağı sürülür. Elmas şekillendirmede kullanılan bu özel çark dakikada 5.000 devir yapıyor olmasına karşın elmasın içinde oldukça yavaş ilerleyebilmektedir. Bu nedenle sadece bir karatlık olan elmasın kesim aşaması 4 ila 8 saat arasında bir zaman almaktadır.

Elmasa armut, pırlanta, markiz gibi yuvarlak görünümlü bir şekil kazandırılacaksa kesilme işlemi sonrasında tıraşlanma işlemine tabi tutulması gerekir. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için bir torna tezgâhının aynasına bağlanmış olan elmas dönerken başka bir elmasa sürtünür. Façeta ve ya Faseta olarak adlandırılan ve ışığı renklerine ayrıştırarak elmasa gerçek ışıltısını kazandıran minik düz yüzeylerin tıraşlanma işlemi elmas kesim işleminin son aşamasında gerçekleştirilir.

Elmas Nasıl Parlatılır?

Elmas nasıl parlatılır konusunu merak edenler şunu bilmelidir ki oldukça zahmetli bir kesme ve biçimlendirme işleminin ardından elmas parlatma aşamasına gelir. Elması parlatma işlemi çok büyük bir hızla dönmekte olan ve elmas tozuyla kaplanmış olan demir çarklarla gerçekleştirilir. Elmasın hızla dönen bu çarka sürtünmesi neticesinde oluşan fasetalar sonunda parlatılır ve ışıltılı bir görünüm kazandırılır.

İşlenme sürecine tabi tutulan bir elmas, kesme, tıraşlama ve parlatma aşamaları sonrasında sahip olduğu mevcut ağırlığın %50’sini kaybetmektedir. Elmas yataklarından çıkarılan ham elmas maddesinin yalnızca %20’si mücevher yapımı için ideal özelliğe sahip bulunmaktadır. Geriye kalan ham elmas sanayide kullanılır.

Evde Elmas Nasıl Parlatılır?

Bir kabın içine yumuşak sıvı deterjan konulur ve köpürtülür. Köpürtülen ılık suya elmas daldırılır. Yumuşak bir diş fırçası ile elmas hafifçe fırçalanarak temizlenir ve bir süzgecin üzerinde ılık su ile durulanır. Yumuşak ve tüysüz olan bir bez veya kâğıt havlu yardımı ile kurulanır.

Mücevher Temizleme Sıvısı İle Elmas Parlatma

Satış noktalarından temin edilen mücevher temizlik sıvısı üzerinde belirtilen talimatlar doğrultusunda kullanılarak mücevherler eski canlılığına ve parlaklığına kavuşturulabilir.

Ev Temizliğinde Kullanılan Amonyak İle Pırlanta Parlatma

Bir kabın içerisine yarı yarıya soğuk su ve amonyak konur ve bu amonyaklı suya elmas bırakılarak 30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra elmas durulanır ve kâğıt havlu ya da benzeri tüy bırakmayan bir malzeme ile kurulanır. Böylece pırlantanın ışıl ışıl parıldaması sağlanmış olur.

Elmas takı temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler.

Kadınlar için vazgeçilmez aksesuarlardan biri de takılardır. Yüzükler, kolyeler, küpeler, bileklikler kadınların adeta birer parçasıdır. Bu takıların birçok çeşidi bulunmaktadır. Gümüş, altın, pırlanta ve her kadının sahip olmak istediği elmaslar.

Dünyanın en büyük ve önemli elması olan kaşıkçı elmasına her kadın sahip olmak ister. Peki bu elmas sizde olsaydı onu nasıl parlatır ve temizlersiniz?

Kaşıkçı elması olmasa da sizlerin de sahip olduğu elmas takılarınızı parlatmanın püf noktalarından söz edeceğim.

Elmas takı temizliğinde bunlara dikkat edin;

  • Öncelikle bilmeniz gereken iş yaparken özellikle sert işler  yaparken takılarınızı çıkarınız.
  • Her ne kadar elmas en sert maddelerden biri olsa da ani bir hareketinizle zarar görebilir.
  • Elmaslarınızı kesinlikle deterjanlar uzak tutunuz özellikle çamaşır suyundan. Deterjanlar elmasınızın rengini değiştirir ve zarar verir. Ayrıca havuza, denize ya da duşa girerken elmaslarınızı çıkartınız.
  • Takılarınızı ve elmasları parlatmanın en iyi yolu amonyak ve su karışımıdır. Nazikçe bu karışımla sildiğiniz elmaslar parlayacaktır. Ayrıca piyasada satılan mücevher temizleyici ürünlerle de elmaslarınızı temizleyebilirsiniz. Temizlediğiniz elmasa ya da takıya direkt olarak dokunmayınız kenarlarından tutunuz. Çünkü temiz olan elmas parmaklarınız nedeniyle lekelenebilir ve iz bırakabilirsiniz.
  • Elmas taşlı takılarınızı hatta bütün takılarınızı deodarant ya da parfüm kullandıktan sonra takınız. Çünkü deodorant ve parfümdeki kimyasallar takılarınızın yapısını bozabilir. Bu tarz önlemlerde bulunursanız takılarınız uzun ömürlü olur ve çok sık temizliğe ihtiyaç duymazlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder