Mermer Üstündeki Yağlı Boyalar Nasıl Çıkarılır?

Mermer Üstündeki Yağlı Boyalar Nasıl Çıkarılır?

Boyama işlemleri sırasında ortaya çıkan en sorunlu durumlardan birisi de boyanın istenmeyen farklı yüzeylere bulaşmasıdır. Boyama işlemini uyguladığınız sırada bu durumu fark ederseniz ve boya bulaşan yüzeyi hemen silindiğinizde genelde bu durum çok önemli bir sorunun yaşanmasına neden olmaz.

Fakat fark edilmediği taktirde boya bulaştığı yüzeyde kurur ve kuruyan bu boyaların çıkartılması da oldukça zor olabilir. Bilhassa pencere kenarları gibi bölgeleri boyadığınız zaman boyanın mermer yüzeye de bulaşması ne yapılır ise yapılsın kaçınılmaz olur.

Bildiğiniz üzere mermer dayanıklı bir maddedir. Bu yüzden de mermer pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu durum da boya lekelerinin mermer yüzeyler üzerinde görülme olasılığını fazlaca arttırır.

Boya Mermerden Nasıl Çıkar?

Mermer yüzeyler üzerinde bulunan boya lekelerini çıkartmak için kuru ya da nemli ya da ıslak temiz bir bez ile silmeniz yeterlidir. Fakat mermer yüzey üzerinde boya iyice kuruduysa boyayı çıkartırken çok dikkatli olmanız gereklidir. Bilhassa spatula ya da maket bıçağı türündeki araçları kullandığınız zaman mermer yüzeyin çizilmemesine dikkat etmeniz gereklidir.

Çünkü bu tür aletler ile temizleme işlemi uygulandığı mermer üzerinde meydana gelen çizikler mermerin görünümünü bozacaktır.

Mermer yüzeyde kurumuş olan boyalar kredi kartı türündeki sert bir plastik ile kolayca ve risk almadan kazınabilir.

Boyaları mermer yüzey üzerinden çıkartmanın bir başka yolu da boyaya uygun olan bir inceltici kullanmaktır.

Su bazlı boya kullanıyorsanız inceltici olarak su kullanın ve bu tip boyaların sebep olduğu lekeler mermer üzerinden sadece ıslak bir bez ile silinmek sureti ile çıkartılabilir.

Eğer boya çok fazla bir şekilde kurumuş ise ilk önce ıslak temiz bir bez ile boyaya tampon uygulanmalı ve mermerdeki boya ilk önce güzelce yumuşatılmalıdır. Sonrasında iyice silme işlemi uygulanmalıdır. Eğer mermer üzerindeki boya lekesi bu işlem ile çıkmıyor ise bu defa çok iyi bir boya çözücü olan aseton kullanıp lekeden tamamen kurtulabilirsiniz. Bunun için temiz bir pamuğa bir miktar aseton dökün ve boyalı bölgeye tampon uygulayın ve hemen ardından boya lekesini silip temizleyin.

Mermer yüzey üzerindeki yağlı boya lekesini çıkartmak için sadece tiner kullanın. Yağlı boya için mutlaka sentetik tiner kullanın, selülozik boya için de mutlaka selülozik tiner ile ıslatılmış olan bir bez yardımı ile boyalı bölgeyi silin. Bu sayede mermer üzerindeki boya çözülüp temizlenecektir.

Mermer yüzeyler üzerindeki yağlı boya lekelerinin temizlenebilmesi için isterseniz amonyaklı su da kullanılabilirsiniz. Bu yöntem için mermer üzerindeki kurumuş olan yağlı boya lekesine ilk önce amonyaklı su ile ıslatılmış olan bez ile tampon yapın ve boya yumuşadıktan sonra hemen silin.

Unutmayın asitli olan maddeler mermer yüzeyleri aşındırırlar. Bu nedenden dolayı boya lekelerini temizlemek için tuz ruhu ya da kezzap ya da kostik gibi maddeler kesinlikle mermer yüzeylere uygulanmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder