Depresyondan Kurtulma Yolları

Depresyondan Kurtulma Yolları

İnsanlar zor zamanlarında kendini değersiz, yalnız ve sevgisiz hisseder. Gün geçtikçe hayattan zevk almamaya başlar, asosyal bir yapıya bürünür. Sürekli ağlar ve uzun saatler uyur. Hayata umutla bakmayı bırakır ve sürekli kendine kızar. Kendini suçlar, sevilmeye layık görmez, kendine acı veren anıları düşünür. Siz de böyle bir durum içine girdiğinizi farkediyorsanız depresyondan kurtulma yolları maddeleri bir bir hayatınıza geçirmeli, kendinizi toparlamalısınız.

Geçmişe takılı kalma, şimdiye odaklan

Birçoğumuzun sorunu sürekli geçmişi ya da geleceği düşünmek, şu anı yaşayamamaktır. Geçmişteki olaylar, bizim omzumuza yüklenen gereksiz ağırlıklardır. Geleceğe emin adımlarla ve hızlı gitmek istesek de geçmiş bizi yavaşlatır. Şimdide kalma ve hedeflerimize sağlıklı şekilde ulaşmak için, geçmişimizin yüklerinden kurtulmalıyız. Olmuş bir olay için kendinize kızmayı bırakın. Suçluluk duygusu yerine pişmanlığı koyun, pişmanlık duygusunu tecrübeye dönüştürün.

Şimdide kalmak için geleceğin kaygılarından, korkularından uzaklaşmak gerekir. Zaten her şey olacağına varıyor ve evdeki hesap çarşıya uymuyor. Şimdide kalmanın en güzel yolu gülmektir. Sizi güldürecek videolar izleyin, size iyi gelen arkadaşlarınızla zaman geçirin. Gülümsemek bulaşıdır, iki dakika gülen birine baktığınızda siz de gülmeye başlarsınız. Ayrıca yapılan araştırmalar gösteriyor ki, insan güldüğünde kasları kasıldığı için beyin rahatlıyor ve serotonin salgılanmaya başlıyor.

Sevdiğiniz yemekleri yapın, yiyin

Depresyondan kurtulma yolları diğer maddesi, sevdiğiniz yemekleri yaparak zamanınızı eğlenceli hale getirmektir. Yemek yapmak, kafanızı dağıtacak ve bir şeyler üretmenin keyfine varacaksınız. Stresli zamanlarda çok yemek yiyenlerdenseniz sonrasında kilo problemiyle uğraşabilirsiniz bu yüzden yaptığınız yemeği başkasına tattırmanızı öneririz. Çevrenizde yardımlaşma etkinlikleri için pasta börek hazırlayarak da hem stresinizi atarsınız hem de başkalarına yardımınız dokunmuş olur.

Hobilerinize zaman ayırın

Uzun zamandır gitmek istediğiniz yabancıl dil kursuna, halk dansları ekibine, resim kursuna gitme zamanı geldi. Depresyona girdiğinizi farkettiğinizde hemen günlük akışı değiştirmeli, hayatınıza sevdiğiniz şeylerden eklemelisiniz. İnsan hobisini gerçekleştirirken şu anda kalır ve dertleri düşünmez. Size iyi gelenleri bir kağıda yazın ve sırayla yapmaya başlayın. Yürüyüşe gitmek, dans etmek, resim yapmak, beste hazırlamak, şiir yazmak, yüzmek, futbol oynamak ve birçok aktiviteyi hayatınıza alarak depresyonu def edebilirsiniz.

Size iyi gelen müzikleri dinleyin

Müziğin ruhu besleyen bir tarafı var ancak sizin enerjinizi yükselten melodileri seçmeniz çok önemli. Eğer bir aşk acısı söz konusuysa, terkedildiyseniz, aldatıldıysanız, bu olayları hatırlatacak şarkıları bir süreliğinize hayatınızdan çıkarmalısınız. Size enerji veren, sözlerinde mutluluk ve umut aşılayan parçaları tercih etmelisiniz. Müzik dinlerken yüksek sesle eşil etmek de rahatlatıcıdır.

Spor yap, sağlıklı ol

Sporun bedene faydası saymakla bitmez, aynı şekilde ruh sağlığı için de büyük etkileri görülür. Spor yaparken endorfin, serotonin gibi hormonlar salgılandığı için kendinizi mutlu hissedersiniz. Fazla kilolarınız varsa ve stresli bir dönem yaşıyorsanız spora başlamak için hiç zaman kaybetmeyin. Düşüncelerinizin arınması, vücudunuzun toksinleri atması olaylara daha objektif bakmanızı sağlayacaktır. Spor yapmasanız dahi günde 1 saat tempolu şekilde yürümelisiniz.

Birkaç günlük tatil kaçamağı yapın

Kafanızda deli sorular var ve yoğun iş temposu arasında sıkışıp kaldığınızı düşünüyorsanız birkaç gün izin alın ve size en iyi gelecek bir yerde tatil yapın. Bu tatil size özel olmalı, hayattaki problemlere bir süreliğine ara verin. Yeni yerler keşfedin, bol bol fotoğraf çekin, masaj yaptırın. Denize girin ve güneşin keyfini çıkarın. Tatile dertleri ertelemek olarak değil, dertleri tamamen hayattan yok etmek amacıyla gitmelisiniz. İnsan nereye giderse gitsin beynindekileri götürür, tatilden döndüğünüzde zihniniz tamamen sıfırlanmış olmalı.

Başkasından beklediklerinizi kendiniz gerçekleştirin

Depresyondan kurtulmanın yolları, kendini sevmekten geçer. Başkasının sizi sevmesini istiyorsanız ilk önce kendinizle barışık olmayı becermelisiniz. Aynaya bakın ve sahip olduklarınıza tek tek şükredin. Gözleriniz, burnunuz, yüzünüz, çeneniz, kirpikleriniz, vücudunuz,… Mutlaka birçok güzelliği taşıyorsunuz ve bunun farkında değilsiniz. Her gün aynaya bakmayı ve kendinize övgüler yağdırmayı unutmayın. Gözlerinizin içine bakın ve iyisiyle kötüsüyle kendinizi çok sevdiğinizi söyleyin. Başkalarına gereksiz fedakârlık yapmayın sadece sizi tüketmeyen paylaşımlarda bulunun.

Kendinize güzel bir yemek masası hazırladınız mı? Sadece kendiniz için çok güzel bir masa hazırlayın. Sevdiğiniz kokulu mumlardan alın, masaya objeler koyun, en sevdiğiniz yemekleri yapın. Bugün sizin gününüz ve her şey kendiniz için. Müzik eşliğinde en sevdiğiniz tatlıyı yiyin.

Stresli dönemlerde dua edin

Stresli dönemlerde ibadet etmek sizi rahatlatacaktır. Hangi inanca sahipseniz ona uygun şekilde ibadet ve dua etmeniz içsel huzurunuz için çok önemlidir. İçinizde biriken olumsuz enerjiyi size en yakın olanla paylaşmanın huzuruyla dolarsınız. Daha önceki dönemlerde zor olayları nasıl atlattığınızı düşünün. Her duygu gelir ve geçer, hiçbiri kalıcı değildir. Olaylar içindeki deneyimi ve mesajı aldıktan sonra bizi aşağı çeken bu durumdan hemen sıyrılmalıyız. Her kışın ardından yaz gelir.

Doğaya karışın, hayvanları sevin

Doğanın iyileştirici ve dönüştürücü etkisi büyüktür. Çimlerin üstünde uzanmak, ağaçlara sarılmak, ormanda yürüyüş yapmak zihninizi temizlemenize yardım eder. Hayvanların kötü enerjileri alma özelliğini unutmamalısınız, kucağınıza bir kedi alın ve okşayın. Belirli süre sonra hafiflediğinizi, tüm olumsuzluklardan kurtulduğunuzu görürsünüz. Doğa tıpkı insanlar gibidir, size benzeyen sizi daha çok anlayandır.

