İPUÇLARIM

Kedi Eşyaları Listesi, Kedim İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Kedi Eşyaları Listesi, Kedim İçin Gerekli Olan Malzemeler Nelerdir?

Sevgili kedi severler kediniz için gerekli olanlar listesini vermeden önce sizlere hem kediler hem de diğer tüm dostlarımız için en gerekli olan şeyi söylemek istiyorum. Dostlarımız için alış verişe çıkmadan önce ilk yapmamız gereken onları en yakın veterinere götürüp kimliklerini almak ve onların gereken rutin aşılarına başlatıp kontrollerinin yapılmasını sağlamaktır.

Bu konuda stres yapmanıza hiç gerek yok, tek yapmanız gereken kedinizi alıp veterinere götürmektir. Veteriner hekiminiz size hem kedinizin kimliğini verecek hem de takip edebileceğiniz kontrol ve aşı programını verip ilk önce kedinizin sağlıklı olması için elinden geleni yapacaktır.

Kedi Eşyaları Listesi

Kedinizi veterinere götürdükten sonra şimdi gönül rahatlığı ile kediniz için alışverişe çıkıp tüm günü afacanı memnun etmek için harcayabilirsiniz.

Kum Kabı: Kum kabı almanız gereken en önemli malzemelerden bir tanesidir. İsterseniz bu kum kaplarını açık ya da kapalı modellerini alabilirsiniz ama size önerimiz kapalı kum bakı almanızdır. Çünkü kapalı kum kapları dışarıya kumun dağılmasını önleyecek hem daha hijyenik bir ortam sunacaktır. Kapalı kum kabına kediniz yavru ise alışacaktır ama kediniz yavru değil genç ay da yetişkin bir kedi ise o zaman kum kabının ağzını yani kapağını bir süre arka tarafa doğru bantlamak isteyebilirsiniz.

Kum kabının yeri de çok önemlidir. Kum kabı kedinizin ihtiyacını gördüğü zaman hem yalnız kalabileceği hem de etrafı rahatlıkla görebileceği bir yer olmalıdır. Kum kabını giren çıkanın az olduğu ama her yeri görebilecek bir köşeye koymanız kedinizi kum kabına daha hızlı alıştıracaktır.

kedituvalet2

Kum: Kum çeşitleri piyasada oldukça fazladır isterseniz normal kumlardan alabilirsiniz ama yine bizim önerimiz kristal olan kum çeşitlerinden birini tercih etmenizdir. Bunun nedeni kristal kumlar kokuyu çok daha hızlı emerler ve bu yüzden diğer kumlara göre çok daha fazla tercih edilirler.

Kum Temizleme Küreği: İstediğiniz kum küreğini almamalısınız çünkü alacağınız kum küreği seçtiğiniz kum türüne bağlı olarak değişmelidir. Seçtiğiniz kuma uygun olmayan kum kürekleri belli bir süre sonra kullanımı zor hale gelecektir.

Mama Ve Su Kabı: evet, isterseniz birer tane alabilirsiniz ama size önerimiz hem su kabından hem de mama kabından ikişer tane almanızdır. Çünkü bir tanesi ile yemek ve su verirken diğerlerinin hijyenini sağlayabilir yani yıkama ve temizleme işlemlerini yapabilirisiniz. Unutmayın kedinizin hijyeni sağlıklı bir ev kedisi olabilmesi için çok önemlidir.

Mama ve su kabında dikkat etmeniz gereken 2 nokta vardır. Birincisi mama ve su kaplarının cam ya da seramik olmalarıdır. Çünkü cam ve seramik diğer malzemelere göre çok daha hijyenik ve temizlemesi daha kolaydır. İkinci önemli nokta ise mama ve su kaplarının kesinlikle kum kabına yakın olmamalarıdır. Eğer mümkünse mama ve su kabını kum kabından farklı bir odaya koymanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Kedi Ta??ma Çantas?

Taşıma Kutusu: Taşıma kutusu alırken kediniz yavru diye sakın gidip küçük bir kutu almayın. Çünkü kediniz büyüyecek ve ergen bir hale geldiğinde taşıma kutusuna sığmayacaktır. Bu yüzden kedinizin cinsine ve yetişkinlik zamanındaki boy ölçülerine uygun olan bir taşıma kabı almanız çok daha ekonomik olacaktır.

Tırmalama Tahtası: kedinizin sevdiğiniz her şeyi hatta mobilyaları dahi tırmalamasını istemiyorsanız kedinize alabileceğiniz en güzel hediye tırmalama tahtasıdır. Birçok çeşit tırmalama tahtası vardır o yüzden bu noktada sizin istediğiniz her hangi bir çeşidi olabilir ama önemli olan tırmalama tahtasının yıllarca dayanabilecek kadar sağlam ve dayanıklı olmasıdır.

Tırmalama tahtasına kediniz hemen alışamayabilir önemli olan sizin sabır ve sevginizi ona göstermeniz onu tırmalama tahtasına alıştırmanızdır. Tırmalama tahtasına kediniz bir kere alıştımı artık ev mobilyalarınızın ya da kitaplarınızın parçalanmayacağına sevinip gönül rahatlığı ile kedinizi evde yalnız bırakabilirsiniz.

Kedi Maması: Seçeceğiniz kedi maması ilk önce kedinizin cinsine ve yaşına göre uygun olan bir mama türü olmalıdır. Bu konudaki doğru tercihi yapabilmeniz elbette veterineriniz ile görüşmeniz ve en uygun mamayı önermesini istemeniz gerekmektedir. Fakat bunun dışında size 0-1 yaş arası kediniz için kitten mama, 1-6 yaş arası kediniz için adult mama ve 6 yaş üzeri olan sağlıklı kediniz için senior mama almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Kedinizin Ozel Alani

Kedinizin Özel Alanı: Kedinizin evin bir üyesi olarak hissetmesi için kedinize evde uygun bir yere koyabileceğiniz şık bir kutu, güzel bir sepet ya da hoş bir minder almanız gereklidir. Bu özel alan ister salonun başköşesi isterseniz de her an siz ve aile bireylerinin çok zaman geçirdiği oturma odası olabilir bu karar sadece size kalmıştır.

Oyuncaklar: Kedinizin aktif olması gereklidir, bu yüzden kedinize en uygun ve sağlıklı oyuncakları tercih etmeniz gerekir. Mümkünse ona avcılık içgüdüsünü tetikleyeceğiniz oyuncak almaya çalışın. Kediniz ile gün içerisinde bu oyuncaklar ile birlikte oynamayı ihmal etmeyin.

Tüy Fırçası: özellikle tüy dökme sorununu neredeyse yok eden şey kedinizin tüylerini düzenli aralıklar ile fırçalamaktır. Kedinizin tüylerini fırçalamak hem kedinizin hoşuna gidecek, hem tüy dökme sorununu neredeyse yok edecek hem de kedinize çok güzel bakımlı tüyler kazandıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. ewewewew dedi ki:

    eyw çok yardımcı oldu kardeşim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.