İPUÇLARIM

Sağlığınız İçin Pratik Bilgiler Nelerdir?

Sağlığınız İçin Pratik Bilgiler Nelerdir?

Dışarıda güler oynarız, kimseye derdimizi söylemez ya da söyleyemeyiz. İnsanlara hep sağlıklı ve mutlu görünmek isteriz. Ama işler her zaman öyle gitmez. Bu yüzyılda hepimizin en az birkaç tane günlük acısını çektiğimiz ya da dertleri ile boğuştuğumuz bir rahatsızlığı vardır. Bazen rahatsızlıklarımız olmasa dahi gün içinde meydana gelen tatsız tuzsuz sürprizler yüzünden canımız sıkılabilir. Ufak tefek kazalar güne mutlulukla başlamamıza rağmen acı veya üzüntü içinde son bulmasına neden olabilir. İşte bu neden ile evde veya günlük yaşamımızda düzenli olarak uygulayabileceğimiz veya ihtiyaç durumunda yardımımıza koşabilecek çareleri sizlere sağlığınız için pratik bilgiler nelerdir makalesinde sunmak istiyoruz.

Hastalıklara Karşı Nasıl Önlem Almalıyız?

Bu kısımda hale hazırda bizlerde var olan hastalıkları nasıl kendimiz tedavi etmede yardımcı oluruz bunları göreceğiz. Evde sürekli uygulayıp takip edeceğimiz bu yöntemler sayesinde bir çok hastalığı yendiğimiz gibi bir çok acıyı ve yorgunluğu da gidermeniz yollarını bulacağız.

Hemoroit (Basur) Tedavisi Nasıl Olur?

Bu çağın hastalıkların birisi olan hemoroit sorunu ile doktorlara yardımcı olmak açısında, bizde evde savaşabiliriz. Gelin hep beraber sağlığınız için pratik bilgiler nelerdir makalesinin ilk konusunu bu çağın hastalığı olan hemoroit tedavisi ile hep beraber inceleyelim.

 • Bu hastalık ile savaşmak için öncelikle, yüzyıllardır bilinen patlıcan sebzesine ihtiyaç duymaktayız. Alacağımız 10- 15 adet patlıcanı yeşil sağ bölgelerinden ayırıp iyice yıkayacağız.
 • Daha sonra temiz ve büyük bir tencerede 15 bardak su ile kaynatacağız.
 • Tenceremizdeki su iyice kaynamaya başladığında, tencerenin ağızını kapatıp ateşim altını iyice kısacak ve tenceremizi kısık ateşte kaynamaya bırakacağız.
 • 45 dakika kadar daha kısık ateşte kaynadıktan sonra ocağın altını kapatabiliriz.
 • 45 dakika kaynatmış olduğumuz tenceremizin kapağını hiç açmamak kaydı ile bir müddet dinlendirmeye bırakacağız.
 • Şimdi iyice dinlenen ve soğuyan tenceremizin içindeki sapları çöpe atabiliriz.
 • Tencerenizin içindeki sarı rengi almış olan suyu sakın atmayın, hemen bu suyu buzdolabında cam ve ağızı kapalı bir kavanozun veya şişenin içine koyun.
 • Bundan sonra her sabah ve akşam bu sudan aç karnına büyük bir bardak için. Bu dönem 7 gün kadar sürecektir.
 • 7 günlük süre zarfında acı biber, sirke, domates, bulgur, turşu ve çilek sakın tüketmeyin. Bu sürenin sonunda yukarıda sayılan yiyecekleri tekrar yemeye başlayabilirsiniz.
 • Soğuk alabileceğiniz mekânlarda oturmayın. Yere ya da taşa oturmayın. Soğuktan olabildiğince kaçının.
 • Hasta olan bölgenizin hijyenine özen gösterin. Bunun için hemen hemen herkes tarafından bilinen bir yöntem olan ardıç yağını kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ardıç yağını temiz bir pamuğa sürüp, rahatsız olan bölgeyi silmenizdir.

Hastaliklara Karsi Nasil onlem Almaliyiz

Boyun Kireçlenmesine Tedbir Alalım mı?

Boyun kireçlenmesi de bu dönemlerde sık görülen rahatsızlıklar arasında. Fakat bunun için evde kolayca uygulayabileceğimiz birkaç kısa teknik sayesinde savaşmamız mümkün.

 • Her sabah yataktan kalkar kalkmaz boynunuzu yani ensenize güçlü bir şekilde en az bir dakika boyunca masaj yapın.
 • Boynunuza gereksiz ve şiddetli hareketler yaptırmayın.
 • Boynunuzu çevirmeye veya hareket ettirmeye ihtiyaç duyduğunuzda, ani ve hızlı hareketler yerine sakin bir şekilde sağa ve sola yarım daire hareketleri ile boynunuzu rahatlatın.

Ev Kazalarında Kanamayı Durduralım

Biz hanımlar mutfakta bazen beylerden daha sakar olabiliyoruz. Bazen dalgınlık ile parmağımızı ya da elimizi kesebiliyoruz. Fakat bu gibi durumlara sadece peçeteyi sararak müdahale ediyor, aslında kendimize gereken önemi göstermiyoruz. Evet, hanımlar gelin isterseniz sağlığınız için pratik bilgiler nelerdir makalesinde bizlerin başına sürekli gelen bu durumda ne yapmamız gerektiğini hep birlikte anlayalım.

 • Bu durumda yapmanız gereken ilk hareket, kesilen elinizi kalp hizasının yukarısına doğru kaldırmaktır.
 • Eğer kan durmuyorsa sakinleşmelisiniz. Etrafta kolayda bir yerde sirke var ise hemen kesilen bölgenin üzerine birkaç damla sirke damlatın.
 • Eğer evde o anda sirke yoksa tütün veya kesilmiş patateste aynı işi görecektir.
 • Son olarak eğer kana hala durmadıysa hemen bir doktora başvurmanızda fayda var.

Mideniz mi Yanıyor?

Mide yanmasından şikâyetçisiniz o halde, bazı sebzeleri hayatınızda daha sık kullanmalı hatta onları nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Çünkü bu bilgilere sahip olmadan mide yanmasının önüne geçemezsiniz.

 • Yemek öğünlerinizde, baklagillere, karnı bahar, lahana, ıspanak ve kepekli besinlere olabildiğince yer vermeye çalışın.
 • Gün içinde olabildiğince çok su tüketmeye çalışın.
 • Yemeklerinizde saf zeytinyağı kullanmaya özen gösterin.
 • Aşırı yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durun.
 • Asit içeren meyve sularından, çikolata ve kafeinli gıdalardan kaçınmaya çalışın.
 • Bunlara rağmen hala midenizde yanma devam ediyorsa, her gece uyumadan önce, 1 çorba kaşığı kadar akdiken çiçeği, lavanta, nane, portakal çiçeği karışımına 1 fincan kaynar su ekleyip 5 dakika kadar beklettikten sonra süzüp için. Bu karışım midenizi hemen rahatlatacaktır.

Baş Ağrısı İçin Ne Yapmalı?

İster çocukların sesi, ister beyin yüksek sesli maç keyfi olsun, ya da haberleri hiç tükenmeyen yan komşunun günlük ziyaretleri, gün içinde başımız muhakkak ağrır biz ev hanımlarının. Eğer sizde günlük baş ağrıları ile mücadele eden bir hanımsanız o zaman evinizde muhakkak oğulotu karabaş otu, söğüt yaprağı bal gibi otları ve besinleri bulundurun. Söğüt yaprağını iyice kaynatın ve bal ile karıştırıp için. Bu karışım sadece baş ağrınızı değil, üzerinizdeki stresi dahi alıp götürecektir. Eğer evde söğüt yaprağı yoksa o zaman oğul otu, karabaş otunu kaynatıp bal ile karıştırarak için bu karışımda baş ağrınızı alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.