Meditasyon, yoga yap

Kendinizle baş başa kaldığınız ve sadece o ana odaklandığınız meditasyon ve yoga, insanın zihnini boşaltırken yeni umutların ekilmesinde de yardımcı olur. Eğer kendinize kızgınsanız pişmanlıklar yaşıyorsanız, her gün 5 dakikanızı ayırıp meditasyon yapabilirsiniz. Uykuya dalmadan önce yatağınızdayken derin derin diyafram nefesi alıp verin. Nefesinize odaklanın, aklınıza düşünceler gelecektir, onlara odaklanmadığınızda geçip giderler. Bir odaya doğru yürüdüğünüzü düşünün, kapıyı açtığınızda çocuk haliniz sizi orda bekliyor. Uzun zamandır varlığınızı unuttuğunuz çocukluğunuz şimdi karşınızda sizi dinliyor. Ondan özür dileyin, geçmişte yaptığınız hataları affedin, size öğrettikleri için teşekkür edin. Son olarak onu sevdiğinizi söyleyin ve sımsıkı çocukluğunuza sarılın. Sarıldıkça birbirinizi şifalandırıyorsunuz ve yepyeni bir sen yaratıyorsunuz. Bu meditasyonu aklınıza her geldikçe yapın, bir süre sonra rahatladığınızı, ağırlıklarınızın hafiflediğini deneyimleyeceksiniz.

Yoğa ruhun terbiye edilmesidir ve birçok zorlu hareketten oluşur. Yogaya başladığınızda yeni bir hareketi yapmak için günlerinizi harcayabilirsiniz. Meditasyonla birlikte yogayı da hayatınıza dâhil edin, değişimin merdivenlerinde yürüyün.

Bir hedefinize odaklanın ve onun gerçekleştirmek için adımlar atın

İleride yapacaklarım listeniz çok kabarık biliyoruz ama hiçbirini gerçekleştirmek için adım atmıyorsunuz. Stresli dönemlerde hayatın rutinini bozmak için harekete geçmek gerekiyor. Örneğin uzun zamandır bir kitap yazmanın hayalini kuruyorsanız, bugün kitabınızın ilk sayfasını yazmaya başlayın. Hedefinizin gerçekleşmesi için bir süre koyun ama bu süre sizi zorlamak için teşvik etmek için olmalı. Her gün 10 ar sayfa yazacağım ve 2 ay sonra kitabımı bitirmiş olacağım gibi motivasyon cümleleri kullanın. Stilist olmak istiyorsanız hemen kursları araştırmaya koyulun, hangisi bütçenize uygun hangisinin eğitimi güzel karar verin. Hedeflerinizi bir kağıda yazdıktan sonra ilk başta hangi hedefinizin olmasını istiyorsanız ona odaklanın. Biraz zorlanabilirsiniz anca hedefinize ulaştığınızda başarınızı kutlayacağınız anı düşünün.

Çiçek dikin, bahçe işleriyle uğraşın

Stresi atmada büyük mucizeler yaratan toprak, vücudun topraklanmasını sağlayarak vücudun dengesini sağlar. Moraliniz bozukken ayakkabılarınızı çıkarın ve toprağın üzerinde yürüyün. Ağaçları budayın, meyve toplayın, yeni bitkiler dikin. Bitkilerle konuşmak ve onlara sevgiyle dokunmak, birçok psikolojik rahatsızlıkları azaltır. Kendinize küçük bir bahçe yapmalı ve toprakla iletişim halinde olmalısınız.

Yardımlaşma kurumlarına destek olun

Birilerine yardım etmek, onların yüzlerini güldürmek sizin negatif enerjinizi tamamen yok eder. Hayatta var olma amacınız, belki de başkasının yüzünü güldürmek olabilir. Mutlu olmak için büyük sebeplere ihtiyacınız yok. Sevin, paylaşın ve çoğalın. Depresyona girdiğinizi düşünüyorsanız sosyal sorumluluk projelerini takip edin, etkinliklere katılın. Karşılıksız yapılan iyilik size katlanarak geri dönecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder